NMO lid van Audience Measurement Coalition

Het Nederlandse Nationaal Media Onderzoek (NMO) is lid geworden van de Audience Measurement Coalition (AMC), een internationale branchevereniging waar internationale onderzoeksbureaus, Joint Industry Committees uit verschillende EU-landen en Media Owner Committees lid van zijn.

De internationale branchevereniging werkt mee aan het vaststellen en handhaven van professionele standaarden, mede naar aanleiding van de nieuwe European Media Freedom Act (EMFA). Verder dient de AMC als klankbord voor Europese instanties als de Europese Commissie en het Europees Parlement bij beleidszaken die betrekking hebben op de European Media Freedom Act, waarin naast regulering omtrent commerciële en publieke media ook regels zijn opgesteld over mediabereiksonderzoek.

De European Media Freedom Act trad op 7 mei 2024 in werking, maar krijgt vanaf 8 augustus 2025 volledige rechtskracht.  

Audience Measurement Coalition richt zich op beleidsgebieden die zich bezighouden met het belang en de erkenning van onafhankelijk, transparant en betrouwbaar mediabereiksonderzoek in de Europese wetgeving. Daarbij horen ook alle aanverwante governance-standaarden die worden verwacht. Belangrijke marktspelers zoals publieke en commerciële publishers, adverteerders, mediabureaus, producenten en overheidsinstanties zijn daarbij betrokken.

De Audience Measurement Coalition heeft de volgende doelstellingen geformuleerd:

  • het bij Europese beleidmakers vertegenwoordigen van de organisaties die actief zijn in de sector van mediabereiksonderzoek;
  • het zijn van een internationale referentiebron voor kennis en informatie over mediabereiksonderzoek in gesprekken met beleidsmakers, overheidsinstanties en andere belanghebbenden in de mediaindustrie;
  • het ondersteunen van internationale afstemming bij zaken die voortvloeien uit (nieuwe) regelgeving.

2017

Audience Measurement Coalition bestaat eigenlijk sinds 2017 als een ad-hoc-coalitie om standaarden voor mediabereiksonderzoek in Europa vast te stellen en te handhaven. De oprichters van de Audience Measurement Coalition zijn Médiamétrie (Frankrijk), ARMA (Romanian Association for Audience Measurement) en MMS (Zweden), die allemaal Joint Industry Committees (JIC's) zijn, en de onderzoekbureaus Nielsen, Kantar Media en het toenmalige GfK.

Audience Measurement Coalition werd opgericht door Mediametrie (Frankrijk), Asociatia Romana pentru Masurarea Audientelor (Roemenië) en MMS (Zweden) en Nielsen, Kantar Media en het toenmalige GfK.

CIM (België), Danske Media Research Denemarken), Finnpanel (Finland), AGF Videoforschung (Duitsland), Tv Audience Measurement Ireland (Ierland), Media Owned Committee met NRK, TV2, Viaplay en Warner Bros. Discovery (Noorwegen), WEMF fur Werbemedienforschung en Mediapulse (Zwitserland) zijn samen met Comscore, Gemius en Ipsos toegetreden als leden.  

Franse voorzitter

De Fransman Yannick Carrio (President Directeur General van Mediametrie) is benoemd tot voorzitter.

Yannick Carrio: "Europese toezichthouders hebben het belang van betrouwbaar, transparant en onpartijdig mediabereiksonderzoek erkend in de bepalingen van de European Media Freedom Act. De Audience Measurement Coalition is nu formeel opgericht om de gesprekken tussen bijna twintig instituten en dienstverleners uit de hele EU met beleidsmakers en regelgevers op Europees en nationaal niveau te structureren. Ik voel me vereerd om te worden benoemd tot de eerste voorzitter van deze nieuwe vereniging. Ik ben vastbesloten om de AMC te vestigen als een belangrijke gesprekspartner voor alle belanghebbenden en beleidsmakers in het media- en reclame-ecosysteem.”

Ton Schoonderbeek, als algemeen directeur van NMO: “De European Media Freedom Act heeft gevolgen voor het mediabereiksonderzoek in Europa en dus ook voor ons als NMO. Deze Europese wet bepaalt straks aan welke eisen het onderzoek moet voldoen, stimuleert alle partijen om zich aan te sluiten bij de lokale marktstandaarden en zet NMO onder toezicht.

