[Column] Alfred Verhoeven (Marketing the Rainbow 5) HEMA en de regenboogtompouce

Het is weer Pride-seizoen, wat voor sommige retailers aanleiding is voor Marketing the Rainbow. Wat doen Nederlandse retailers op dit gebied?

HEMA doet al sinds 2016 ieder jaar mee met een originele campagne, vaak rondom hun iconische producten en Hollandse imago. Het begon met de inmiddels befaamde rookworst- en tompouce-T-shirts. Dit jaar worden de tompoucen ook weer versierd, terwijl er ook een T-shirt is uitgebracht.

Woke?

Bijzonder is dat HEMA dit niet zomaar doet om woke te zijn, maar dat er een verhaal achter zit. Hun website vermeldt met echte trots waar ze voor staan: “HEMA is voor iedereen. En we geloven dat jij op je mooist bent als je helemaal jezelf kunt zijn. Welke versie van jezelf dat ook is. Dat doen we niet alleen tijdens Pride-week, maar gedurende het hele jaar. Vanuit HEMA vinden wij het belangrijk dat we ons uitspreken vanuit onze rol en positie in de maatschappij.”

De opbrengst (dus niet een deel van de winst) van de producten gaat naar COC Nederland. Die tompoucen kosten wel bijna twee keer zoveel als het reguliere roze gebakje, maar dat is dus voor het goede doel.

Diverse heel diverse campagnes

In de loop der tijd zagen we onder meer het HEMA-huwelijk, Hema houdt van iedereen, een samenwerking met Viktor&Rolf en een opzienbarende OOH-campagne voor beha’s waarvoor een androgyn – maar mannelijk - topmodel werd ingezet.

En wie herinnert zich niet de ophef rondom de genderneutrale kinderkleding in 2017? Daarnaast hebben ze, heel Nederlands, ook terloops in sommige commercials zichtbaarheid gegeven aan de LHBT’ers, zoals in de matrasreclame in datzelfde jaar.

Conclusie

HEMA heeft al jaren aandacht voor de LHBT-gemeenschap en -werknemers. Dat doen ze via relevante, originele en opvallende campagnes. En dat doen ze niet alleen, maar in samenwerking met ‘experts’, zoals het COC dat ook jaarlijks donaties ontvangt en de gay ontwerpers Viktor&Rolf. Ze tonen zich intern en extern van hun beste kant, in de winkel, rondom én buiten Pride om. Minpuntje is wel dat ze erg laat begonnen zijn met Marketing the Rainbow: ze bestonden toen al 90 jaar, en het echte werk gebeurde ná het omslagpunt 2015. Maar ze scoren toch een 9- voor bedoeling, inzet en uitvoering.

Ik schreef eerder over HEMA: Echt, Hema maakt gewoon bijzonder en Hema en de liefde voor iedereen, waarin een compleet overzicht van hun beleid en regenboogactiviteiten wordt gegeven. 

---

Alfred Verhoeven zit sinds 1987 in marketing en sales en is sinds 2000 DGA van BRIGHT Marketing Solutions. Hij werkt als freelance marketingcommunicatie manager. Alfred Verhoeven is in de afrondende fase van zijn promotieonderzoek Marketing The Rainbow (www.marketingtherainbow.info), waarin hij de vraag onderzoekt "Does The Gay Consumer really exist?". Hierin bekijkt hij de (regenboog)diversiteit in MarCom. Hij schreef voor Marketing Report eerder “Bestaat De Gay Consument eigenlijk wel?” en “Alfabetsoep”.

Volg Marketing Report op LinkedIn
Volg Marketing Report op Instagram
Volg Marketing Report op Facebook
Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief
Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List




 

Lees ook:

Alfred Verhoeven: Kerstreclames en diversiteit

22-12-2025 | 12:25:14
Het Britse John Lewis wordt vaak gezien als de "gouden standaard" voor kerstreclames. De BBC zegt zelfs: “they are marking the start of the festive season”

Alfred Verhoeven: AI en het huwelijk van Google en Apple

16-12-2025 | 13:57:25
Ik probeer politiek te vermijden als ik het over marketing heb. Maar helaas zijn er te veel zaken die vanuit de overheid de wereld van reclame en communicatie beïnvloeden.

Alfred Verhoeven: Diversiteit in de gamingwereld

25-04-2025 | 09:47:00
Ik probeer politiek te vermijden als ik het over marketing heb. Maar helaas zijn er te veel zaken die vanuit de overheid de wereld van reclame en communicatie beïnvloeden.

Alfred Verhoeven: Marketing en politiek

15-04-2025 | 09:20:06
Ik probeer politiek te vermijden als ik het over marketing heb. Maar helaas zijn er te veel zaken die vanuit de overheid de wereld van reclame en communicatie beïnvloeden.

Disney vaart tegen de wind in 

26-03-2025 | 12:47:00
De columnist Alfred Verhoeven met zijn serie Marketing the Rainbow gaat in nummer 17 dieper in op Disney en het signaal richting diversiteit en inclusie.
 


Volg Marketing Report op LinkedIn
Volg Marketing Report op Instagram
Volg Marketing Report op Facebook
Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief
Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List





Lees ook:

Natuurbegraafplaatsen van Waarde en VENGEAN: Emotie Jouw stukje Aarde overbrengen

26-01-2026 | 19:29:23
Chris Schreve, Bram Holzapfel en Merijn Breedveldt over de campagne van Natuurbegraafplaatsen van Waarde

Anne Stokvis en Monique Bergers: Campagne 113 geslaagd als gesprek opent en taboe verkleint

26-01-2026 | 19:02:00
113 Fonds heeft samen met N=5 de campagne Lessen voor het Leven ontwikkeld om aandacht te vragen voor zelfdoding bij jonge mensen tot 25 jaar

Zandbeek ontwikkelt social-first campagne voor VOAM

26-01-2026 | 17:07:54
VOAM richt zich op haarverzorging voor mensen met krullen en kiest daarbij voor productie zonder dierproeven en met ingrediënten uit Europa.

Capitola ontwikkelt inhaker game Feisty Furbs

26-01-2026 | 16:15:00
Het gebruik van Roblox als marketingkanaal neemt sterk toe. In 2024 voerden meer dan 400 merken een activatie uit op het platform

LePub Milan ontwikkelt Samsung-campagne rond Winterspelen 2026

26-01-2026 | 15:53:00
Het merk gebruikt het sportpodium om het klassieke beeld van overwinning te herdefiniëren en de aandacht te verleggen van individuele prestaties naar gezamenlijke inspanning.
 

Dit artikel is gepubliceerd door: Saskia van Weert

Uitgelicht





Abonneer je op onze nieuwsbrief.