Elon Musk heropent aanval op adverteerders met rechtszaak: samenzwering tegen X

Elon Musk heeft de aanval heropend op adverteerders die zich massaal hebben teruggetrokken van het social medianetwerk X. X procedeert tegen de Global Alliance for Responsible Media (GARM) en de World Federaton of Advertising (WFA, waar GARM onderdeel van is), alsmede adverteerders als CVS Health, Mars en Unilever.

Rechtszaak

De aankondiging van de rechtszaak werd gedaan door Linda Yaccarino, die sinds juni 2023 die de CEO is van X en aangeeft voor de volledige vrijheid van meningsuiting te gaan. Middels een door haar op X gepubliceerde videoboodschap wordt gesteld dat er sprake van een samenzwering en veel bewijs dat sprake is van monopolievorming.

GARM

GARM is in 2019 opgezet om standaard en richtlijnen te bieden voor merken om illegaal of schadelijke content te vermijden voor adverteerders op digitale mediaplatforms. De aanval die X opent is een ommezwaai nadat eigenaar Elon Musk tijdens de Cannes Lions aangaf dat merken juist het recht hebben om bij content te verschijnen die past bij hun merk.

Overname betekent sluizen open voor schadelijke content

Doordat na de overname van X (toen nog Twitter) door Elon Musk in 2022, alle schadelijke content waaronder racistische en antisemitische content toeliet en controles daarop schrapte, trok een aantal adverteerders zich terug. Donald Trump kreeg bijvoorbeeld zijn X-account terug in augustus 2023 nadat deze  op 8 januari 2021 was geblokkeerd door de vorige eigenaren van het toenmalige Twitter na de bestorming van het Capitool.

Elon Musk laat zich overigens ook niet onberoerd tijdens de rellen in het Verenigd Koninkrijk met openlijke aanvallen op de Britse premier Keir Starmer door te stellen dat een burgeroorlog onvermijdelijk is en de Britse premier met twee maten meet, terwijl zijn platform openlijk X ruimte biedt voor valse geruchten en racistische oproepen. Elon Musk maakt de Amerikaanse Democratische verkiezingskandidaat Kamala Harris overigens op X uit voor communist.

Stille terugkeer

Een aantal merken is overigens stilletjes teruggekeerd op X. Volgens Amerikaanse vakmedia overwegen deze zich alsnog terug te trekken door de ferme taal die geuit wordt tegen adverteerders die zich in hun vrijheid aangetast voelen om zelf te mogen bepalen waar ze wel of niet adverteren.

Amerikaanse vakmedia geven aan dat brandsafety niet de enige reden is waarom adverteerders X de rug toekeren. Nadat Elon Musk X over had genomen waren zoveel medewerkers ontslagen of vertrokken bij X waardoor mediabureaus hun contacten kwijt waren om überhaupt nog met het bedrijf een relatie mee te kunnen onderhouden.

www.x.com

Volg Marketing Report op LinkedIn
Volg Marketing Report op Instagram
Volg Marketing Report op Facebook
Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief
Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List




 

Lees ook:

Scrambled zet in op livestream als strategische laag

06-03-2026 | 13:27:00
Het bureau positioneert livestream als strategische laag om merken te helpen van passief bereik naar realtime participatie te bewegen.

HEMA en Truus in de prijzen bij The Best Social Awards

06-03-2026 | 09:45:00
Het merk won onder meer in de categorieën Beste Campagne, Beste Community Management, Beste Inhaker, Beste Merk op Instagram en Beste Merk op Snapchat.

[Vacatures] Scheepens zoekt een Perfomance Lead

05-03-2026 | 08:42:00
Scheepens is per direct op zoek naar Perfomance Lead

Gemeente Amsterdam komt met Catch me at the Museum

04-03-2026 | 13:44:00
De Gemeente Amsterdam is met een cultuurcampagne voor bezoekers van Amsterdam gestart om die meer naar musea te laten gaan

Crocodile Agency tekent jubileumcampagne Verkade

03-03-2026 | 09:56:00
Verkade viert zijn 140-jarig bestaan met de campagne Elke verjaardag verdient Verkade.
 

 


Volg Marketing Report op LinkedIn
Volg Marketing Report op Instagram
Volg Marketing Report op Facebook
Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief
Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List





Lees ook:

Aangiftecampagne roept 9,6 miljoen mensen op

06-03-2026 | 14:16:00
Belastingdienst is gestart met de publiekscampagne Aangifte inkomstenbelasting.

BZK zet stemmers op een voetstuk in verkiezingscampagne

06-03-2026 | 10:55:27
Onder de titel Elke stemmer verdient een standbeeld worden stemmers centraal gezet.

[Vacatures] AndAgency Amsterdam zoekt een Junior HR/OPS manager

06-03-2026 | 08:49:00
AndAgency Amsterdam is per direct op zoek naar Junior HR/OPS manager - Fulltime · Amsterdam

Bob Koigi: De burn-out achter de groei van social media

06-03-2026 | 08:42:10
Social media zijn misschien wel de meest zichtbare marketingfunctie, maar de professionals erachter staan steeds meer onder druk.

Aranka Staijen en Katja Bauer (3MO): Pitchcode helpt voor meer bewustzijn

05-03-2026 | 21:07:00
Marketing Report onderzoekt de pitchcultuur in Nederland in een serie interviews en fora. Vandaag aan het woord Katja Bauer en Aranka Staijen, beiden Consulting Partner bij 3MO
 

Dit artikel is gepubliceerd door: David de Jong

Uitgelicht





Abonneer je op onze nieuwsbrief.