Elon Musk heropent aanval op adverteerders met rechtszaak: samenzwering tegen X

Elon Musk heeft de aanval heropend op adverteerders die zich massaal hebben teruggetrokken van het social medianetwerk X. X procedeert tegen de Global Alliance for Responsible Media (GARM) en de World Federaton of Advertising (WFA, waar GARM onderdeel van is), alsmede adverteerders als CVS Health, Mars en Unilever.

Rechtszaak

De aankondiging van de rechtszaak werd gedaan door Linda Yaccarino, die sinds juni 2023 die de CEO is van X en aangeeft voor de volledige vrijheid van meningsuiting te gaan. Middels een door haar op X gepubliceerde videoboodschap wordt gesteld dat er sprake van een samenzwering en veel bewijs dat sprake is van monopolievorming.

GARM

GARM is in 2019 opgezet om standaard en richtlijnen te bieden voor merken om illegaal of schadelijke content te vermijden voor adverteerders op digitale mediaplatforms. De aanval die X opent is een ommezwaai nadat eigenaar Elon Musk tijdens de Cannes Lions aangaf dat merken juist het recht hebben om bij content te verschijnen die past bij hun merk.

Overname betekent sluizen open voor schadelijke content

Doordat na de overname van X (toen nog Twitter) door Elon Musk in 2022, alle schadelijke content waaronder racistische en antisemitische content toeliet en controles daarop schrapte, trok een aantal adverteerders zich terug. Donald Trump kreeg bijvoorbeeld zijn X-account terug in augustus 2023 nadat deze  op 8 januari 2021 was geblokkeerd door de vorige eigenaren van het toenmalige Twitter na de bestorming van het Capitool.

Elon Musk laat zich overigens ook niet onberoerd tijdens de rellen in het Verenigd Koninkrijk met openlijke aanvallen op de Britse premier Keir Starmer door te stellen dat een burgeroorlog onvermijdelijk is en de Britse premier met twee maten meet, terwijl zijn platform openlijk X ruimte biedt voor valse geruchten en racistische oproepen. Elon Musk maakt de Amerikaanse Democratische verkiezingskandidaat Kamala Harris overigens op X uit voor communist.

Stille terugkeer

Een aantal merken is overigens stilletjes teruggekeerd op X. Volgens Amerikaanse vakmedia overwegen deze zich alsnog terug te trekken door de ferme taal die geuit wordt tegen adverteerders die zich in hun vrijheid aangetast voelen om zelf te mogen bepalen waar ze wel of niet adverteren.

Amerikaanse vakmedia geven aan dat brandsafety niet de enige reden is waarom adverteerders X de rug toekeren. Nadat Elon Musk X over had genomen waren zoveel medewerkers ontslagen of vertrokken bij X waardoor mediabureaus hun contacten kwijt waren om überhaupt nog met het bedrijf een relatie mee te kunnen onderhouden.

www.x.com

Volg Marketing Report op LinkedIn
Volg Marketing Report op Instagram
Volg Marketing Report op Facebook
Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief
Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List




 

Lees ook:

[Vacancy] Teamleader has a position for Senior Account-Based Marketing

14-05-2026 | 11:57:00
Teamleader is directly looking for Senior Account-Based Marketing - Amsterdam, Hybrid

GoSpooky wordt social partner van New York Pizza

12-05-2026 | 14:56:00
Binnen de samenwerking wordt GoSpooky verantwoordelijk voor de social strategie en creatie op TikTok en Instagram.

[Vacatures] Boomerang (part of Publicis Groupe) zoekt een (Senior) Contentmanager

12-05-2026 | 11:43:00
Boomerang (part of Publicis Groupe) is per direct op zoek naar(Senior) Contentmanager - Amsterdam

[Vacatures] Boomerang (part of Publicis Groupe) zoekt een (Junior) Contentmanager

12-05-2026 | 11:29:00
Boomerang (part of Publicis Groupe) is per direct op zoek naar(Junior) Contentmanager - Amsterdam

SPILNEWS lanceert online serie Hotline

11-05-2026 | 16:39:00
Een online serie waarin 5 creators hun mening geven over actuele maatschappelijke thema’s.
 

 


Volg Marketing Report op LinkedIn
Volg Marketing Report op Instagram
Volg Marketing Report op Facebook
Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief
Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List





Lees ook:

Andy Mosmans: (N)Odido

13-05-2026 | 11:46:00
Odido wilde laten zien dat het anders kon. Beter. Menselijker. Totdat de werkelijkheid zich meldde.

Dentsu bundelt media en creatie voor influencermarketing

13-05-2026 | 10:39:30
Dentsu Influence brengt teams en disciplines samen, van SEO en Branded Content tot Social Commerce, Brand Activations en Gaming

[Vacatures] Somention zoekt een Client Service Director

13-05-2026 | 10:30:00
Somention is per direct op zoek naar een Client Service Director - Full-time / Part-time · Rotterdam

PAKT verkoopt Volstok aan eigen management

13-05-2026 | 08:46:00
Volstok gaat na een management buy-out zelfstandig verder onder leiding van het managementteam.

Dentsu stijgt, WPP krijgt tik op beurs

12-05-2026 | 22:47:00
WPP verloor afgelopen week bijna 5 procent op de beurs, ondanks accountwinst bij JLR en een rol binnen de wereldwijde bureaustructuur van Heineken
 

Dit artikel is gepubliceerd door: David de Jong

Uitgelicht





Abonneer je op onze nieuwsbrief.