Frank Eijken: ORN-taken bij Ster onderbrengen was enige duurzame oplossing

Per 1 januari 2024 worden de taken van Omroep Reclame Nederland (ORN) bij de Ster ondergebracht, meldden Ster en ORN op 3 oktober 2023.

ORN is tot eind december 2023 nog verantwoordelijk voor de landelijke verkoop van reclamezendtijd op de gezamenlijke regionale publieke omroepen voor radio, televisie en online.

De regionale omroepen blijven zelf de regionale verkoop doen, waarbij de omroepen in Flevoland (Omroep Flevoland), Noord-Holland (NH) en Utrecht (RTV Utrecht) onder de noemer FUNHA sinds 1 november 2020 hun commerciële activiteiten hadden gebundeld. Volgens ORN-directeur Frank Eijken is er een verdere clustering gaande: zo brengt Omroep Zeeland zijn reclameactiviteiten onder bij Omroep Brabant.

Ster, die de wettelijke taak heeft de reclamezendtijd te verkopen van de NPO, zal alle landelijke reclame via radio, televisie en digitale uitingen verkopen

Toekomstbestendig

Frank Eijken stelt desgevraagd dat de beslissing te maken heeft met het gegeven dat lineair kijken afneemt en het lastiger is om marketing en research efficiënt te blijven uitvoeren als kleinere organisatie. De vraag rees hoe dit op langere termijn toekomstbestendig is te maken.

Het initiatief om de landelijke verkoopfunctie van de regionale publieke omroepen bij Ster onder te brengen, komt van Frank Eijken zelf. Hij heeft de steun van alle 13 regionale omroepen.

Bij geclusterd of gebundeld inkopen in bepaalde regio’s speelt ORN nog een intermediaire rol, maar die komt te vervallen. Er komt een sociaal plan voor de 11 medewerkers die nog bij ORN werken; zij gaan niet automatisch over naar de Ster.

Verdeelsleutel

De verdeelsleutel voor NH, Omroep West, RTV Rijnmond, Omroep Gelderland, Omroep Zeeland, Omroep Brabant, L1, Omroep Flevoland, Omrop Fryslân, RTV Noord, RTV Drenthe, RTV Oost en AT5 blijft hetzelfde en is gebaseerd op bereik en grootte van de desbetreffende omroep.

Frank Eijken zegt zijn eigen rol te zullen afbouwen in 2024, en uiteindelijk zal hij geen functie meer  zal hebben. De 13 omroepen gaan richting Ster zelf de aansturing en afspraken beheren. ORN zal terugtreden uit Screenforce en Audify, de brancheorganisaties die de belangen van exploitanten van reclame op respectievelijk televisie en radio behartigen. Ster, die al vertegenwoordigd is in beide organisaties, zal ook de regionale rol daarin vertegenwoordigen.

Omzet onder druk

Frank Eijken erkent dat de omzetcijfers van ORN onder druk staan. Per 1 maart 2023 hebben de regionale publieke omroepen online het cookieloos adverteren geïntroduceerd in hun digitale uitingen in navolging van Ster/NPO, die hier in 2020 mee stopten. Cijfers wil Frank Eijken niet noemen, maar hij spreekt wel van een forse daling van de online-omzet.

Bij met name de televisie staat de kijktijd onder druk, met als gevolg een omzetdaling. ORN publiceert geen (omzet)cijfers. Naar verwachting worden de cijfers over de landelijke verkoop op de regionale publieke omroepen voor het eerst bekendgemaakt in het Ster-jaarverslag 2024, dat in mei/juni 2025 verschijnt. 

www.orn.nl

www.ster.nl

 Volg Marketing Report op LinkedIn!

 Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief

 Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List




 

Lees ook:

NPO: Draadstaal, Kassa, Flikken Rotterdam, 3op Reis en Groenteman & Van Roosmalen weg per 2027

25-11-2025 | 17:43:00
De NPO schrapt per 2027 programma’s als Draadstaal, Flikken Rotterdam, Kassa, Groenteman & Van Roosmale, 3opReis, First Dates en andere populaire programma's

Demissionair BBB-minister Gouke Moes breidt lineaire Ster-reclame weer uit

21-11-2025 | 16:59:00
Per 2027 zal er bij de NPO op de lineaire kanalen NPO1, NPO2 en NPO3 weer 10 procent van de totale zendtijd aan Ster-reclame mogelijk zal zijn. Thans is dat 8 procent

Ster presenteert tarieven en plannen voor mediajaar 2026

15-10-2025 | 09:30:00
De tarieven voor adverteren bij Ster in 2026 zijn bekend. Tijdens de online uitzending Ster Focus op 2026 presenteerde de publieke reclame-exploitant haar plannen voor het komende mediajaar.

SEO Impactanalyse: Verruiming Ster gaat vooral ten koste van Nederlandse spelers

04-10-2025 | 00:24:00
Het door SEO gedane onderzoek naar verruiming van Ster-reclame bij de NPO levert 14 tot 24 miljoen euro aan extra omzet op ten koste van private Nederlandse media

Ster bundelt eerste kerstcommercials in speciale première

22-09-2025 | 09:03:00
Met de Kerstreclame Première wil Ster een feestelijk startpunt creëren voor de kerstcampagneperiode.
 

 

 


 Volg Marketing Report op LinkedIn!

 Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief

 Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List





Lees ook:

Bob Koigi: Van AI-hype naar harde besluiten voor CMO’s

28-11-2025 | 11:51:00
AI wordt in rap tempo de bepalende kracht achter de transformatie van marketing­leadership en prioriteiten voor 2026.

[Vacatures] Serviceplan Amsterdam zoekt een Digital Campaign Manager bij Mediaplus

28-11-2025 | 08:46:00
Serviceplan Amsterdam is per direct op zoek naar Digital Campaign Manager bij Mediaplus

The Fat Lady Agency of the Year op de BOCA’s 2025

27-11-2025 | 14:17:00
The Fat Lady heeft de titel Agency of the Year gewonnen bij de Belgische BOCA’s 2025. Bij de vierde editie van de BORAs, de Best of Reputations Awards won Whyte Corporate Affairs de titel Agency of the Year. Bij de 34° editie van de BOA’s, de Best of Activation Awards won Happiness Brussels de Agency of the Year Award

Sanne Houterman: Zo bouwt Cheil aan Nongshim in Europa

27-11-2025 | 14:01:23
In dit interview spreken we Sanne Houterman, Strategy Director van Cheil Benelux, over de keuzes achter die samenwerking.

Filmha.ai brengt kerstcommercial volledig tot leven met AI

27-11-2025 | 12:55:00
De studio wil met deze productie laten zien dat technologie een rol kan spelen in het ondersteunen van menselijkheid en emotie.
 

Dit artikel is gepubliceerd door: David de Jong

Uitgelicht





Abonneer je op onze nieuwsbrief.