Nederland is een van de voorlopers op het gebied van mediabereiksonderzoek met een neutrale, transprante en betrouwbare governance en met een heldere onderzoekscode. Wij zijn het aan onze stand verplicht om bij de AMC aan te sluiten, om zo mee te bepalen hoe de toekomst van mediabereiksonderzoek binnen de nieuwe wetgeving eruit komt te zien.”

Gevolgen NMO

De verwachting is dat in Nederland het Commissariaat voor de Media zal worden aangewezen als toezichthouder op de European Media Freedom Act. Deze toezichthouder staat bekend om het nauwelijks handhaven van de mediawet, gezien de zeer terughoudende wijze van geven van boetes.

Het zou betekenen dat NMO, dat thans bestuurd wordt door vertegenwoordigers van adverteerders (bvA), media-exploitanten (NPO, Screenforce, Audify, Vinex, MMA, NDP Nieuwsmedia) en Mediabureaus (PMA), een toezichthouder boven zich zou krijgen. NMO zal door de Europese regelgeving ook eens per jaar verplicht door een onafhankelijke instantie moeten worden gecontroleerd. Ook dienen toezichthouders een gedragscode aan te moedigen met onafhankelijke en transparante audits.

www.nationaalmediaonderzoek.nl

www.audiencemeasurementcoalition.eu

 Volg Marketing Report op LinkedIn!

 Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief

 Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List




 

Lees ook:

NMO Kijkonderzoek fase 2 (Video Totaal) uitgesteld naar 2026

13-11-2025 | 14:08:00
De tweede fase van het NMO Kijkonderzoek die de naam Video Totaal krijgt, is uitgesteld naar 2026; een echt lanceermoment is niet bekend, al fluisteren ingewijden onder voorbehoud februari 2026. Dit blijkt uit een rondgang door Marketing Report

NMO Luistercijfers oktober: Edwin Evers scoort, Gordon Heuckeroth niet en NPO Radio 2 marktleider

05-11-2025 | 20:15:00
Marketing Report heeft de oktober 2025-maandcijfers verkregen uit het NMO Luisteronderzoek.

NMO Luistercijfers september: Qmusic stijgt weer; 60-jarige NPO 3FM blijft zorgenkind

08-10-2025 | 22:04:00
Marketing Report heeft de september 2025-maandcijfers verkregen uit het NMO Luisteronderzoek.

NMO Kids Monitor: scherm & papier populair; Donald Duck meest gelezen

11-09-2025 | 11:54:00
Donald Duck blijft het populairste mediamerk onder kinderen. Uit de NMO Kids Monitor 2025, uitgevoerd door Ipsos I&O

NMO Kijkonderzoek Fase 2: alleen NPO Start volledig gemeten

04-09-2025 | 00:00:00
Van de streamingdiensten met exclusieve content zal alleen van NPO Start al het aanbod worden gemeten bij het NMO Kijkonderzoek fase 2 dat naar verwachting in de loop van oktober zal starten. Dit stelt brancheorganisatie Screenforce
 


 Volg Marketing Report op LinkedIn!

 Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief

 Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List





Lees ook:

TBWA\NEBOKO maakt Sinterklaas-commercial voor Albert Heijn

13-11-2025 | 14:00:00
Albert Heijn bereidt zich voor op het jaarlijkse Sinterklaasfeest en richt zich dit jaar sterk op de traditie van het schoentje zetten.

Inter lanceert INTERISTA met DEPT

13-11-2025 | 11:00:23
Het Nederlandse verfmerk Histor is gestart met Geef kleur aan jouw verhaal, een social-first campagne waarin persoonlijkheid en verhalen worden vertaald naar een eigen verfkleur.

Volkswagen en TeamNL lanceren Hey, is dat niet?!

13-11-2025 | 10:42:00
Na een pauze van acht jaar is de samenwerking tussen Volkswagen en TeamNL opnieuw opgestart.

[Vacatures] INDIE zoekt een Account Manager / Account Director

13-11-2025 | 10:25:00
INDIE Amsterdam is per direct op zoek naar Account Manager / Account Director

Natwerk wint pitch Slachtofferhulp en start merkcampagne

13-11-2025 | 09:58:00
Natwerk is in september 2025 na een pitch verkozen als creatief bureau van Slachtofferhulp Nederland. Natwerk is direct aan de slag gegaan met de merkpositionering en een campagne voor Slachtofferhulp Nederland
 

Dit artikel is gepubliceerd door: David de Jong

Uitgelicht





Abonneer je op onze nieuwsbrief.