Talpa Network: overheid potentiële stoorzender

Talpa Network doet eigen onderzoek naar verruiming online reclame NPO/Ster

Talpa Network heeft Station10 (van Heiko Bleeker) opdracht gegeven de impact van verruiming van online reclamemogelijkheden van de Ster bij de NPO op Talpa Network te onderzoeken.

Die verruiming wordt (door de minister zelf via een eigen impactanalyse) onderzocht doordat de Tweede Kamer eerder besloot bij amendement om 50 miljoen euro extra op de Mediabegroting bij de NPO te bezuinigen en het parlement de wens heeft om te bezien of dat met extra online en VOD-reclames kan worden gedekt.

NDP Nieuwsmedia

Eerder heeft NDP Nieuwsmedia waar partijen als DPG Media (inclusief RTL Nederland), Mediahuis en Roularta bij zijn aangesloten een soortgelijk onderzoek dat door Decisio is uitgevoerd, laten maken.

Talpa Network begint met 0 euro

Het Station10-onderzoek stelt dat terwijl de NPO jaarlijks bijna 1 miljard euro ontvangt van de overheid, Talpa Network in feite elk jaar met 0 euro begint en belasting moet betalen. Tegelijkertijd concurreert Talpa Network daarbij met de door de Ster verkochte reclame en daarmee circa 200 miljoen uit de markt haalt en afdraagt aan het ministerie van OCW ten behoeve van de mediabegroting. Daarmee wordt circa 21 procent uit de r/tv-markt gehaald.

Kruimels

Het onderzoeksbureau stelt dat in de online videomarkt met kruimels wordt geconcurreerd tussen de Nederlandse partijen, waarbij ook de Ster aanspraak wil maken op omzet. Met het plaatsen van reclame op de NPO-sites worden niet alleen broadcasters maar ook publishers beconcurreerd. In de berekening van Station10 zou de Ster 15 miljoen euro per jaar bij NPO Start en 30 miljoen via de sites van de NPO kunnen halen. Met name de site van de NOS kan dit genereren. De andere Nederlandse marktpartijen betalen dit en moeten aan omzet inboeten, zo stelt Station 10. In een scenario dat alleen broadcasters geraakt zouden worden, zou dit Talpa Network 7 miljoen euro kosten aan omzetderving. 

NDP Nieuwsmedia en Decisio stelden dat tot maximaal 27 miljoen euro aan omzet ten koste kan gaan van nieuwsmedia, maar die liet andere media in feite buiten beschouwing.

Talpa Network lobbyt bij het ministerie van OCW en de politiek om de NPO-verruiming tegen te gaan.

Reactie Ster

Frank Volmer, algemeen directeur van de Ster zegt desgevraagd het jammer te vinden dat de Ster bij zowel het Station10-onderzoek als het Decisio-onderzoek van NDP Nieuwsmedia zelf niet is gevraagd om input en de eigen mening. Hij noemt het voorspelbaar wat Talpa Network opschrijft en stelt dat er een gemeenschappelijke aanpak nodig is om internationale spelers te beconcurreren en dat daar juist meer winst te behalen is.

Inhoudelijk stelt de Ster-directeur dat het aan het ministerie van OCW en het parlement is om beslissingen hierover te nemen. Hij wijst erop dat de impactanalyse van de minister onafhankelijk zal zijn. 

Joost Brakel

Marketing Report sprak over het Station10-onderzoek van Talpa Network met Joost Brakel, CEO van Talpa Network.

Waarom hebben jullie los van de aangekondigde impactanalyse van de minister en los van het NDP Nieuwsmedia (Decisio) onderzoek, een eigen onderzoek laten doen?

Ons onderzoek is een reactie op het voorstel van een deel van de Tweede Kamer om een deel van de bezuinigingen bij de NPO op te vangen door Ster toe te staan online reclame te verkopen. We hebben eerder aangegeven dat we de discussie willen voeren zoals het hoort: open, feitelijk en toekomstgericht.

NDP Nieuwsmedia behartigt de belangen van nieuwsmedia, en onderzoekt logischerwijs vanuit dat perspectief de situatie, met de focus op nieuwsplatforms. Wij kijken met ons onderzoek iets breder.

We weten nog niet wat er uit de impactanalyse van het OCW komt, maar we gaan ervan uit dat ze allemaal tot dezelfde conclusie leiden: dat wanneer Ster de online reclamemarkt mag betreden dit zeer negatieve consequenties zal hebben voor commerciële mediabedrijven.

