
Omzetgroei dagbladen blijft achter bij inflatie
NDP Nieuwsmedia: groei komt uit digitale abonnementen, advertentie-inkomsten dalen
De Nederlandse dagbladen hebben in 2024 een omzetgroei van twee procent gerealiseerd, tot een totaal van 1.211 miljoen euro. Deze groei bleef achter bij de inflatie. De stijging kwam volledig uit de lezersmarkt, vooral door een toename in digitale abonnementen. Dat blijkt uit het jaarverslag van NDP Nieuwsmedia.
Tegelijkertijd daalde de advertentieomzet aanzienlijk. Zowel print- als digitale advertenties leverden minder op. De totale advertentie-inkomsten kwamen uit op 224 miljoen euro, een daling van 4,6 procent ten opzichte van 2023.
Digitale groei compenseert papieren krimp
De groei in de lezersmarkt was bescheiden voor printabonnementen (plus 0,8 procent), maar fors bij digitale uitgaven. De opbrengsten uit digitale abonnementen stegen met 29 miljoen euro naar 199 miljoen euro, een stijging van zeventien procent. Inmiddels komt tachtig procent van de inkomsten van nieuwsuitgevers uit betalende abonnees.
Daarmee blijft de financiering van journalistiek in toenemende mate afhankelijk van digitale lezersinkomsten.
Advertentie-inkomsten onder druk
De advertentiemarkt blijft een zorgenpunt. Zowel digitale advertenties (min vier procent) als printadvertenties (min vijf procent) lieten in 2024 een terugval zien. Techbedrijven domineren de online advertentiemarkt; inmiddels gaat tachtig procent van het digitale advertentiebudget naar deze partijen. Tegelijk ontstaan er nieuwe concurrenten in de vorm van retailmedia en digitale buitenreclame.
Investeringen in redacties blijven groeien
Ondanks de dalende advertentie-inkomsten is er meer geïnvesteerd in journalistiek. In 2024 besteedden nieuwsbedrijven gezamenlijk 394 miljoen euro aan redacties, zes procent meer dan in 2023. Ook het aantal redacteuren steeg licht, tot 2.766 fte’s.
Vooruitblik op 2025
Rien van Beemen, voorzitter van NDP Nieuwsmedia: "We zien in de branche nog steeds groei en de digitalisering zet door. Maar de onzekerheid over de economie en de dominantie van Big Tech op de advertentiemarkt zorgen zichtbaar voor uitdagingen. Laat staan dat het de Ster zou worden toegestaan om meer inkomsten uit de advertentiemarkt te halen. Het jaar 2024 kan een kanteljaar blijken te zijn. We zullen het komende jaar scherp aan de wind moeten zeilen om de journalistiek duurzaam te financieren."
Het volledige jaarverslag van NDP Nieuwsmedia is beschikbaar via de website van de brancheorganisatie.
Volg Marketing Report op LinkedIn!
Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief
Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List
Lees ook:
[Vacatures] DPG Media zoekt een Community Manager Indebuurt Gouda
[Vacatures] DPG Media zoekt een Berichtenredacteur ADR
[Vacatures] NRC zoekt een Nieuwe Freelance Nieuwsredacteuren
[Vacatures] Mediahuis zoekt een Junior Redacteur en Videogezicht
[Vacatures] Mediahuis zoekt een Social Video Editor
Gepubliceerd door: Lieselot Berentzen