Slechts één op de vijf experts in de media is vrouw: handboek voor meer vrouwelijke experts in de media

Van alle experts die aan het woord zijn, is slechts één op de vijf vrouw. Komen vrouwen wél aan het woord, dan lopen ze risico op stereotiepe framing en haatberichten. Publiciteitsexpert Janneke van Heugten wil hier iets tegen doen.

Haar boek Vaker in de Media, zo kom je als vrouwelijke expert in beeld verschijnt op 27 februari 2024 bij uitgever Van Duuren.

Met dit boek geeft Janneke van Heugten vrouwelijke experts alles in handen om het podium succesvol te pakken. Ze laat onder andere zien hoe je zorgt voor een goede profilering, wat je het beste kunt doen (en laten) als je eenmaal een plek aan tafel hebt en hoe je omgaat met kritiek. Hierdoor worden ze zekerder van hun zaak, immers: hoe vaker we vrouwen in een expertrol in beeld zien, hoe meer de maatschappij er aan went en hoe beter ze behandeld en bekeken worden.

Vaker in de Media staat vol slimme tips van meer dan vijftig hoofdredacteuren, journalisten, mediatrainers en vrouwelijke experts die de lezer voorgingen. Onder andere voorzitter Rookpreventie Jeugd Wanda de

Kanter, directeur Energietransitie Arcadis Carolien Gehrels, internationaal hoofdeconoom ING Marieke Blom, fiscaal advocaat Khadija Bozia, directeur Stichting Vluchteling Tineke Ceelen, Tweede Kamerlid

Lisa Westerveld, columnist Emine Uğur en hoogleraar Beatrice de Graaf komen aan het woord.

Janneke van Heugten: “Media hebben een belangrijke rol in laten zien dat de expert ook een vrouw is. Het normaliseren van de vrouw in de expertrol draagt bij aan meer kansengelijkheid.”

De cijfers

* Sinds de eerste meting van de Global Media Monitoring Project in 1995 was het percentage vrouwen in het nieuws nooit hoger dan 27 procent.

* Van alle experts die in nieuwsmedia (tv, radio en dagbladen) aan het woord zijn is één op de vijf vrouw. Dit percentage bungelt al jaren tussen de 19 en 21 procent. [bron: Global Media Monitoring Project]

* Met 42 procent van de vrouwen bij Op1 wordt gepraat over hun privéleven. Bij mannen is dit 23 procent. [bron: NRC]

* Vrouwen worden vaker stereotype bevestigend in beeld gebracht. Zo zijn vrouwelijke voetballers op foto’s in kranten met name passief in beeld: in veel gevallen zelfs zonder enige context van het voetbal, maar bijvoorbeeld knuffelend op het veld of lachend in de camera. [bron: NRC]

 Volg Marketing Report op LinkedIn!

 Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief

 Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List




 

Lees ook:

NATWERK en ARTIS lanceren Pridecampagne

30-07-2025 | 13:33:18
Onder het motto Omarm je aard(e) – Love your nature vieren ARTIS en creatief bureau NATWERK seksuele diversiteit in de natuur tijdens Pride.

awesome. en Humanistisch Verbond lanceren serie Boegbeelden

29-07-2025 | 11:02:00
De reeks is een reactie op de toenemende beperkingen van LHBTIQA+ rechten in Europa en benadrukt het belang van zichtbaarheid.

FFF Studios en Queer Beer lanceren IPGAY ON THE WAY

28-07-2025 | 12:51:25
De actie vraagt aandacht voor de zichtbaarheid en veiligheid van de queer community en is te zien in de straten van Amsterdam en via online kanalen.

The Social Hub ondersteunt trans community tijdens Pride

14-07-2025 | 11:08:00
The Social Hub stelt meeting- en eventruimtes gratis beschikbaar aan initiatieven die zich inzetten voor deze doelgroep.

Publicis lanceert vervolgonderzoek naar LGBTQ+ in reclame

20-05-2025 | 10:46:00
Het onderzoek, uitgevoerd in samenwerking met MSi en Publicis Insights, brengt in kaart hoe LGBTQ+-representatie in reclame wordt waargenomen
 


 Volg Marketing Report op LinkedIn!

 Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief

 Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List





Lees ook:

GAMMA en VML Amsterdam lanceren duurzaamheidscampagne

25-09-2025 | 15:45:19
GAMMA werkt samen met VML Amsterdam aan een campagne die laat zien hoe eenvoudige aanpassingen in huis kunnen bijdragen aan het besparen van water, energie en geld.

Havas Lemz lanceert campagne tegen femicide

25-09-2025 | 14:53:15
Elke acht dagen wordt in Nederland een vrouw om het leven gebracht, vaak door haar partner of ex-partner.

INDIE Amsterdam ontwikkelt Vader Aarde-campagne Milieudefensie

25-09-2025 | 14:34:00
Milieudefensie wil dat klimaat en de rol van grote vervuilers nadrukkelijker op de politieke agenda komen.

BUUT ontwikkeld met DEPT: strategie, design, experience

25-09-2025 | 10:49:08
ABN AMRO lanceerde begin september BUUT, een bank voor tieners en hun ouders die is ontwikkeld door Tikkie in samenwerking met DEPT.

Joe Public lanceert introductiecampagne voor BUUT

24-09-2025 | 11:24:36
Centraal staat het werken met potjes, waarmee gebruikers eenvoudig budgetten kunnen maken en inzicht krijgen in inkomsten en uitgaven.
 

Dit artikel is gepubliceerd door: David de Jong

Uitgelicht





Abonneer je op onze nieuwsbrief.