Verkiezingen begonnen: NDP Nieuwsmedia begint met lobby

NDP Nieuwsmedia, de brancheorganisatie van en voor nieuwsmediabedrijven, is een lobby begonnen bij politieke partijen om meer aandacht te verkrijgen bij het mediabeleid voor (private) nieuwsmedia. NDP Nieuwsmedia hoopt dat politieke partijen elementen meenemen uit een zes pagina’s tellend betoog met zes hoofdpunten.

Daarmee stelt NDP Nieuwsmedia dat onafhankelijke journalistiek wordt versterkt.

Zes punten

Het gaat om de volgende zes punten

  1. Bescherm journalisten: stop het bedreigen en intimideren van journalisten.
  2. Reguleer de internationale techplatforms om de journalistiek te beschermen.
  3. Tref maatregelen die zorgen voor een eerlijk speelveld op de advertentiemarkt, met kansen voor nieuwsbedrijven.
  4. Versterk journalistiek in de regio: niet alleen publiek, maar ook privaat!
  5. Maak onafhankelijk nieuws voor burgers toegankelijker: verlaag het btw-tarief voor nieuws naar 0 procent.
  6. Investeer in mediawijsheid, in samenwerking met de journalistiek.

Zo wil NDP Nieuwsmedia dat PersVeilig structureel wordt gefinancierd. Het wil dat internationale techplatforms verplicht worden om maatregelen tegen bedreigingen te nemen, waaronder een monitorfunctie en due prominence. Ook wil NDP Nieuwsmedia dat er AI-regelgeving komt waaronder auteursrechtenregels, transparantieverplichtingen.

Overigens is er vanuit de Europese Unie al regelgeving doorgevoerd met de AI-act (volledig vanaf 2 augustus 2027 van kracht), European Media Freedom Act (per 6 augustus 2025 van kracht), DMA en DSA. NDP Nieuwsmedia wil extra maatregelen bij de AI Act zoals extra transparantieverplichtingen.

Eerder al pleitte de brancheorganisatie van private nieuwsmediabedrijven voor een reclameluwe NPO. Nu wil NDP Nieuwsmedia ook verdere Europese regulering over oneerlijke marktdominantie van big tech.

Ook wil NDP Nieuwsmedia dat de toegankelijkheid en zichtbaarheid van betrouwbaar nieuws in de online omgeving beter geborgd wordt.

Verder wil NDP Nieuwsmedia dat er fiscale maatregelen komen voor adverteerders die via journalistieke Nederlandse media adverteren, waarbij de overheid het goede voorbeeld kan geven.

0-tarief btw voor nieuwsmedia

NDP Nieuwsmedia wil verder een 0-tarief van btw op nieuwsmedia, zodat de media-industrie in navolging van een aantal andere landen wordt gestimuleerd. Tijdens de afgelopen regeerperiode werden pogingen gedaan het btw-tarief op nieuwsmedia te verhogen, maar dit ging na een succesvolle lobby niet door.

De branchevereniging wijst er verder dat de democratische rol van media in de democratie onder toenemende druk staat. NDP Nieuwsmedia stelt dat niet alleen journalisten steeds vaker wordden bedreigd en geïntimideerd, maar ook uit andere hoek nemen de risico’s toe: mondiale techbedrijven zijn een structurele bedreiging gaan vormen voor de vitaliteit van Nederlandse nieuwsorganisaties.

Met hun platforms bepalen techbedrijven welke informatie zichtbaar is, wanneer en aan wie. Hierbij zijn journalistieke afwegingen ondergeschikt gemaakt aan ondoorzichtige algoritmes, louter gericht op winst en zonder oog voor het maatschappelijk belang.

Bedreiging

NDP Nieuwsmedia ziet dat techbedrijven inmiddels het grootste deel van de digitale advertentiemarkt naar zich toegetrokken hebben en zich, met behulp van kunstmatige intelligentie (AI), nu ook op het terrein van nieuwsvoorziening zelf begeven. Met hun automatisch gegenereerde informatie over nieuwsgebeurtenissen binden zij het publiek aan zichzelf, waarbij ze aantoonbaar gebruik maken van het werk van journalisten, zonder toestemming of vergoeding.

