Amsterdamse bureaus steunen verbod op fossiele reclame

Tachtig bedrijven uit de Amsterdamse creatieve sector spreken hun steun uit voor een verbod op fossiele reclame in de stad. In een brandbrief aan de gemeenteraad pleiten zij voor aanscherping van het beleid. Onder de ondertekenaars bevinden zich leidinggevenden van bureaus als KesselsKramer, Publicis en Wieden+Kennedy.

Donderdag 22 januari stemt de Amsterdamse gemeenteraad over een initiatiefvoorstel van GroenLinks en Partij voor de Dieren om fossiele reclame en vleesreclame te verbieden. Het voorstel bouwt voort op bestaand beleid, dat volgens de initiatiefnemers in de praktijk onvoldoende effect heeft.

Invloed van reclame op gedrag

De reclamemakers en andere ondernemers benadrukken dat reclame met grote budgetten verlangens aanwakkert en gedrag stuurt. Volgens hen kunnen schadelijke gewoonten daardoor genormaliseerd worden. Tegelijkertijd signaleren zij dat vooral multinationals het straatbeeld domineren, terwijl lokale initiatieven moeite hebben om zichtbaar te blijven.

Nynke Geus-van den Broek, medeoprichter van Blyde Benelux: “Vanaf de start kiezen we er als bureau voor om niet voor de fossiele industrie te werken. Gedragsbeïnvloeding hoort alleen ingezet te worden voor positieve impact; vervuiling verdient geen podium. Deze transitie vraagt iets van de sector en om leiderschap van de gemeente.”

Ondertekenaars uit creatieve sector

Onder de ondertekenaars bevinden zich vertegenwoordigers van bureaus als Publicis Groupe Netherlands, Wieden+Kennedy en Blyde Benelux. Het initiatief voor de brief komt van Creatives for Climate, een stichting die professionals, bureaus en merken mobiliseert om de creatieve industrie in lijn te brengen met klimaatwetenschap en afstand te nemen van de fossiele industrie.

Van contractafspraken naar verordening

Amsterdam nam in 2020 als eerste stad ter wereld beleid aan om fossiele reclame te weren via contracten. In de praktijk is fossiele reclame echter nog steeds zichtbaar in de openbare ruimte. Het voorstel dat nu voorligt, regelt het verbod via de Algemene Plaatselijke Verordening en is gebaseerd op het beleid in Den Haag. De rechtbank oordeelde daar eerder dat gezondheid, klimaat en leefbaarheid zwaarder wegen dan financiële belangen van adverteerders.

In Nederland hanteren inmiddels 7 gemeenten een vergelijkbaar verbod via de lokale verordening, waaronder Utrecht, Zwolle en Bloemendaal. Naast het verbod op fossiele reclame stemt de Amsterdamse gemeenteraad ook over een verbod op vleesreclame.


Volg Marketing Report op LinkedIn
Volg Marketing Report op Instagram
Volg Marketing Report op Facebook
Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief
Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List





Lees ook:

Kees van der Spek loopt mee met NS Veiligheid & Service

20-01-2026 | 09:33:00
NS lanceert samen met creatief bureau LifeHunters een activatiecampagne om nieuwe collega’s te werven voor Veiligheid & Service.

[Vacatures] De Combinatie van Factoren zoekt een Lead AI Engineer

20-01-2026 | 08:49:00
De Combinatie van Factoren (DCVF) is per direct op zoek naar een Lead AI Engineer - Fulltime · Amsterdam

[Vacatures] ACE zoekt een Medior Social Strateeg

20-01-2026 | 07:56:00
ACE is per direct op zoek naar Medior Social Strateeg - Fulltime · Amsterdam

[Vacatures] ACE zoekt een Senior Social Strateeg

20-01-2026 | 07:34:00
ACE is per direct op zoek naar Senior Social Strateeg - Fulltime · Amsterdam

Crocodile Agency maakt vervolg Cup-a-Soup-campagne

19-01-2026 | 16:00:00
In de campagne gaat het personage manager Sjors met pensioen en maakt plaats voor zijn opvolger Davy.
 

Dit artikel is gepubliceerd door: Daan Dekkers

Uitgelicht





Abonneer je op onze nieuwsbrief.