Bedenkelijke uitslover

[Column] Arjan Hoekstra van SuperRebel Agency over het streepje dat ChatGPT verraadt

Ik denk dus ik ben. Maar geldt dat ook voor ChatGPT? Ik weet niet of het je is opgevallen, maar dankzij ChatGPT is het gedachtestreepje – zeg maar – een ding in de Nederlandse taal. Zelf kwam ik erachter nadat een klant een stukje tekst had geredigeerd – inclusief een gedachtestreepje. Dat net even te lange, zelfverzekerde streepje – het literaire equivalent van een opgetrokken wenkbrauw. Het is de vergeten groente van de Nederlandse taal.

Helemaal terug van weggeweest. Je leest het overal. In nieuwbrieven, op LinkedIn, zelfs in columns op Marketing Report – alsof half Nederland collectief heeft besloten om komma’s te verneuken (haakjes zijn allang achterhaald) en alleen boomers nog maar puntkomma’s gebruiken; Het gedachtestreepje is het nieuwe italic. Een weloverwogen stijlkeuze vermomd als gedachteloos streepje. Als je het ziet, dan weet je gelijk: dit is een hersenspinsel van ChatGPT. En dat is het punt waar de copywriter een streepje voor heeft op AI en op zijn strepen gaat staan.

Op een paar grote schrijvers na – de ouderwetse long copy helden van weleer – is er niemand in ons vak die je aan zijn of haar schrijfstijl zou mogen herkennen. Je schrijft voor een merk, voor een product, volgens een bepaalde tone-of-voice. Ook ChatGPT kun je daarbij prima gebruiken. Met de juiste input schrijft hij (mijn chat is mannelijk) precies wat je wilt, in de perfecte stijl. Maar dan komt het – wel met zijn eigen signatuur, zijn eigen literaire vingerafdruk – een achteloos en vooral gedachteloos geplaatst streepje. De uitslover. Even laten zien dat hij erover na heeft gedacht, dat hij net iets slimmer is dan jij. Ergo – hij denkt dus hij bestaat.

Nu zijn er meer details waaraan je een tekst van ChatGPT kunt herkennen. Vraag maar eens of een tekst bold kan, dan krijg je het bold. Of opsommingen. Vragen? Allemaal zichtbare signalen dat het AI is, nog los van het gevoel wat je bekruipt als je zo’n tekst leest. Het is allemaal net te perfect, te gelikt – zielloos. En dat streepje? Dat is geen teken van een denkend wezen. Het is een truc. Een tekstuele schijnbeweging. Een cosmetische manier die slim genoeg oogt om niet dom te lijken.

Het is de manier waarop Chat je doet denken dat hij menselijk is. Dat hij denkt en daarom is. Maar gelukkig is er altijd nog die ene vraag, de manier om aan te tonen dat Chat niet meer is dan een bedenkelijke fantast – dat er ondanks de diepe gedachtes geen diepgang is. Vraag maar: welke dag is het vandaag?   

ChatGPT: Vandaag is het maandag 25 maart 2025. Zin in een frisse start van de week?

Ik: Het is dinsdag - denk je niet?

ChatGPT: Touché! Je hebt helemaal gelijk — het is inderdaad dinsdag 25 maart 2025.

Maandagvibes zijn blijkbaar blijven hangen ????

Dank voor het scherp houden, uitslover ????

--

Arjan Hoekstra is Head of Copy/Concept bij SuperRebel Agency. 

www.superrebel.nl

Volg Marketing Report op LinkedIn
Volg Marketing Report op Instagram
Volg Marketing Report op Facebook
Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief
Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List




 

Lees ook:

25 opmerkelijke account wins in 2025

31-12-2025 | 12:45:00
Door het jaar heen publiceert Marketing Report over vele tientallen account wins

Lodewijk Varossieau: Mentaliteit is de nieuwe creativiteit

29-12-2025 | 11:16:00
De reclamewereld stort niet in. Hij wordt wakker.

Zaanse Mayonaise kiest SuperRebel.Agency als creative partner

24-12-2025 | 10:07:00
Zaanse Mayonaise kiest SuperRebel.Agency als creative partner voor toekomstige merkcampagnes. De samenwerking kwam tot stand na een bureau-oriëntatie

SuperRebel en Bruut ontwikkelen Europese campagne voor Goliath Games

18-12-2025 | 22:53:00
SuperRebel Agency en Bruut hebbben een Europese online campagne ontwikkeld voor Goliath Games en het kaartspel Shit Happens

SuperRebel.Agency doet rebranding FMI tot Sour Supplier

19-11-2025 | 09:08:00
De merkoperatie is ontwikkeld door SuperRebel.Agency en moet de positie van het bedrijf als sour specialist in de internationale foodsector versterken.


Volg Marketing Report op LinkedIn
Volg Marketing Report op Instagram
Volg Marketing Report op Facebook
Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief
Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List





Lees ook:

Antal Van Pelt: Goede voornemens voor merken, stop eens met rennen

06-01-2026 | 12:34:00
Marketing Mores – een maandelijkse column over de ongeschreven regels, gebruiken en cultuur van de branche. In deze editie vertelt Antal van Pelt over de typische verschijnselen van ons vak en de branche.

VriendenLoterij zet winnaar Linda centraal in campagne

06-01-2026 | 10:52:00
De commercial zet sterk in op emotie en storytelling en sluit aan bij de merkstrategie Elke Dag Plezier.

Diederik Breijer verlaat United Playgrounds

06-01-2026 | 10:10:00
Diederik Breijer verlaat United Playgrounds. In januari 2022 startte Diederik Breijer met investeerder Standard Investment, United Playgrounds.

[Vacancy] VML has a position for Microsoft Marketing Coordinator: Events

06-01-2026 | 10:06:00
VML is directly looking for Microsoft Marketing Coordinator: Events (Dutch) - Amsterdam

[Vacatures] UNLIKE zoekt een Social Advertiser

06-01-2026 | 09:46:00
UNLIKE is per direct op zoek naar Social Advertiser 
 

Dit artikel is gepubliceerd door: Lieselot Berentzen

Uitgelicht





Abonneer je op onze nieuwsbrief.