NMO lid van Audience Measurement Coalition

Het Nederlandse Nationaal Media Onderzoek (NMO) is lid geworden van de Audience Measurement Coalition (AMC), een internationale branchevereniging waar internationale onderzoeksbureaus, Joint Industry Committees uit verschillende EU-landen en Media Owner Committees lid van zijn.

De internationale branchevereniging werkt mee aan het vaststellen en handhaven van professionele standaarden, mede naar aanleiding van de nieuwe European Media Freedom Act (EMFA). Verder dient de AMC als klankbord voor Europese instanties als de Europese Commissie en het Europees Parlement bij beleidszaken die betrekking hebben op de European Media Freedom Act, waarin naast regulering omtrent commerciële en publieke media ook regels zijn opgesteld over mediabereiksonderzoek.

De European Media Freedom Act trad op 7 mei 2024 in werking, maar krijgt vanaf 8 augustus 2025 volledige rechtskracht.  

Audience Measurement Coalition richt zich op beleidsgebieden die zich bezighouden met het belang en de erkenning van onafhankelijk, transparant en betrouwbaar mediabereiksonderzoek in de Europese wetgeving. Daarbij horen ook alle aanverwante governance-standaarden die worden verwacht. Belangrijke marktspelers zoals publieke en commerciële publishers, adverteerders, mediabureaus, producenten en overheidsinstanties zijn daarbij betrokken.

De Audience Measurement Coalition heeft de volgende doelstellingen geformuleerd:

  • het bij Europese beleidmakers vertegenwoordigen van de organisaties die actief zijn in de sector van mediabereiksonderzoek;
  • het zijn van een internationale referentiebron voor kennis en informatie over mediabereiksonderzoek in gesprekken met beleidsmakers, overheidsinstanties en andere belanghebbenden in de mediaindustrie;
  • het ondersteunen van internationale afstemming bij zaken die voortvloeien uit (nieuwe) regelgeving.

2017

Audience Measurement Coalition bestaat eigenlijk sinds 2017 als een ad-hoc-coalitie om standaarden voor mediabereiksonderzoek in Europa vast te stellen en te handhaven. De oprichters van de Audience Measurement Coalition zijn Médiamétrie (Frankrijk), ARMA (Romanian Association for Audience Measurement) en MMS (Zweden), die allemaal Joint Industry Committees (JIC's) zijn, en de onderzoekbureaus Nielsen, Kantar Media en het toenmalige GfK.

Audience Measurement Coalition werd opgericht door Mediametrie (Frankrijk), Asociatia Romana pentru Masurarea Audientelor (Roemenië) en MMS (Zweden) en Nielsen, Kantar Media en het toenmalige GfK.

CIM (België), Danske Media Research Denemarken), Finnpanel (Finland), AGF Videoforschung (Duitsland), Tv Audience Measurement Ireland (Ierland), Media Owned Committee met NRK, TV2, Viaplay en Warner Bros. Discovery (Noorwegen), WEMF fur Werbemedienforschung en Mediapulse (Zwitserland) zijn samen met Comscore, Gemius en Ipsos toegetreden als leden.  

Franse voorzitter

De Fransman Yannick Carrio (President Directeur General van Mediametrie) is benoemd tot voorzitter.

Yannick Carrio: "Europese toezichthouders hebben het belang van betrouwbaar, transparant en onpartijdig mediabereiksonderzoek erkend in de bepalingen van de European Media Freedom Act. De Audience Measurement Coalition is nu formeel opgericht om de gesprekken tussen bijna twintig instituten en dienstverleners uit de hele EU met beleidsmakers en regelgevers op Europees en nationaal niveau te structureren. Ik voel me vereerd om te worden benoemd tot de eerste voorzitter van deze nieuwe vereniging. Ik ben vastbesloten om de AMC te vestigen als een belangrijke gesprekspartner voor alle belanghebbenden en beleidsmakers in het media- en reclame-ecosysteem.”

Ton Schoonderbeek, als algemeen directeur van NMO: “De European Media Freedom Act heeft gevolgen voor het mediabereiksonderzoek in Europa en dus ook voor ons als NMO. Deze Europese wet bepaalt straks aan welke eisen het onderzoek moet voldoen, stimuleert alle partijen om zich aan te sluiten bij de lokale marktstandaarden en zet NMO onder toezicht.

