Reuters: Meta laat doelbewust reclamefraude toe vanuit China

Persbureau Reuters heeft onthuld dat Meta, het moederbedrijf van Facebook, Instagram en WhatsApp circa 3 miljard aan illegale reclames uit China toelaat op zijn socialmediaplatforms.

Terwijl de toegang tot Facebook en Instagram in China verboden is, maken Chinese bedrijven wel gebruik van de reclamemogelijkheden voor hun producten. In totaal genereert Meta 18 miljard dollar op jaarbasis vanuit China. De illegale reclames zijn voor directe scam, illegaal gokken, porno en ander verboden content. Meta zou doelbewust weinig doen hieraan omdat dat de omzetten zouden ondermijnen.

Kwart van reclamefraude komt uit China

China is het land waar een kwart van alle reclamefraudes vandaan komen bij Meta. Meta was bezig met een programma in 2024 om de reclamefraudes in te dammen, waarmee de omzetten daaruit zouden halveren. Meta besloot hierop volgens Reuters het team dat er mee bezig was, te laten pauzeren; het team werd daarna ontbonden. De omzetten uit illegale reclames stegen daarna weer richting het oude niveau.

Meta verklaarde tegenover Reuters dat het Chinese anti-fraudeteam altijd als tijdelijk was ingesteld; Meta ontkent de claim dat oprichter Mark Zuckerberg zelf opdracht zou hebben gegeven om het team te ontmantelen om omzetredenen. Wel wordt wereldwijd opgetreden tegen scams. In de afgelopen 18 maanden heeft Meta volgens eigen zeggen 46 miljoen reclames die uit China afkomstig zijn vanwege verdachte omstandigheden, geblokkeerd.

Meta heeft China aangeduid als het topland als het gaat om reclamscam, waarbij de Chinese regering er praktisch weinig tot niks aan doet. De Amerikaanse FBI heeft in maart 2025 beslag gelegd ter waarde van 214 miljoen dollar aan tegoeden bij Chinese scammers die Facebook en Instagram gebruikten om consumenten met financiële nepproducten op te lichte.

Via resellers

Overigens werkt Meta niet zelf met de adverteerders, maar wordt via 11 belangrijke Chinese resellers gewerkt die alleen met Chinese bedrijven mogen werken. De partijen met wie de resellers vervolgens werken zijn steeds wisselende adverteerders.

Begin november stelde Reuters aan de hand van uitgelekte documenten dat Meta circa 16 miljard dollar aan illegale reclames zou verdienen, oftewel 10 procent van de omzet. 


Volg Marketing Report op LinkedIn
Volg Marketing Report op Instagram
Volg Marketing Report op Facebook
Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief
Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List





Lees ook:

[Vacatures] AndAgency Amsterdam zoekt een Senior Paid Ad Specialist

27-01-2026 | 08:54:00
AndAgency Amsterdam is per direct op zoek naar Senior Paid Ad Specialist - Fulltime · Amsterdam

Zandbeek ontwikkelt social-first campagne voor VOAM

26-01-2026 | 17:07:54
VOAM richt zich op haarverzorging voor mensen met krullen en kiest daarbij voor productie zonder dierproeven en met ingrediënten uit Europa.

[Vacatures] Boomerang (part of Publicis Groupe) zoekt een Account Manager

26-01-2026 | 09:20:00
Boomerang (part of Publicis Groupe) is per direct op zoek naar Account Manager - Amsterdam

[Vacancy] DEPT has a position for Senior Project Manager (Media)

26-01-2026 | 06:30:00
DEPT is directly looking for Senior Project Manager (Digital Media) - Amsterdam, Rotterdam

[Vacatures] Fightclub zoekt een SEA Specialist

23-01-2026 | 10:47:00
Fightclub is per direct op zoek naar SEA Specialist - Breda
 

Dit artikel is gepubliceerd door: David de Jong

Uitgelicht





Abonneer je op onze nieuwsbrief.