Slechts één op de vijf experts in de media is vrouw: handboek voor meer vrouwelijke experts in de media

Van alle experts die aan het woord zijn, is slechts één op de vijf vrouw. Komen vrouwen wél aan het woord, dan lopen ze risico op stereotiepe framing en haatberichten. Publiciteitsexpert Janneke van Heugten wil hier iets tegen doen.

Haar boek Vaker in de Media, zo kom je als vrouwelijke expert in beeld verschijnt op 27 februari 2024 bij uitgever Van Duuren.

Met dit boek geeft Janneke van Heugten vrouwelijke experts alles in handen om het podium succesvol te pakken. Ze laat onder andere zien hoe je zorgt voor een goede profilering, wat je het beste kunt doen (en laten) als je eenmaal een plek aan tafel hebt en hoe je omgaat met kritiek. Hierdoor worden ze zekerder van hun zaak, immers: hoe vaker we vrouwen in een expertrol in beeld zien, hoe meer de maatschappij er aan went en hoe beter ze behandeld en bekeken worden.

Vaker in de Media staat vol slimme tips van meer dan vijftig hoofdredacteuren, journalisten, mediatrainers en vrouwelijke experts die de lezer voorgingen. Onder andere voorzitter Rookpreventie Jeugd Wanda de

Kanter, directeur Energietransitie Arcadis Carolien Gehrels, internationaal hoofdeconoom ING Marieke Blom, fiscaal advocaat Khadija Bozia, directeur Stichting Vluchteling Tineke Ceelen, Tweede Kamerlid

Lisa Westerveld, columnist Emine Uğur en hoogleraar Beatrice de Graaf komen aan het woord.

Janneke van Heugten: “Media hebben een belangrijke rol in laten zien dat de expert ook een vrouw is. Het normaliseren van de vrouw in de expertrol draagt bij aan meer kansengelijkheid.”

De cijfers

* Sinds de eerste meting van de Global Media Monitoring Project in 1995 was het percentage vrouwen in het nieuws nooit hoger dan 27 procent.

* Van alle experts die in nieuwsmedia (tv, radio en dagbladen) aan het woord zijn is één op de vijf vrouw. Dit percentage bungelt al jaren tussen de 19 en 21 procent. [bron: Global Media Monitoring Project]

* Met 42 procent van de vrouwen bij Op1 wordt gepraat over hun privéleven. Bij mannen is dit 23 procent. [bron: NRC]

* Vrouwen worden vaker stereotype bevestigend in beeld gebracht. Zo zijn vrouwelijke voetballers op foto’s in kranten met name passief in beeld: in veel gevallen zelfs zonder enige context van het voetbal, maar bijvoorbeeld knuffelend op het veld of lachend in de camera. [bron: NRC]

Volg Marketing Report op LinkedIn
Volg Marketing Report op Instagram
Volg Marketing Report op Facebook
Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief
Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List




 

Lees ook:

Alfred Verhoeven: Super Bowl vs. MAGA

18-02-2026 | 09:06:41
Entertainment, sport en politiek. Drie gebieden die uitermate geschikt zijn als marketinginstrument, én waar marketing volop wordt toegepast.

Netflix en Dove vieren vrouwen die durven op te vallen

19-01-2026 | 15:08:14
De campagne zet vrouwen in het licht die barrières doorbreken en met zelfvertrouwen hun authentieke schoonheid omarmen.

Alfred Verhoeven: Kerstreclames en diversiteit

22-12-2025 | 12:25:14
Het Britse John Lewis wordt vaak gezien als de "gouden standaard" voor kerstreclames. De BBC zegt zelfs: “they are marking the start of the festive season”

Alfred Verhoeven: AI en het huwelijk van Google en Apple

16-12-2025 | 13:57:25
Ik probeer politiek te vermijden als ik het over marketing heb. Maar helaas zijn er te veel zaken die vanuit de overheid de wereld van reclame en communicatie beïnvloeden.

Tien jaar awesome.: creativiteit blijft sterker dan algoritmes

27-11-2025 | 10:31:00
Inmiddels werkt awesome. voor organisaties als ANWB, BOVAG, Picnic, bol. en KNGF.
 


Volg Marketing Report op LinkedIn
Volg Marketing Report op Instagram
Volg Marketing Report op Facebook
Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief
Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List





Lees ook:

Hartstichting kiest Happy Horizon voor merk en campagne

04-03-2026 | 11:13:00
Met de samenwerking wil de organisatie de urgentie van hart- en vaatziekten sterker onder de aandacht brengen in Nederland.

Dentsu Creative geeft Branding practice driekoppige leiding

04-03-2026 | 10:09:00
Onder hun leiding legt het bureau de nadruk op zogeheten brand worlds: merkwerelden die verder gaan dan een visuele identitei

Richard Smoorenburg: Q1 gaat lekker! Of toch niet?

04-03-2026 | 09:35:00
Q1 is als vanouds begonnen. De telefoons staan roodgloeiend, de pitch-aanvragen vliegen je om de oren en de buzz in de markt is voelbaar

Tom Dorresteijn start als zelfstandig strategisch adviseur

04-03-2026 | 08:53:53
Hij blijft daarnaast parttime verbonden aan Studio Dumbar/DEPT als partner en strategisch adviseur van het managementteam en opdrachtgevers.

[Vacatures] Megawatt zoekt een 3D Experience Designer

04-03-2026 | 08:32:00
Megawatt is per direct op zoek naar 3D Experience Designer
 

Dit artikel is gepubliceerd door: David de Jong

Uitgelicht





Abonneer je op onze nieuwsbrief.