NMO Luisteronderzoek past meetmethode Grand Prix Radio aan

Het Nationaal Media Onderzoek heeft bij het NMO Luisteronderzoek de meetmethode voor Grand Prix Radio aangepast. De aanpassing is per 21 augustus 2023 doorgevoerd. Daarbij is encoding toegevoegd aan Grand Prix Radio tijdens Formule 1-weekenden. Daarmee zijn de pieken in beluistering die eerder zichtbaar waren bij Grand Prix Radio en vermoedelijk verband hielden met het tv-signaal, uit de data verdwenen.

De resultaten van de gewijzigde meetmethode met encoding is zichtbaar in het weekend dat de Formule 1-wedstrijden in Zandvoort werden gehouden. In die week bleek Grand Prix Radio een marktaandeel van 0,3 procent te hebben met een gemiddeld weekbereik van 172.677 luisteraars. Ter vergelijking: met de oude methode waar mogelijk false positives inzaten, was het marktaandeel van Grand Prix Radio tijdens week 24 (waarin een raceweekend zat) 1,2 procent met een weekbereik van 2,745 miljoen.

Grand Prix Radio verzorgt via een Belgische versie tijdens de Formule 1 raceweekenden speciale uitzendingen met het commentaar van Olav Mol en Jack Plooij. Doordat de metingen van het NMO Luisteronderzoek zijn gebaseerd op audiomatching, bestond er een kans dat ook ander vergelijkbaar geluid, zoals dat van een televisie-uitzending, meegenomen werd in de resultaten van een radiozender. Grand Prix Radio haalde daarbij hoge luistercijfers die in twijfel werden getrokken.

Om false positives te reduceren, is audio encoding toegevoegd bij het gemeten signaal van Grand Prix Radio. Bij encoding wordt een voor het menselijk oor onhoorbare code met het audiosignaal meegestuurd. Op die manier kan exact worden vastgesteld of het door de meter opgepikte geluidspatroon hoort bij de juiste zender.

In de afgelopen weken heeft Grand Prix Radio samen met Ipsos en de Technische Commissie van NMO hard gewerkt aan de implementatie van de encoding-oplossing. Uit de testen is gebleken dat de oplossing werkt en dat het een valide luisterpatroon oplevert. De Technische Commissie van NMO heeft dan ook geadviseerd om deze oplossing toe te passen en het bestuur van NMO/NLO heeft dit advies overgenomen.

Buiten de racedagen van de Formule 1 vormt audiomatching de basis, net zoals bij alle andere deelnemende radiozenders.

Deze aanpassing is een van de optimalisaties die in het NMO Luisteronderzoek worden toegepast. 

www.nationaalmediaonderzoek.nl

Volg Marketing Report op LinkedIn
Volg Marketing Report op Instagram
Volg Marketing Report op Facebook
Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief
Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List




 

Lees ook:

NMO Luistercijfers februari 2026: NPO Radio 2 en Qmusic blijven domineren

04-03-2026 | 22:06:00
Marketing Report heeft de februari 2026-maandcijfers verkregen uit het NMO Luisteronderzoek. NPO Radio 2 blijft marktleider bij de doelgroepen 13+ en 25-67, terwijl Qmusic de doelgroepen 20-49 en 20-59 weet te domineren en zusterstation Joe weer mooie cijfers rapporteert

NMO Kijkonderzoek fase 2 (Video Totaal) start 6 april 2026

23-02-2026 | 07:00:00
De tweede fase van het NMO Kijkonderzoek die de naam Video Totaal heeft gekregen, start op 6 april 2026

NMO past organisatie aan

17-02-2026 | 15:29:00
Met de wijziging wil de organisatie beter aansluiten op de veranderende behoeften van de mediabranche en de verdere ondersteuning van marktstandaarden.

NMO Luistercijfers januari 2026: NPO Radio 2 en Qmusic weer marktleiders

05-02-2026 | 01:34:00
Marketing Report heeft de januari 2026-maandcijfers verkregen uit het NMO Luisteronderzoek. Na de atypische december-maand is het evenwicht terug waarbij NPO Radio 2 weliswaar op 13+ marktleider blijft, maar Qmusic is opnieuw marktleider in de commercieel relevante doelgroepen

NMO Luistercijfers december 2025: NPO Radio 2 onbetwist nummer 1

08-01-2026 | 20:50:37
Marketing Report heeft de december 2025-maandcijfers verkregen uit het NMO Luisteronderzoek. Als elk jaar is NPO Radio 2 met de NPO Radio 2 Top 2000 de marktleider in alle doelgroepen
 


Volg Marketing Report op LinkedIn
Volg Marketing Report op Instagram
Volg Marketing Report op Facebook
Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief
Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List





Lees ook:

Aangiftecampagne roept 9,6 miljoen mensen op

06-03-2026 | 14:16:00
Belastingdienst is gestart met de publiekscampagne Aangifte inkomstenbelasting.

BZK zet stemmers op een voetstuk in verkiezingscampagne

06-03-2026 | 10:55:27
Onder de titel Elke stemmer verdient een standbeeld worden stemmers centraal gezet.

[Vacatures] AndAgency Amsterdam zoekt een Junior HR/OPS manager

06-03-2026 | 08:49:00
AndAgency Amsterdam is per direct op zoek naar Junior HR/OPS manager - Fulltime · Amsterdam

Bob Koigi: De burn-out achter de groei van social media

06-03-2026 | 08:42:10
Social media zijn misschien wel de meest zichtbare marketingfunctie, maar de professionals erachter staan steeds meer onder druk.

Aranka Staijen en Katja Bauer (3MO): Pitchcode helpt voor meer bewustzijn

05-03-2026 | 21:07:00
Marketing Report onderzoekt de pitchcultuur in Nederland in een serie interviews en fora. Vandaag aan het woord Katja Bauer en Aranka Staijen, beiden Consulting Partner bij 3MO
 

Dit artikel is gepubliceerd door: David de Jong

Uitgelicht





Abonneer je op onze nieuwsbrief.