Trekken jullie hier samen op met RTL Nederland/Ad Alliance/DPG Media?

Uiteraard hebben we over het Station10-onderzoek ook contact gehad met de andere grote commerciële partijen, zoals mediabedrijven onderling continu contact hebben met elkaar over de ontwikkelingen van de markt.

Hoe gaan jullie dit onderzoek verder gebruiken?

We hebben dit onderzoek aangeboden aan het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap. En we gaan ervan uit dat het ministerie dit op juiste waarde schat en dit meeneemt in haar reactie aan de Kamer.

Hebben jullie vertrouwen in de impactanalyse die Eppo Bruins laat uitvoeren?

Zeker, maar een gedegen besluit vraagt om meerdere invalshoeken, daarom is het waardevol om de impactanalyse van OCW te combineren met de inzichten vanuit de commerciële partijen – oftewel het onderzoek van NDP Nieuwsmedia en onze eigen inzichten. Met dit complete beeld kunnen het ministerie van OCW en de Kamer tot een goed afgewogen besluit komen.

Volg Marketing Report op LinkedIn
Volg Marketing Report op Instagram
Volg Marketing Report op Facebook
Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief
Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List




 

Lees ook:

Maarten Meijs krijgt leiding over Talpa-directie

05-02-2026 | 17:07:00
Talpa Network en Talpa Studios gaan per 2 maart 2026 voortaan vallen onder één (holding)directie, maar blijven wel afzonderlijk opereren

Talpa Network en NEP automatiseren regie nieuwsproducties

03-02-2026 | 16:50:18
De opzet maakt het mogelijk deze producties efficiënter te realiseren, met behoud van kwaliteit, betrouwbaarheid en redactionele flexibiliteit.

Talpa Topco Holding jaarcijfers 2024: hogere omzetten en positief resultaat

16-01-2026 | 13:29:00
Talpa Topco Holding, de holding waar Talpa Network (tv, radio en LINDA.) en productiemaatschappij Talpa Studios onder vallen, maakte in 2024 419,17 miljoen euro omzet en (1,6 procent meer dan in 2023) en behaalde daarbij een operationele winst van 23,9 miljoen euro (was 34,3 miljoen euro verlies in 2023).

Dorine van Mullem wint Koffiedik Kijken 2026

09-01-2026 | 11:22:00
Nadat we bij Koffie Kijken 2025 met ons kaartje niet naar binnen mochten omdat het event was overboekt, zit Marketing Report bij de 2026 editie gewoon weer op de eerste rij zoals dat hoort

NMO Kijkonderzoek 2025: Eurovisie Songfestival best bekeken programma

08-01-2026 | 20:37:00
De finale van het Eurovisie Songfestival was het best bekeken Nederlandse tv-programma met gem. 3,59 miljoen kijkers en in totaal 6,56 miljoen aan bereik
 

 


Volg Marketing Report op LinkedIn
Volg Marketing Report op Instagram
Volg Marketing Report op Facebook
Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief
Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List





Lees ook:

[Vacancy] Revitalize zoekt een Creative Project Lead (nieuw bureau)

05-02-2026 | 15:33:00
Revitalize is per direct op zoek naar Creative Project Lead (nieuw bureau)  • (32 - 40 uur p/w) - Amsterdam

[Vacatures] Dentsu Creative Amsterdam zoekt een AI Art & Video Director

05-02-2026 | 09:25:00
Dentsu Creative Amsterdam is per direct op zoek naar AI Art & Video Director - Full-time · Amsterdam

Cheil Benelux haalt social specialist in huis

05-02-2026 | 08:55:13
Het bureau voegt social strategie, contentontwikkeling en always-on community management toe aan de in-house retail-, commerce- en contentdivisie.

[Vacatures] Crocodile Agency zoekt een Senior (Social) Strategist

05-02-2026 | 08:30:00
Crocodile Agency is per direct op zoek naar Senior (Social) Strategist - 32u-40u · Amsterdam

[Vacatures] Crocodile Agency zoekt een Senior Account Manager

05-02-2026 | 08:20:00
Crocodile Agency is per direct op zoek naar Senior Account Manager - Full-time / Part-time · Amsterdam
 

Dit artikel is gepubliceerd door: David de Jong

Uitgelicht





Abonneer je op onze nieuwsbrief.