Leendert de Jong ontvangt Jan Nijland Zilveren Roos; Jan Nijland Zilveren Roosje voor Marieke Jonker

In het Koninklijk Theater Tuschinski in Amsterdam is aan Leendert de Jong de Jan Nijland Zilveren Roos toegekend, tijdens de nieuwjaarsreceptie van de Nederlandse Vereniging van Bioscopen en Filmtheaters en NVPI Film. Deze jaarlijkse prijs wordt toegekend aan een persoon of instantie die van grote betekenis is voor de Nederlandse bioscoopwereld, bij de prijs hoort een geldbedrag van 20.000 euro. De aanmoedigingsprijs, het Jan Nijland Zilveren Roosje en een geldbedrag van 5.000 euro, ging naar Marieke Jonker.

Leendert de Jong

Uit handen van bestuurslid Jaap Schuttevaer ontving Leendert de Jong de Zilveren Roos 2024. Het juryrapport opent met de woorden dat zijn pensioen bij Filmhuis Den Haag in zekere zin het einde van een tijdperk betekent voor heel filmminnend Nederland. Want, zo stelt de jury, Leendert de Jong haalde belangrijke acteurs en regisseurs naar Nederland, trok daarin op met andere filmtheaters, zette eigenhandig een uitgebreid filmarchief op, cureerde tentoonstellingen over film en introduceerde mogelijkheden voor jonge filmmakers om hun werk te vertonen. Hij omarmde het werk van tot dan toe onderbelichte regisseurs en stond altijd open voor films die de wereld van vandaag in al zijn eigenheid en diversiteit laten zien. Hij presenteerde vrijwel maandelijks een nieuw retrospectief, waarmee hij veel - niet zelden jonge - bezoekers naar het filmhuis wist te krijgen.”

In 2015 werd zijn programmering erkend door de toekenning van de European Cinema Award for Best Programming aan Filmhuis Den Haag. Leendert de Jong heeft zijn stempel gedrukt op de vertoning van de kwaliteitsfilm in Nederland en is daarmee inspiratiebron voor al zijn collega’s in het land. Hij heeft daardoor een belangrijke bijdrage geleverd aan de bevordering van de Nederlandse film- en filmtheatercultuur.

Marieke Jonker

In 2007 begon zij als programmeur bij Filmtheater De Uitkijk, daarna ontwikkelde zij zich tot distributeur bij Amstelfilm, liet zij het publiek zelf kiezen met het innovatieve project We Want Cinema. Zij was daarnaast werkzaam bij Vue Nederland, Share Dimension (thans Vista) en recent als directeur van Filmhuis Alkmaar – waar zij ruimte maakte voor randprogrammering om nieuw en jong publiek het filmhuis te laten ontdekken.

Als blijk van waardering en ondersteuning van haar uiteenlopende werk, kent de jury het Zilveren Roosje toe aan Marieke Jonker. Uit het juryrapport: “Vanuit haar huidige thuishaven Valencia werkt ze momenteel aan verschillende projecten waarbij ondernemerschap en pionieren voorop staan. Samen met makers, vertoners en distributeurs en andere filmenthousiastelingen bedenkt ze steeds weer verfrissende nieuwe manieren om het publiek de bioscoopervaring te laten ontdekken en koesteren. De laureaat is een veelzijdig en volhardend filmentrepreneur die waardevolle bijdragen kan leveren aan iedere Nederlandse filmorganisatie. Bovenal is de laureaat een heel positief, open en verbindend mens. De jury hoopt dat zij nog lang op haar kenmerkende enthousiaste wijze de Nederlandse filmvertoning zal inspireren.”

Van 1960 tot 1990 werd de Zilveren Roos toegekend aan onder anderen Charlie Chaplin, Bert Haanstra, Robbert Wijsmuller en Jan Nijland. De stichting Jan Nijland Zilveren Roos heeft de prijs in 2013 nieuw leven ingeblazen en reikt sindsdien tijdens de nieuwjaarsreceptie de Zilveren Roos uit aan een natuurlijke of rechtspersoon die van grote betekenis is voor de Nederlandse bioscoopwereld en erin slaagt om 'de bioscoop' via film (of andere cultuuruitingen) onder ieders aandacht te brengen. Ook het Zilveren Roosje, een aanmoedigingsprijs, wordt dan uitgereikt.

Het bestuur van de Stichting Jan Nijland Zilveren Roos Award bestaat uit Mario Bruna (voorzitter), Jaap Dierkens Schuttevaer en Gulian Nolthenius. De jury, ingesteld door het bestuur en aangewezen door de Nederlandse Vereniging van Bioscopen en Filmtheaters en NVPI Film, bestaat uit Boris van der Ham, Heleen Rouw en Michael Lambrechtsen.

