Peter van Wijnaerde: Algoritmes zijn betere verleiders

[Column] CMO Springbok Agency over verlangen en schoonheid

Schoonheidsidealen, men leert het ons aan alsof het natuurwetten zijn. Symmetrie, de gulden snede, zandlopers maken de regels. Maar in werkelijkheid zijn ze grillig, veranderlijk, een spiegel van hun tijd. In 1983 moest je eruitzien als Tom Selleck, compleet met borsthaar, gebronzeerd en pornosnor. Vandaag is het een potlood zonder lichaamshaar, wit, blond en glad. Dat is mode. Schoonheid is niet tijdloos. Verlangen is dat wel. of toch, soort van. Elke tijd kent haar eigen idee van wat mooi en bewonderenswaardig is. En dat is logisch. Want wat ons aantrekt, verraadt wat we missen. En wat we missen moet wel ergens te koop zijn.

Wie even uitzoomt in de tijd, ziet helder wat de massa in vervoering bracht. In de middeleeuwen verlangden we naar het goddelijke. Schoonheid had iets hemels. In de renaissance zochten we harmonie. De ideale mens was in verhouding. De barok wilde spektakel en machtsvertoon. In de verlichting verlangden we naar rede en TedTalks. Tijdens de industriële revolutie was wat werkte al heel mooi. Elke tijd had zo zijn ding.

En toen kwam de camera. Persona werd belangrijker dan prestatie. Bekend zijn belangrijker dan goed zijn. Cool werd de nieuwe valuta. Dus wilden we dat ook. Enter: Instagram.

Vandaag? Vandaag willen we alles tegelijk. Alles wat we in de hele geschiedenis geleerd hebben mooi te vinden, proberen we vandaag te combineren. We willen presteren, gezien worden, rust vinden en betekenis hebben. Liefst op één dag. Dat vraagt wat, dus zijn we gaan tracken, liken, de quantified self. We kopen op Temu. We zeggen dat we authenticiteit zoeken, maar kijken toch massaal naar The Real Housewives.

Nog nooit hadden we zoveel. Nog nooit verlangden we zo breed. Tegelijk loopt ons vak, reclame, weg van verlangen. Terwijl algoritmes er perfect op lijken in te spelen, beloven wij korting tegen krimpflatie en maken we alles uniek voor iedereen tegelijk. Verlijden was ooit de kern van ons vak. Maar ook wij zijn kinderen van onze tijd. Ook wij meten, tracken, optimaliseren. Terwijl het verlangen is dat we zouden moeten proberen ijken.

Dus sta even stil bij verlangen. Verleiden. Het zijn geen vieze woordjes. Ze vragen geen consent. Ze vragen aandacht. Dus als je wil weten waar een samenleving naar hunkert, kijk dan niet naar wat ze zegt. Kijk naar wie ze beroemd maakt. Of mooi noemt. Of volgt. Daar zit het echte verlangen.

 

Peter Van Wijnaerde, CMO bij Springbok / Joe Public, bouwt aan the full package agency voor de allround CMO. Een agency-Belg met een brede blik, die graag ommetjes maakt in andere sectoren en landen.

www.springbok.nl

www.joepublic.nl

 Volg Marketing Report op LinkedIn!

 Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief

 Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List




 

Lees ook:

25 opmerkelijke account wins in 2025

31-12-2025 | 12:45:00
Door het jaar heen publiceert Marketing Report over vele tientallen account wins

De 25 meest gelezen columns van het jaar 2025

22-12-2025 | 17:41:00
Welke onderwerpen raakten dit jaar een snaar bij marketingprofessionals? Het antwoord laat zich lezen in de cijfers

Waarom marketing vastloopt en hoe we daar in 2026 uitkomen

18-12-2025 | 13:06:00
Het einde van het jaar is traditioneel het moment van reflectie. Kijk ik terug op 2025 vanuit marketing, dan zie ik geen gebrek aan technologie maar een gebrek aan besluitvorming

Dawn ontwikkelt merkstrategie en campagne voor Greenpeace

14-12-2025 | 08:00:00
Greenpeace presenteert een merkcampagne die het werk van de organisatie breder en inhoudelijker in beeld brengt.

Bronzen Euro Effie maakt Joe Public Belgium’s Most Effective Agency

11-12-2025 | 09:55:00
Joe Public heeft een Bronzen Euro Effie gewonnen voor de Stream Big-campagne van VTM GO in de Best of Europe-categorie.


 Volg Marketing Report op LinkedIn!

 Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief

 Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List





Lees ook:

[Vacatures] Hearst Netherlands zoekt een Strategic Data Analyst

02-01-2026 | 12:52:00
Hearst Netherlands is per direct op zoek naar Strategic Data Analyst

[Vacatures] DPG Media zoekt een Partnerships Manager eCommerce

02-01-2026 | 09:15:00
DPG Media is per direct op zoek naar Partnerships Manager eCommerce - Amsterdam

[Vacatures] AndAgency Amsterdam zoekt een PR & Events Manager

02-01-2026 | 08:28:00
AndAgency Amsterdam is per direct op zoek naar PR & Events Manager - Full-time · Amsterdam 

[Vacatures] ACT.agency zoekt een Social Producer/Projectmanager

02-01-2026 | 08:09:00
ACT.agency is per direct op zoek naar Social Producer/Projectmanager (hybride)

Natwerk en ARTIS realiseren actie rondom Mook Uhm

31-12-2025 | 17:01:13
Natwerk heeft samen met ARTIS een concept ontwikkeld om de geboorte van het olifantenkalf Mook Uhm te vieren
 

Dit artikel is gepubliceerd door: Saskia van Weert

Uitgelicht





Abonneer je op onze nieuwsbrief.