Cees Faes: Woke-vertising hangt als kauwgom aan de schoen van onze branche
[Forum] Sydney Sweeney has great jeans
Serieus? Mag dit ook al niet meer? Een onschuldig zinnetje als “Het zit een beetje in de genen hè” – iets wat ouders al decennia liefdevol gebruiken om hun kinderen te prijzen (of hun nukken goed te praten) – wordt ineens behandeld alsof het een thought crime is. Orwell, 1984.
Maar dat krijg je als haverlatte-nippende conceptsjamanen zichzelf zijn gaan wijsmaken dat ze geen reclame maken, maar het morele kompas van de samenleving zíjn. En dus móét er in elke commercial een lesbisch stel, een gemengd gezin en een maatschappelijk doel.

Maar oprechte ideologie is maar voor een paar merken weggelegd. De Tony’s. De Patagonias. Die mogen de wereld verbeteren, omdat het echt in hun vezels zit. De rest? Die worden gewoon dik betaald om met open vizier omzet na te jagen. Ook American Eagle. Niet om in een woke-jas de Goody Two-Shoes uit te hangen.
En mensen snakken daar ook weer een beetje naar denk ik. Kijk naar deze campagne met Sydney Sweeney: slim idee, dikke knipoog, nul moraal. Resultaat? Beurskoers +20%, omzet door het dak.
En Good Genes/jeans? Steve te Pas had ’m in 2013 al, op de Albert Cuypstraat. Zonder ophef. Gewoon briljant.
Cees Faes is oprichter van Fightclub
Deze column is onderdeel van [Forum] Sydney Sweeney has great jeans
Volg Marketing Report op LinkedIn
Volg Marketing Report op Instagram
Volg Marketing Report op Facebook
Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief
Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List
Lees ook:
Cees Faes: Niemand van ons had het merk ‘Bad Bunny’ bedacht
Cees Faes: Creatief directeur of recreatief directeur?
Cees Faes: Waarom Basic-Fit geen Buckler is
De 25 meest gelezen columns van het jaar 2025
Cees Faes: Het kan wél (zeker met 1,8 miljoen op zak)
Volg Marketing Report op LinkedIn
Volg Marketing Report op Instagram
Volg Marketing Report op Facebook
Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief
Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List
Lees ook:
Hein Strijker Managing Director creatief bureau Campagne
This Agency versterkt creatieteam met Alessia Battistutta
Cees Faes: Niemand van ons had het merk ‘Bad Bunny’ bedacht
Keune kiest Follo als performance marketing partner
Chris Verhoef: Zichtbaar blijven in AI-antwoorden
Dit artikel is gepubliceerd door: Bas Vlugt