Jan Nijland (1919-1998) vervulde als bioscoopondernemer en bestuurder een belangrijke rol in de Nederlandse bioscoopwereld. Van 1972 tot 1982 was hij voorzitter van de Nederlandse Bioscoopbond. Ook op charitatief gebied was Jan Nijland actief. Zo was hij onder meer voorzitter van Stichting Bio Kinderrevalidatie. In 1978 werd hij benoemd tot Officier in de Orde van de Nederlandse Leeuw. In 1982, bij zijn afscheid als voorzitter van de Nederlandse Bioscoopbond, kreeg hij de Zilveren Roos uitgereikt.

Winnaars van de Jan Nijland Zilveren Roos

2024 Leendert de Jong
2023: Stichting Cinekid Amsterdam
2022: Jos Stelling
2021: René Mioch
2019: Paul Verhoeven
2018: Holland Film Nieuws
2017: Lauge Nielsen
2016: Gerben Kuipers
2015: Tim Kuik
2014: Ron Sterk
2013: Joachim Wolff
2012: Ad Weststrate

Winnaars van het Jan Nijland Zilveren Roosje

2024: Marieke Jonker
2023: Dick Smits
2022: João Carlos Rodrigues en Alexa Rodrigues
2021: V.O.S.S. Kriterion (Filmtheater Kriterion)
2019: Martin Koolhoven
2018: Oxville Cinema
2017: Dana Linssen
2016: Jan de Vries en Frank Groot
2015: Niels Büller en Thomas Hosman
2014: Kadir Selçuk en Alex Rutten
2013: Joep Caubo
2012: Frits Nieuwenhuizen

credits foto:Samuel van Leeuwen

www.jannijlandzilverenroos.nl

Volg Marketing Report op LinkedIn
Volg Marketing Report op Instagram
Volg Marketing Report op Facebook
Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief
Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List




 

Lees ook:

Joe Public en Grolsch lanceren Proost op karakter

02-04-2026 | 17:05:00
De campagne is ontwikkeld door Joe Public en zet het thema authenticiteit centraal, met een focus op mensen die hun eigen keuzes maken.

Lemon Scented Tea ontwikkelt campagne voor LYNX

20-03-2026 | 10:41:00
Met de campagne en bijbehorende merkpositionering richt het merk zich nadrukkelijk op beleggers die zich bezighouden met serieus beleggen.

We Agency en Artsen Slaan Alarm starten campagne tegen vapeverkoop

10-03-2026 | 10:27:00
Aanleiding is nieuw onderzoek waaruit blijkt dat 38 procent van de minderjarige gebruikers hun vapes in een fysieke winkel koopt, terwijl dat bij wet verboden is.

Marlene Wickel en Christian Borstlap winnen Coq de Grand Honneur bij GVR

06-03-2026 | 09:39:27
Marlene Wickel en Christian Borstlap hebben een Coq de Grand Honneur gewonnen van het Genootschap voor Reclame (GVR)

ParkinsonFonds en Endeavour lanceren 'dans’-campagne

23-02-2026 | 13:00:00
ParkinsonFonds lanceert samen met Endeavour een campagne waarin dans, parkinson en wetenschap samenkomen.
 

 


Volg Marketing Report op LinkedIn
Volg Marketing Report op Instagram
Volg Marketing Report op Facebook
Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief
Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List





Lees ook:

Joe Public en Grolsch lanceren Proost op karakter

02-04-2026 | 17:05:00
De campagne is ontwikkeld door Joe Public en zet het thema authenticiteit centraal, met een focus op mensen die hun eigen keuzes maken.

Livewall lanceert Easter Hunt met AR-game

02-04-2026 | 16:35:00
De activatie combineert augmented reality met een spelelement en is toegankelijk voor zowel klanten als het brede publiek.

Endeavour organiseert WNiD Spring Sessions

02-04-2026 | 15:40:47
De sessies zijn een vervolg op het What's Next in Digital-event en bieden verdieping op thema’s als e-commerce en leadgeneratie.

Dit zijn de genomineerden voor de AMMA’s

02-04-2026 | 14:00:00
Tijdens de nominatieweek van 30 maart tot en met 2 april zijn in totaal 46 kanshebbers verdeeld over 13 categorieën geselecteerd.

Bob Koigi: Reizen blijft overeind, marketeers optimistisch

02-04-2026 | 13:52:34
Europese consumenten bewegen zich voorzichtig door economische druk, maar trekken zich niet terug.
 

Dit artikel is gepubliceerd door: David de Jong

Uitgelicht





Abonneer je op onze nieuwsbrief.