Zeven op de tien mannen vinden dat zij elkaar vaker moeten aanspreken op seksueel grensoverschrijdend gedrag richting vrouwen. Toch blijkt dat veel mannen twijfelen of gedrag ‘erg genoeg’ is of bang zijn de sfeer te verstoren. Met de campagne Man, zeg er wat van! wil de Rijksoverheid die drempel verlagen en mannen stimuleren om zich uit te spreken. De campagne is ontwikkeld door Havas Lemz in opdracht van de Rijksoverheid.
Bewustwording binnen vriendengroepen
De campagne speelt in op de maatschappelijke discussies over de veiligheid van vrouwen en de rol die mannen daarin kunnen nemen. Uit onderzoek van Ipsos I&O blijkt dat bijna de helft van de mannen eerder iets zou zeggen van ongepaste opmerkingen als anderen in de groep hen zouden bijvallen. Veel mannen weten echter niet goed hoe ze dat gesprek kunnen aangaan wanneer een vriend, collega of teamgenoot over een grens gaat.
Anne Bakker, accountmanager bij Havas Lemz: “We zagen dat veel mannen wél willen ingrijpen, maar niet goed weten hoe. Met Man, zeg er wat van! laten we zien dat het niet om veroordelen gaat, maar om elkaar bewust maken. Juist in de eigen vriendengroep kun je verschil maken.”
Herkenbare situaties als uitgangspunt
De campagne richt zich op mannen van verschillende leeftijden en toont herkenbare alledaagse situaties, zoals gesprekken in de groepsapp, op het werk of op de sportclub. Via korte video’s, social content en radio-uitingen wordt duidelijk dat aanspreken niet belerend of confronterend hoeft te zijn.
Man, zeg er wat van! maakt deel uit van het Nationaal Actieprogramma Aanpak Seksueel Grensoverschrijdend Gedrag en Seksueel Geweld, dat sinds januari 2023 loopt. Dit programma richt zich op het voorkomen, herkennen en aanpakken van seksueel grensoverschrijdend gedrag en het bieden van steun aan slachtoffers.



