Talpa Network: overheid potentiële stoorzender

Talpa Network doet eigen onderzoek naar verruiming online reclame NPO/Ster

Talpa Network heeft Station10 (van Heiko Bleeker) opdracht gegeven de impact van verruiming van online reclamemogelijkheden van de Ster bij de NPO op Talpa Network te onderzoeken.

Die verruiming wordt (door de minister zelf via een eigen impactanalyse) onderzocht doordat de Tweede Kamer eerder besloot bij amendement om 50 miljoen euro extra op de Mediabegroting bij de NPO te bezuinigen en het parlement de wens heeft om te bezien of dat met extra online en VOD-reclames kan worden gedekt.

NDP Nieuwsmedia

Eerder heeft NDP Nieuwsmedia waar partijen als DPG Media (inclusief RTL Nederland), Mediahuis en Roularta bij zijn aangesloten een soortgelijk onderzoek dat door Decisio is uitgevoerd, laten maken.

Talpa Network begint met 0 euro

Het Station10-onderzoek stelt dat terwijl de NPO jaarlijks bijna 1 miljard euro ontvangt van de overheid, Talpa Network in feite elk jaar met 0 euro begint en belasting moet betalen. Tegelijkertijd concurreert Talpa Network daarbij met de door de Ster verkochte reclame en daarmee circa 200 miljoen uit de markt haalt en afdraagt aan het ministerie van OCW ten behoeve van de mediabegroting. Daarmee wordt circa 21 procent uit de r/tv-markt gehaald.

Kruimels

Het onderzoeksbureau stelt dat in de online videomarkt met kruimels wordt geconcurreerd tussen de Nederlandse partijen, waarbij ook de Ster aanspraak wil maken op omzet. Met het plaatsen van reclame op de NPO-sites worden niet alleen broadcasters maar ook publishers beconcurreerd. In de berekening van Station10 zou de Ster 15 miljoen euro per jaar bij NPO Start en 30 miljoen via de sites van de NPO kunnen halen. Met name de site van de NOS kan dit genereren. De andere Nederlandse marktpartijen betalen dit en moeten aan omzet inboeten, zo stelt Station 10. In een scenario dat alleen broadcasters geraakt zouden worden, zou dit Talpa Network 7 miljoen euro kosten aan omzetderving. 

NDP Nieuwsmedia en Decisio stelden dat tot maximaal 27 miljoen euro aan omzet ten koste kan gaan van nieuwsmedia, maar die liet andere media in feite buiten beschouwing.

Talpa Network lobbyt bij het ministerie van OCW en de politiek om de NPO-verruiming tegen te gaan.

Reactie Ster

Frank Volmer, algemeen directeur van de Ster zegt desgevraagd het jammer te vinden dat de Ster bij zowel het Station10-onderzoek als het Decisio-onderzoek van NDP Nieuwsmedia zelf niet is gevraagd om input en de eigen mening. Hij noemt het voorspelbaar wat Talpa Network opschrijft en stelt dat er een gemeenschappelijke aanpak nodig is om internationale spelers te beconcurreren en dat daar juist meer winst te behalen is.

Inhoudelijk stelt de Ster-directeur dat het aan het ministerie van OCW en het parlement is om beslissingen hierover te nemen. Hij wijst erop dat de impactanalyse van de minister onafhankelijk zal zijn. 

Joost Brakel

Marketing Report sprak over het Station10-onderzoek van Talpa Network met Joost Brakel, CEO van Talpa Network.

Waarom hebben jullie los van de aangekondigde impactanalyse van de minister en los van het NDP Nieuwsmedia (Decisio) onderzoek, een eigen onderzoek laten doen?

Ons onderzoek is een reactie op het voorstel van een deel van de Tweede Kamer om een deel van de bezuinigingen bij de NPO op te vangen door Ster toe te staan online reclame te verkopen. We hebben eerder aangegeven dat we de discussie willen voeren zoals het hoort: open, feitelijk en toekomstgericht.

NDP Nieuwsmedia behartigt de belangen van nieuwsmedia, en onderzoekt logischerwijs vanuit dat perspectief de situatie, met de focus op nieuwsplatforms. Wij kijken met ons onderzoek iets breder.

