Demissionair staatssecretaris stelt extra bestuurslaag voor: Autoriteit Publieke Media

Demissionair staatssecretaris Steven van Weyenberg (D66) wil ondanks de demissionaire status van de regering toch de Mediawet wijzigen en onder meer een extra bestuurslaag introduceren bij de NPO. Dit schrijft hij aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het definitieve besluit om Ongehoord Nederland in het publieke bestel te laten.

De demissionair staatssecretaris schrijft de Tweede Kamer dat het onderschrijven van de journalistieke code een expliciet criterium wordt voor toetreders tot het publieke bestel en de naleving daarvan ook. Daartoe kunnen in de toekomst op wettelijke basis sancties voor worden gegeven als de wetswijziging zou worden aanvaard.

Autoriteit Publieke Media

Het adviescollege onder voorzitterschap van CDA’er Pieter van Geel adviseerde een extra bestuurslaag in te stellen onder de naam Autoriteit Publieke Media. Gunay Uslu, de voormalig demissionair staatssecretaris schreef eerder dat het adviesrapport en de uitkomsten aan een volgende regering werd overgelaten. Steven van Weyenberg schrijft echter het idee van deze in te stellen autoriteit een interessante gedachte te vinden. Deze autoriteit zou deels het Commissariaat voor de Media moet vervangen alsmede taken van de NPO-organisatie als extra bestuurslaag. In februari 2024 wil de demissionaire staatssecretaris de Tweede Kamer verder informeren. De vraag wordt of de Tweede Kamer in huidige samenstelling met PVV als grootste partij (die pleit voor opheffing van de NPO), VVD (die pleit voor een forse bezuiniging van 400 miljoen) en andere partijen voorstander zijn van het instellen van een extra bestuurslaag.

Ongehoord Nederland blijft

Eerder bleek al dat de voormalig demissionair staatssecretaris Gunay Uslu (D66) in haar voorlopige besluit geen grond zag om Ongehoord Nederland uit het publieke bestel te halen. De NPO verzocht dit omdat onder meer omdat de Raad van Bestuur van de NPO van mening is dat Ongehoord Nederland onvoldoende uitvoering  geeft aan de bereidheid tot samenwerking. Volgens de demissionair staatssecretaris is geen sprake van structureel en zeer manifest gebrek aan samenwerking. Het niet naleven van de journalistieke code is volgens Steven van Weyenberg niet aan de NPO, maar aan het Commissariaat voor de Media. Hier zijn de NPO en de demissionair staatssecretaris gezien de reactie van de NPO op het voorlopig besluit het fundamenteel over oneens.

Reactie NPO

Frederieke Leeflang, voorzitter van de Raad van Bestuur van de NPO: “De NPO heeft er met het verzoek aan de staatssecretaris naar gestreefd om helder te krijgen dat Ongehoord Nederland zich aan de journalistieke code moet houden. Het is van groot belang dat die helderheid nu is gegeven door Steven van Weyenberg. De demissionair staatssecretaris stelt zelfs dat de journalistieke code in de wet moet worden verankerd.

Er is dus geen ruimte voor een eigen interpretatie van de journalistieke regels. De staatssecretaris bevestigt hiermee dat onze verzoeken aan Ongehoord Nederland om zich aan de journalistieke code te houden terecht zijn. Ook zal Ongehoord Nederland zich aan de voorschriften moeten houden die de NPO verbindt aan het plaatsen van het programma Ongehoord Nieuws.” 

De NPO stelt in 2024 in gesprek met Ongehoord Nederland te gaan over de verantwoordelijkheid die deze omroepvereniging heeft om blijvend te laten zien dat ze de verbeteringen serieus nemen en beter samenwerken met de NPO en de andere omroepinstellingen. 

www.npo.nl

www.rijksoverheid.nl

Volg Marketing Report op LinkedIn
Volg Marketing Report op Instagram
Volg Marketing Report op Facebook
Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief
Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List




 

Lees ook:

[DutchMedia Podcast] met Bart Meuleman van GLXY en Kiss FM

20-02-2026 | 12:15:00
David de Jong en Taco Jelgersma maken in samenwerking met Audiohuis de tweewekelijkse DutchMedia Podcast. In deze podcast gaan zij in op actuele onderwerpen uit de wereld van media, marketing en telecom. Feiten en een mening met een bite

Somehow en PINK lanceren campagne Humanistisch Verbond

19-02-2026 | 15:53:00
Precies 80 jaar na de oprichting lanceert het Humanistisch Verbond een landelijke merkcampagne, ontwikkeld door Somehow en PINK.

VodafoneZiggo en Telenet worden onderdeel Ziggo Group

18-02-2026 | 14:55:00
Liberty Global heeft aangekondigd Vodafone Group uit te kopen bij VodafoneZiggo. Beide bedrijven bezitten thans 50 procent. Hierna zullen de Belgische telecomprovider Telenet enVodafoneZiggo onderdeel worden van Ziggo Group

Screenforce: Tv houdt koopintentie langer vast dan online

17-02-2026 | 09:32:00
Gemiddeld daalt de koopintentie met 19 procent in de 8 weken na afloop van een campagne.

Tjibbe Joustra verlaat NPO Raad van Toezicht

16-02-2026 | 13:04:00
Tjibbe Joustra verlaat medio 2026 voortijdig de Raad van Toezicht van de NPO. De benoemingstermijn van voorzitter Tjibbe Joustra loopt nog tot 31 mei 2028; hij is sinds juni 2018 actief in deze functie
 


Volg Marketing Report op LinkedIn
Volg Marketing Report op Instagram
Volg Marketing Report op Facebook
Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief
Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List





Lees ook:

Bob Koigi: Emotie presteert beter dan technologie in reclame

20-02-2026 | 14:18:00
Emotioneel storytelling blijkt de krachtigste drijfveer voor reclamesucces, volgens onderzoek van System1 dat campagnes van de Winterspelen 2026 en de Super Bowl analyseert

[Vacatures] Zandbeek zoekt een Consultant (medior/senior)

20-02-2026 | 08:41:00
Zandbeek is per direct op zoek naar Consultant (medior/senior) - Fulltime/Parttime

[Vacancy] VML has a position for PXM - Technology Director

20-02-2026 | 08:11:00
VML is directly looking for PXM - Technology Director - Amsterdam

Somehow en PINK lanceren campagne Humanistisch Verbond

19-02-2026 | 15:53:00
Precies 80 jaar na de oprichting lanceert het Humanistisch Verbond een landelijke merkcampagne, ontwikkeld door Somehow en PINK.

Modern Citizens volledig geïntegreerd in Brand Potential

19-02-2026 | 15:23:00
Brand Potential stapt af van het traditionele agency-model en organiseert zich voortaan als partnerstructuur. Het digitale bureau Modern Citizens gaat volledig op in de organisatie.
 

Dit artikel is gepubliceerd door: David de Jong

Uitgelicht





Abonneer je op onze nieuwsbrief.