Nederland is een van de voorlopers op het gebied van mediabereiksonderzoek met een neutrale, transprante en betrouwbare governance en met een heldere onderzoekscode. Wij zijn het aan onze stand verplicht om bij de AMC aan te sluiten, om zo mee te bepalen hoe de toekomst van mediabereiksonderzoek binnen de nieuwe wetgeving eruit komt te zien.”

Gevolgen NMO

De verwachting is dat in Nederland het Commissariaat voor de Media zal worden aangewezen als toezichthouder op de European Media Freedom Act. Deze toezichthouder staat bekend om het nauwelijks handhaven van de mediawet, gezien de zeer terughoudende wijze van geven van boetes.

Het zou betekenen dat NMO, dat thans bestuurd wordt door vertegenwoordigers van adverteerders (bvA), media-exploitanten (NPO, Screenforce, Audify, Vinex, MMA, NDP Nieuwsmedia) en Mediabureaus (PMA), een toezichthouder boven zich zou krijgen. NMO zal door de Europese regelgeving ook eens per jaar verplicht door een onafhankelijke instantie moeten worden gecontroleerd. Ook dienen toezichthouders een gedragscode aan te moedigen met onafhankelijke en transparante audits.

www.nationaalmediaonderzoek.nl

www.audiencemeasurementcoalition.eu

Volg Marketing Report op LinkedIn
Volg Marketing Report op Instagram
Volg Marketing Report op Facebook
Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief
Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List




 

Lees ook:

NMO Luistercijfers februari 2026: NPO Radio 2 en Qmusic blijven domineren

04-03-2026 | 22:06:00
Marketing Report heeft de februari 2026-maandcijfers verkregen uit het NMO Luisteronderzoek. NPO Radio 2 blijft marktleider bij de doelgroepen 13+ en 25-67, terwijl Qmusic de doelgroepen 20-49 en 20-59 weet te domineren en zusterstation Joe weer mooie cijfers rapporteert

NMO Kijkonderzoek fase 2 (Video Totaal) start 6 april 2026

23-02-2026 | 07:00:00
De tweede fase van het NMO Kijkonderzoek die de naam Video Totaal heeft gekregen, start op 6 april 2026

NMO past organisatie aan

17-02-2026 | 15:29:00
Met de wijziging wil de organisatie beter aansluiten op de veranderende behoeften van de mediabranche en de verdere ondersteuning van marktstandaarden.

NMO Luistercijfers januari 2026: NPO Radio 2 en Qmusic weer marktleiders

05-02-2026 | 01:34:00
Marketing Report heeft de januari 2026-maandcijfers verkregen uit het NMO Luisteronderzoek. Na de atypische december-maand is het evenwicht terug waarbij NPO Radio 2 weliswaar op 13+ marktleider blijft, maar Qmusic is opnieuw marktleider in de commercieel relevante doelgroepen

NMO Luistercijfers december 2025: NPO Radio 2 onbetwist nummer 1

08-01-2026 | 20:50:37
Marketing Report heeft de december 2025-maandcijfers verkregen uit het NMO Luisteronderzoek. Als elk jaar is NPO Radio 2 met de NPO Radio 2 Top 2000 de marktleider in alle doelgroepen
 


Volg Marketing Report op LinkedIn
Volg Marketing Report op Instagram
Volg Marketing Report op Facebook
Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief
Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List





Lees ook:

Alexander Cha’ban: Creativiteit zonder hokjes

12-03-2026 | 16:07:00
Creatief Directeur Joe Public Belgium over Effie-succes en talent

House of Communication versterkt cultuur en client leadership

12-03-2026 | 15:51:00
House of Communication Amsterdam versterkt zijn organisatie met twee strategische aanstellingen

BIEN.Media en Azerion bundelen krachten in audio

12-03-2026 | 15:29:58
Met de samenwerking willen ze de podcastmarkt verder professionaliseren en adverteerders beter toegang geven tot kwalitatieve podcastinventaris.

TD Zuiderlicht geeft Push een andere merkkoers

12-03-2026 | 13:25:00
Met TD Zuiderlicht koos Push voor een koers waarin niet de brace centraal staat, maar wat mensen er weer mee kunnen doen.

Pim Weissman: High-end video vraagt menselijkheid

12-03-2026 | 11:22:31
Pim Weissman, Marketing & Sales Manager bij Bruut, vertelt over zijn overstap, het speelveld van ‘conculega’s’, de rol van AI en waarom menselijke creativiteit bepalend blijft.
 

Dit artikel is gepubliceerd door: David de Jong

Uitgelicht





Abonneer je op onze nieuwsbrief.