DPG Media (VTM) en Play Media (Telenet) luiden noodklok Vlaamse tv-sector

DPG Media (VTM) en Play Media hebben in Vlaanderen de noodklok geluid voor de Vlaamse commerciële tv-sector. Volgens beide bedrijven worden beide bedrijven bij een ongewijzigd mediabeleid vanaf 2026 structureel verlieslatend.

Beide bedrijven vragen om twee concrete maatregelen: een eerlijker speelveld creëren ten opzichte van internationale techgiganten als Google (Alphabet), Amazon, Netflix en TikTok en een fiscaal gunstig kader voor investeringen in lokale content.

De techgiganten overspoelen volgens DPG Media en Play Media de advertentiemarkt en profiteren van schaalvoordelen en belastingvoordelen die nationale spelers niet genieten

De nationale mediaspelers zeggen te maken te hebben met strenge reclamebeperkingen (denk aan het verbod op reclame voor kansspelen, tabak en dergelijke), wat hen in een ongunstige positie plaatst tegenover de internationale spelers.

Gelijk speelveld

Daarom vragen de omroepen aan de beleidsmakers een gelijk speelveld voor alle spelers in de markt en om geen nieuwe reclamebeperkingen in te voeren voor nationale mediapartijen. Daarnaast vragen ze een fiscaal gunstig kader voor adverteerders die hun reclamebudgetten bij lokale media besteden, in plaats van op internationale platformen. Dat zou de Vlaamse omroepen de nodige zuurstof geven en inkomsten die opnieuw geïnvesteerd kunnen worden in Vlaamse producties.

Minister reageert

Vlaams mediaminister Cieltje Van Achter (N-VA) heeft bij VRT Radio 1 aangegeven de zorgen van beide mediabedrijven te delen. Volgens haar is dit de reden waarom per 1 januari 2025 platforms als YouTube, Facebook en Instagram moeten investeren in Vlaamse producties een primeur in Europa.

Ook wijst de Vlaamse mediaminister erop dat er een vernieuwd kijkonderzoek komt waarbij het meetsysteem wordt verbeterd ook ten behoeve van de adverteerders. De minister begrijpt de onvrede over bijvoorbeeld alcoholreclame, die gereguleerd is voor landelijke spelers, maar niet voor de internationale partijen. Verder wil de minister apps van de Vlaamse mediabedrijven prominenter naar voren laten komen op smart-tv’s en daartoe wetgeving te maken.

DPG Media en Play Media

DPG Media is in Vlaanderen actief met de tv-zenders VTM, VTM2, VTM3, VTM4, VTM Gold, VTM Non-Stop, de streamingdienst VTM Go. Play Media, dat onderdeel is van het telecombedrijf Telenet (van Liberty Global), is actief met Play4, Play5, Play6, Play7, Play Crime en de gratis streamingdienst GoPlay. DPG Media en Telenet zijn daarnaast actief met de gezamenlijke betaalde streamingdienst Streamz.

Dirk Lodewyckx, algemeen directeur TV, Radio & Streaming van DPG Media: “Onze sector voelt de druk al jaren: de kosten stijgen, terwijl onze inkomsten steeds verder afnemen. Daarom vroegen we consultancybureau PMP om de trends te onderzoeken, en de uitkomst is alarmerend.

Zonder in te grijpen dreigen de Vlaamse private omroepen vanaf 2026 structureel verlieslatend te worden, door de afname van inkomsten uit distributie en reclame. We blijven echter niet bij de pakken zitten want wij zijn ondernemers. Wij zullen blijven investeren in lokale content, digitale platformen en innovatie.”

Jeroen Bronselaer, CEO van Play Media: “Toch kunnen deze inspanningen het verlies niet volledig compenseren. Als we de Vlaamse mediasector gezond willen houden, zijn concrete beleidsmaatregelen noodzakelijk.

Wij vragen daarom om een eerlijker speelveld. Alleen met een ambitieus mediabeleid vanuit de overheid kunnen we als Vlaamse media-ondernemers onze maatschappelijke rol blijven vervullen en onze sector versterken."

Onderzoek

Uit recent onderzoek door het consultancybureau PMP blijkt dat de Vlaamse private omroepen bij een ongewijzigd beleid in een negatieve spiraal terecht dreigen te komen. De studie voorspelt een verlies van 50 miljoen euro aan jaarlijkse inkomsten tegen 2029 door twee grote trends.

Enerzijds zal de groeiende cord cutting in Vlaanderen leiden tot het verlies van ongeveer 600.000 kabelabonnementen, goed voor een daling van 31 miljoen euro aan distributie-inkomsten. Anderzijds zullen de advertentie-inkomsten uit traditionele televisie fors terugvallen. Hoewel digitale videoplatforms (VTM GO / Go Play) een deel compenseren, blijft de balans negatief, met een jaarlijkse daling van 20 miljoen euro in advertentie-inkomsten.

Maatschappelijke relevantie

De omroepen benadrukken dat uitgezonden content meer is dan entertainment. Ze zorgen voor verbinding en solidariteit in Vlaanderen, voor creativiteit en innovatie, ze versterken de diversiteit en pluraliteit en staan garant voor sterke informatie en objectiviteit in de berichtgeving.

Ook op economisch vlak vervult de mediasector een belangrijke rol, met een jaarlijkse omzet van 2 miljard euro en een werkgelegenheid voor ongeveer 7000 mensen. Door een breed en kwalitatief aanbod dragen de Vlaamse omroepen bij aan de identiteit en creativiteit van de gemeenschap. Daarom roepen de Vlaamse private omroepen de overheid op om dringend werk te maken van een geïntegreerd mediabeleid dat de toekomst van de Vlaamse mediasector veiligstelt.

www.dpgmediagroup.com

www.vtm.be

www.playmedia.be

www.goplay.be

 Volg Marketing Report op LinkedIn!

 Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief

 Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List

 

Lees ook:

[DutchMedia Podcast]: over overname RTL Nederland & EMF Act

05-07-2025 | 01:00:10
David de Jong en Taco Jelgersma maken in samenwerking met Audiohuis de tweewekelijkse DutchMedia Podcast. In deze podcast gaan zij in op actuele onderwerpen uit de wereld van media, marketing en telecom. Feiten en een mening met een bite

Eelco de Winter: Het draait om de mens, dat zit in ons DNA

04-07-2025 | 08:39:00
Kaaps Film is een in Rotterdam gevestigde video-productiemaatschappij. We spreken Eelco de Winter, regisseur en creatief directeur van Kaaps Film over hoe zijn bedrijf de mens centraal stelt

NDP: verruiming Ster ten koste private nieuwsmedia

03-07-2025 | 12:46:00
De verruiming van mogelijkheden om te adverteren bij de NPO via de Ster leidt tot 17 tot 27 miljoen aan online reclameomzetderving bij private nieuwsmediabedrijven

Stephanie Broertjes: Efficiëntie door alles in-house

03-07-2025 | 08:00:00
In gesprek met Peter Wybenga vertelt Stephanie Broertjes over de unieke werkwijze van het creatieve productiehuis, de kracht van hechte samenwerking

Jonathan de Jong: Hoopvolle verhalen maken verschil

02-07-2025 | 12:08:00
In gesprek met Peter Wybenga vertelt Jonathan de Jong over zijn documentaire Human Forever, die hij samen met Teun Toebes maakte.
 

Gepubliceerd door: David de Jong

Uitgelicht





Abonneer je op onze nieuwsbrief.