We weten nog niet wat er uit de impactanalyse van het OCW komt, maar we gaan ervan uit dat ze allemaal tot dezelfde conclusie leiden: dat wanneer Ster de online reclamemarkt mag betreden dit zeer negatieve consequenties zal hebben voor commerciële mediabedrijven.

Trekken jullie hier samen op met RTL Nederland/Ad Alliance/DPG Media?

Uiteraard hebben we over het Station10-onderzoek ook contact gehad met de andere grote commerciële partijen, zoals mediabedrijven onderling continu contact hebben met elkaar over de ontwikkelingen van de markt.

Hoe gaan jullie dit onderzoek verder gebruiken?

We hebben dit onderzoek aangeboden aan het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap. En we gaan ervan uit dat het ministerie dit op juiste waarde schat en dit meeneemt in haar reactie aan de Kamer.

Hebben jullie vertrouwen in de impactanalyse die Eppo Bruins laat uitvoeren?

Zeker, maar een gedegen besluit vraagt om meerdere invalshoeken, daarom is het waardevol om de impactanalyse van OCW te combineren met de inzichten vanuit de commerciële partijen – oftewel het onderzoek van NDP Nieuwsmedia en onze eigen inzichten. Met dit complete beeld kunnen het ministerie van OCW en de Kamer tot een goed afgewogen besluit komen.

Volg Marketing Report op LinkedIn
Volg Marketing Report op Instagram
Volg Marketing Report op Facebook
Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief
Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List




 

Lees ook:

Eerste tv-campagne Yeehright! bij Talpa Network

04-03-2026 | 13:14:00
Broodbelegmerk Yeehright! is gestart met een tv-billboardingcampagne op zenders van Talpa Network. De campagne is ingekocht door mediabureau Media Reverse en richt zich op het vergroten van zichtbaarheid en merkherkenning

Sander van der Peet: Ochtendhumeur bij Gordon & Froukje?

23-02-2026 | 15:35:00
Afgelopen week postte Gordon nog trots op zijn Instagram dat ze al vijf maanden te horen zijn op Radio 10, maar hij was zijn vakantie even vergeten.

Talpa Media sluit eerste agentic advertising-deal

17-02-2026 | 09:43:46
De advertentietransactie kwam volledig tot stand via communicerende AI-agents: van aanvraag en onderhandeling tot boeking in de adserver.

Radiosector: elke exploitant met eigen commercieel relevante doelgroepdefintie

09-02-2026 | 00:00:00
DPG Media heeft voor de radiostations Joe en Qmusic per 1 januari 2026 de commercieel relevante doelgroep 25-54 jarigen geïntroduceerd. Daarvoor definieerde het mediabedrijf voor zijn radioreclameverkoop de doelgroep 20-49

Maarten Meijs krijgt leiding over Talpa-directie

05-02-2026 | 17:07:00
Talpa Network en Talpa Studios gaan per 2 maart 2026 voortaan vallen onder één (holding)directie, maar blijven wel afzonderlijk opereren
 

 


Volg Marketing Report op LinkedIn
Volg Marketing Report op Instagram
Volg Marketing Report op Facebook
Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief
Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List





Lees ook:

Jumbo ruilt Frank Lammers is voor Rob Kemps

17-03-2026 | 16:22:00
Met de pay-off De JA van Jumbo legt de supermarktketen meer nadruk op prijs, assortiment en service

The USP Agency maakt campagne Eye Wish rond ametropie

17-03-2026 | 15:07:00
De campagne bouwt voort op de eerdere campagne rond presbyopie en benadrukt opnieuw het vakmanschap van de opticien.

Youri Pols: Worden wij als bron gezien door AI?

17-03-2026 | 14:25:57
We spreken met Youri Pols van LiNC (digital-marketinglabel van Creative Family) over het implementeren van GEO (Generative Engine Optimization).

Candid lanceert AI-platform: Live Marketing

17-03-2026 | 12:00:00
Candid introduceert Live Marketing, een AI-omgeving die volledig is ingericht op marketingprocessen.

Dennis Schouten Managing Director bij DUTCH DESIGN AGENCY

17-03-2026 | 10:03:00
Hij krijgt de verantwoordelijkheid voor de verdere groei van het Amsterdamse kantoor.
 

Dit artikel is gepubliceerd door: David de Jong

Uitgelicht





Abonneer je op onze nieuwsbrief.