Actie

Herman Wolswinkel, directeur van NDP Nieuwsmedia: “Als we de onafhankelijke journalistiek in Nederland hoog willen houden, is nú actie nodig van politieke partijen en straks van een nieuw kabinet. Met onze voorstellen geven we de richting mee waarop dat kan. In navolging van het recente advies van de WRR roepen we op tot bescherming van beide journalistieke pijlers, publiek én privaat. Ze zijn cruciaal voor een sterke democratie.”

NDP Nieuwsmedia vertegenwoordigt nieuwsbedrijven als DPG Media (inclusief RTL Nederland), Mediahuis Groep (waaronder Mediahuis Nederland en Mediahuis NRC), Roularta Media Nederland en FD Mediagroep (BNR Nieuwsradio en FD).

Alle voorstellen van NDP Nieuwsmedia zijn hier te vinden.

 Volg Marketing Report op LinkedIn!

 Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief

 Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List




 

Lees ook:

[Vacatures] Qmusic zoekt een Producer avondshow Joost Swinkels

09-10-2025 | 09:15:00
Qmusic is per direct op zoek naar Producer avondshow Joost Swinkels - Amsterdam

Joop van den Ende opnieuw met paginagrote advertentie voor NPO

09-10-2025 | 00:17:00
Media- en theaterondernemer Joop van den Ende heeft opnieuw via een paginagrote advertentie in dagbladen opgeroepen tot actie tegen wat hij noemt de sloop van het omroepbestel en journalistieke waarden

Susan van Geenen komt per 1 januari 2026 in Raad van Toezicht NPO

08-10-2025 | 23:46:00
Susan van Geenen is door Koning Willem-Alexander op voordracht van BBB-minister Gouke Moes (van OCW) per 1 januari 2026 benoemd tot lid van de Raad van Toezicht van de NPO.

[Vacatures] Mediahuis zoekt een Online Redacteur Dagblad van het Noorden & Leeuwarder Courant (Tijdelijk)

08-10-2025 | 10:23:00
Mediahuis is per direct op zoek naar Online Redacteur Dagblad van het Noorden & Leeuwarder Courant (Tijdelijk) - Leeuwarden en/of Groningen

[Vacatures] Mediahuis zoekt een Beeldredacteur De Telegraaf

08-10-2025 | 10:06:00
Mediahuis is per direct op zoek naar Beeldredacteur De Telegraaf - Amsterdam
 

Flashmibo was succes voor Scrambled en Old Amsterdam

 


 Volg Marketing Report op LinkedIn!

 Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief

 Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List





Lees ook:

[Marketing Week] Bob Koigi: Addressable tv: de onbenutte goudmijn voor marketeers

10-10-2025 | 16:07:15
Een aanzienlijke strategische kloof kost adverteerders miljoenen aan potentiële omzet en bereik. Nieuw onderzoek van DISH Media, ontwikkeld in samenwerking met Janus Strategy & Insights, onthult dat marketeers door het onderbenutten van addressable TV systematisch 31,6 miljoen Amerikaanse volwassenen over het hoofd zien, een segment dat alleen effectief via dit kanaal bereikt kan worden.

[Vacatures] Clear Channel zoekt een Sales Support bij Bauer Media Outdoor Nederland

10-10-2025 | 11:45:00
Clear Channel is per direct op zoek naar Sales Support bij Bauer Media Outdoor Nederland

[Vacatures] Clear Channel zoekt een Planner (Customer Succes) bij Bauer Media Outdoor Nederland

10-10-2025 | 10:58:00
Clear Channel is per direct op zoek naar Planner (Customer Succes) bij Bauer Media Outdoor Nederland

Dawn en Vattenfall maken stroompieken hoorbaar

10-10-2025 | 10:53:00
Vattenfall lanceert samen met bureau Dawn en 100% het Vattenfall Kamerorkest — een audiovisuele installatie die de disbalans in stroomverbruik hoorbaar maakt

NABV kiest LevelUP Digital voor merkcampagne We Are Airsoft

09-10-2025 | 16:30:00
De Nationale Airsoft Belangen Vereniging (NABV) heeft gaming agency LevelUP Digital gekozen voor de uitvoering van haar merkcampagne We Are Airsoft.
 

Dit artikel is gepubliceerd door: David de Jong

Uitgelicht





Abonneer je op onze nieuwsbrief.