NPO 1 Extra vierde NPO-zender naar 100 procent distributie; reclame is een optie

NPO 1 Extra is de afgelopen maanden als vierde NPO-zender gegroeid naar bijna 100 procent distributie. In juli 2023 hebben VodafoneZiggo, KPN en Odido net als andere providers de zender in het voordeligste pakket geplaatst, zodat alle abonnees van deze providers deze zender kunnen zien. Per 1 november 2023 is de NPO op zijn eigen DVB-T2 frequenties NPO 1 Extra gaan uitzenden op de plek waar eerst NPO 2 Extra te zien was. Hiermee is NPO 1 Extra, net als NPO 1, NPO 2 en NPO 3 nagenoeg overal te ontvangen.

Archiefzender, gebarentaal, series en evenementen/nieuws

NPO 1 Extra is volgens de NPO-begroting een zender met programma’s uit het archief van de NPO met een accent op films en series. Ook in 2024 zal bij NPO 1 Extra een groot deel van de avondprogrammering van 20:30 tot 00:00 uur bestaan uit series en telefilims en worden reeksen uit binnen- en buitenland geprogrammeert, zo licht de NPO desgevraagd toe.

Ook zendt NPO 1 Extra het NOS Journaal en NOS Jeugdjournaal uit met gebarentaal. De NPO zegt desgevraagd dat NPO 1 Extra het thuisnet is geworden van uitzendingen met gebarentaal. Hiertoe zocht de NPO een brede beschikbaarheid in de tv-abonnementen.

Verder zal het wekelijkse gesprek met de minister-president, persconferenties, herdenkingen en grote (nieuws)evenementen voortaan op dit kanaal worden uitgezonden en niet noodzakelijkerwijs op NPO 1 worden uitgezonden.

De dagprogrammering bestaat, naast heruitzendingen van populaire NPO-programma’s, uit livestreams van NPO Radio 1/2, NOS Studio Sport en NPO Luister. 

Gebarentaal

De NPO geeft aan desgevraagd ook te testen met events met live audiodescriptie en ook wil de NPO met zijn afdeling Access Services onderzoeken of er nog meer programma’s/evenementen kunnen worden voorzien van gebarentaal. Het uitzendschema van NPO 1 Extra wordt zeker aangepast als de NPO kansen en mogelijkheden ziet om de toegankelijkheid te verbeteren.

Reclame?

De stap om NPO 1 Extra volledige distributie te geven, betekent ook dat dit kanaal een mogeljikheid geeft tot reclame. Bij navraag blijkt Ster te overwegen om – als de GRP’s structureel voldoende zijn – er reclame op te verkopen. Op dit moment gebeurt dat incidenteel bij evenementen zoals de Top 2000.  

De NPO geeft aan dat er op dit moment geen plannen zijn voor structurele reclame en afhankelijk te zijn van het ministerie van OCW, maar wel het gesprek daarover met de Ster te voeren.

NMO Kijkonderzoek

NPO 1 extra draait in het NMO Kijkonderzoek alleen mee onder de noemer SKO Light, waar de kleinere zenders in zijn ondergebracht. In de doelgroep 6 jaar en ouder is het in deze categorie de best bekeken zender met een cumulatief bereik (september) van 46,7 procent met een absoluut cumulatief bereik van 7,6 miljoen kijkers. De NPO heeft, voor zover bekend, nog geen aanvraag gedaan voor een dagelijkse full audit-meting.

Vierde NPO-zender

De NPO heeft eerder een vierde zender met nagenoeg 100 procent distributie vrijgegeven tijdens de coronaperiode toen NPO 2 Extra als zender met documentaires, reportages, kunst en culturele registraties en evenementen werd uitgezonden. Dit kanaal is via de meeste providers alleen tegen bijbetaling te zien, net als via NPO Start. NPO Politiek & Nieuws wordt bij sommige providers in het basispakket aangeboden en bij andere tegen extra betaling.

De NPO geeft aan dat voor zover dat nog niet overal het geval is, NPO Politiek en Nieuws de beweging naar de basispakketten maakt. Per 1 november 2023 zit NPO Politiek en Nieuws ook in het basispakket bij VodafoneZiggo. Bij KPN was dat al het geval. NPO Politiek en Nieuws is volgens de NPO bij uitstek een kanaal voor het laten zien van het democratisch proces. Daarom ook daar de brede beschikbaarheid. 

www.npo.nl

 Volg Marketing Report op LinkedIn!

 Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief

 Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List




 

Lees ook:

NPO 2025/2026: de plek van ons allemaal

10-09-2025 | 02:26:00
De NPO heeft samen met de publieke omroepverenigingen en NOS/NTR het radio- en tv-seizoen 2025/2026 gepresenteerd onder de noemer de plek van ons allemaal

[DutchMedia Podcast] over r/tv omzetten, verkiezingen en internettarieven

05-09-2025 | 10:37:11
David de Jong en Taco Jelgersma maken in samenwerking met Audiohuis de tweewekelijkse DutchMedia Podcast. In deze podcast gaan zij in op actuele onderwerpen uit de wereld van media, marketing en telecom. Feiten en een mening met een bite

Verkiezingsprogramma’s: AI, (social) media en NPO

25-08-2025 | 15:50:00
Op 29 oktober 2025 zijn er na nog geen twee jaar opnieuw Tweede Kamerverkiezingen als gevolg van de val van de regering. Inmiddels hebben de meeste politieke partijen hun verkiezingsprogramma’s (in conceptvorm) geopenbaard

NPO Start en Videoland doen mee aan NMO Kijkonderzoek

24-07-2025 | 13:45:00
NPO Start en Videoland doen vanaf de lancering van fase 2 van het NMO Kijkonderzoek mee aan de meting van de streamingdiensten

[DutchMedia Podcast]: over NPO/Ster, WPP Media en streaming

18-07-2025 | 12:26:00
David de Jong en Taco Jelgersma maken in samenwerking met Audiohuis de tweewekelijkse DutchMedia Podcast. In deze podcast gaan zij in op actuele onderwerpen uit de wereld van media, marketing en telecom. Feiten en een mening met een bite
 


 Volg Marketing Report op LinkedIn!

 Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief

 Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List





Lees ook:

GAMMA en VML Amsterdam lanceren duurzaamheidscampagne

25-09-2025 | 15:45:19
GAMMA werkt samen met VML Amsterdam aan een campagne die laat zien hoe eenvoudige aanpassingen in huis kunnen bijdragen aan het besparen van water, energie en geld.

Havas Lemz lanceert campagne tegen femicide

25-09-2025 | 14:53:15
Elke acht dagen wordt in Nederland een vrouw om het leven gebracht, vaak door haar partner of ex-partner.

INDIE Amsterdam ontwikkelt Vader Aarde-campagne Milieudefensie

25-09-2025 | 14:34:00
Milieudefensie wil dat klimaat en de rol van grote vervuilers nadrukkelijker op de politieke agenda komen.

BUUT ontwikkeld met DEPT: strategie, design, experience

25-09-2025 | 10:49:08
ABN AMRO lanceerde begin september BUUT, een bank voor tieners en hun ouders die is ontwikkeld door Tikkie in samenwerking met DEPT.

Joe Public lanceert introductiecampagne voor BUUT

24-09-2025 | 11:24:36
Centraal staat het werken met potjes, waarmee gebruikers eenvoudig budgetten kunnen maken en inzicht krijgen in inkomsten en uitgaven.
 

Dit artikel is gepubliceerd door: David de Jong

Uitgelicht





Abonneer je op onze nieuwsbrief.