Markteffect: AI en klimaat spelen kleine rol bij studiekeuze

Steeds meer maatschappelijke onderwerpen spelen een rol in het leven van middelbare scholieren. Toch blijkt uit onderzoek van Markteffect dat thema’s als AI, klimaat en inclusiviteit weliswaar aanwezig zijn in het bewustzijn van jongeren, maar nog slechts beperkt meewegen in hun studiekeuze.

AI zichtbaar, maar nog niet bepalend

Hoewel kunstmatige intelligentie veel aandacht krijgt, geeft een relatief klein deel van de scholieren aan dat AI invloed heeft op hun studiekeuze. Slechts 18 procent van de vmbo-leerlingen, 16 procent van de havo-leerlingen en 16 procent van de vwo-leerlingen noemt AI als factor.

Wel vinden veel leerlingen het belangrijk dat hun opleiding AI integreert in het lesprogramma. Vooral vmbo-leerlingen letten daarop; 33 procent geeft aan hier geen rekening mee te houden. Bij havo- en vwo-leerlingen is dat respectievelijk 42 en 40 procent.

Maatschappelijke opstelling van onderwijs telt mee

De houding van onderwijsinstellingen tegenover maatschappelijke thema’s speelt voor veel leerlingen een rol. 65 procent van de havo-leerlingen en 70 procent van de vwo-leerlingen vindt het (heel) belangrijk dat een instelling zich uitspreekt over onderwerpen als klimaat, inclusiviteit en gelijkheid.

Voor bijna de helft van deze groepen beïnvloedt dit ook daadwerkelijk hun studiekeuze. Daarnaast weegt het type samenwerkingen mee: 28 procent van de vwo-leerlingen en 20 procent van de havo-leerlingen kiest liever niet voor een opleiding met banden met vervuilende bedrijven. Ook samenwerking met Israëlische universiteiten wordt door een deel van de leerlingen gemeden.

Geld belangrijker dan maatschappelijke thema’s

Hoewel maatschappelijke betrokkenheid toeneemt, is deze vaak nog geen doorslaggevende factor. De invloed van geld is daarentegen groter. Zo maakt 28 procent van de vwo-leerlingen een keuze mede op basis van financiële overwegingen.

Daarnaast maakt 72 procent van de havo-leerlingen en 65 procent van de vwo-leerlingen zich zorgen over de mogelijkheid om later een huis te kopen. Ook studiekosten baren zorgen: 37 procent van de vwo’ers vreest straks te weinig tijd voor studie te hebben vanwege bijbanen.

Herinvoering basisbeurs biedt perspectief

Tegelijkertijd zorgt de herinvoering van de basisbeurs voor een positievere blik op de toekomst. Voor 37 procent van de vwo-leerlingen betekent dit dat zij sneller op kamers willen gaan en zich minder zorgen maken over studievertraging.

www.markteffect.nl

 Volg Marketing Report op LinkedIn!

 Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief

 Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List




Lees ook:

Markteffect: Denk niet voor je klant, luister naar hem

25-08-2025 | 08:52:34
Eén mindere ervaring kan het verschil maken tussen een trouwe fan en iemand die langzaam afdrijft naar de concurrent.

Stefan Klomp: Zo helpt belevingsonderzoek bij merkloyaliteit

22-08-2025 | 13:40:00
In marketing hoor je het vaak: ‘de klant is koning’. Maar laten we eerlijk zijn, het wordt steeds lastiger om aan die verwachtingen te voldoen.

Joris van Leenders: Employer branding begint binnen

21-08-2025 | 10:49:00
Kandidaten hebben de banen voor het uitkiezen en kiezen daarbij steeds vaker voor de organisatie die bij hén past

Stefan Klomp: Verkoop geen features maar relevantie

20-08-2025 | 14:32:00
Je kent het wel: je ziet een aanbieding en denkt meteen ‘Dit is precies wat ik nodig heb’. Maar er zijn ook producten die stilletjes voorbijgaan

Podcastgebruik groeit sterk bij jonge luisteraars

21-07-2025 | 16:54:00
Het gebruik van podcasts blijft stijgen in Nederland. Dat blijkt uit de twaalfde editie van de Markteffect Podcast Monitor


 Volg Marketing Report op LinkedIn!

 Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief

 Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List





Lees ook:

Chris Oomen introduceert Christian Alexander parfums

11-09-2025 | 11:22:00
De Nederlandse ondernemer Chris Oomen presenteert een internationale parfumlijn onder de merknaam Christian Alexander

Burger King zet Gordon Ramsay buitenspel in campagne

10-09-2025 | 09:58:46
Met een knipoog naar campagnes met beroemdheden suggereert de keten dat de burger smaakt alsof hij door een topchef is gemaakt

[Vacatures] Mediahuis zoekt een Audio Campaign Producer

10-09-2025 | 09:38:00
Mediahuis is per direct op zoek naar een Audio Campaign Producer - Amsterdam

DEPT en Univé lanceren Pas-op-Pop campagne in woonwijken

10-09-2025 | 09:07:00
Het gaat om Pas-op-Poppen die weggebruikers aansporen hun snelheid te verlagen waar kinderen buitenspelen

[Vacancy] Kinesso has a position for Programmatic Campaign Manager - Nike account

10-09-2025 | 08:45:00
Kinesso is directly looking for Programmatic Campaign Manager - Nike account
 

Dit artikel is gepubliceerd door: Lieselot Berentzen

Uitgelicht





Abonneer je op onze nieuwsbrief.