90 procent van marketeers gebruikt GenAI voor videocampagnes

De dynamiek van adverteren verandert fundamenteel

De ontwikkeling van videoadvertenties verandert in hoog tempo, blijkt uit het rapport 2025 Digital Video Ad Spend & Strategy Full Report van IAB. De helft van de adverteerders maakt inmiddels gebruik van generatieve AI om videocampagnes te ontwikkelen.

Het rapport, opgesteld in samenwerking met Advertiser Perceptions en Guideline, laat onder meer zien welke invloed GenAI heeft op productie, wat adverteerders verwachten van CTV en live sport, en welke focus er ligt op meetbare resultaten. Deel één van het rapport verscheen in april.

De dynamiek van adverteren verandert fundamenteel

David Cohen, CEO van IAB: "De dynamiek van adverteren verandert fundamenteel. Doordat productiekosten dalen, ontstaan er meer kansen voor adverteerders. De groep potentiële adverteerders groeit, omdat het plannen, inkopen, optimaliseren en creatief communiceren met consumenten makkelijker is geworden dankzij technologische ontwikkelingen. De democratisering van reclame en marketing bevindt zich in een boeiende fase, en de contouren van de toekomst worden snel zichtbaar."

GenAI als hulpmiddel voor videoadvertenties

Generatieve AI speelt een steeds belangrijkere rol in het maken van video-advertenties. Inmiddels gebruikt 86 procent van de mediakopers GenAI of is dat van plan.

Verwacht wordt dat veertig procent van alle advertenties in 2026 met GenAI wordt gemaakt. Vooral kleine en middelgrote merken adopteren deze technologie sneller dan grote merken, omdat ze hiermee eenvoudig en betaalbaar videocampagnes kunnen ontwikkelen zonder dure productieteams.

Adverteerders zetten GenAI ook in voor creatieve optimalisaties, zoals het aanpassen aan doelgroepen (42 procent), visuele stijlwijzigingen (38 procent) en contextuele relevantie (36 procent).

David Cohen: "Marketeers zoeken steeds vaker partners die niet alleen toegang bieden tot GenAI-oplossingen, maar ook helpen om het strategisch en creatief optimaal in te zetten."

CTV en live content stellen hogere eisen aan platforms

Mediakopers verwachten dat 47 procent van de CTV-inventory via biedsystemen beschikbaar is, tegen 34 procent vorig jaar. Drie op de vier adverteerders bouwen of overwegen interne teams op te zetten om zelf CTV-campagnes te beheren.

De rol van CTV groeit, maar kopers willen ook meer controle over de inventory. Door de opkomst van live content op streamingdiensten verwachten zes op de tien kopers meer van deze platforms dan van lineaire televisie. Een derde wil interactieve ervaringen en realtime data.

Kopers zijn enthousiast over sport en andere live content op streamingplatforms

Chris Bruderle, Vice President Industry Insights & Content Strategy bij IAB: "Kopers zijn enthousiast over sport en andere live content op streamingplatforms. Ze verwachten meer mogelijkheden dan wat lineaire televisie kan bieden."

Meer dan tachtig procent van de digitale videokopers wil bij programmatic CTV-campagnes ondersteuning van verkopende partijen. Voor CTV-platforms die self-service tools aanbieden, betekent dit dat persoonlijk contact met kopers belangrijk blijft.

Jamie Finstein, Vice President Media Center bij IAB: "Beschikbaar zijn via programmatic is een basisvereiste. Maar om advertentiebudgetten te winnen, moet je als strategisch partner ook ideeën en resultaten leveren. Nu digitale video adverteren toegankelijk maakt voor kleinere merken, hebben zij vaak moeite met zaken als meetbaarheid, standaardisatie, kanaaloverstijgende data en schaalbaarheid."

Focus op meetbare resultaten

CTV haalt snel social video in als kanaal dat bijdraagt aan prestaties. Kopers verwachten van beide dat ze leiden tot verkoop en winkelbezoek. Door de economische onzekerheid – zoals tarieven, geopolitieke spanningen en veranderend consumentengedrag – is de vraag naar directe resultaten toegenomen.

Chris Bruderle: "Het realiseren van concrete bedrijfsresultaten is nu veruit de belangrijkste KPI voor videoadverteerders. Wie daar niet in slaagt, valt af."

Volgens het rapport is het niet behalen van resultaten de belangrijkste reden voor digitale videokopers om budgetten bij streamingpartners te verlagen of stop te zetten.

Het volledige rapport is te vinden op www.iab.com.

Volg Marketing Report op LinkedIn
Volg Marketing Report op Instagram
Volg Marketing Report op Facebook
Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief
Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List




 

Lees ook:

[Vacatures] Mediahuis zoekt een Junior UX/UI Designer

18-02-2026 | 09:03:00
Mediahuis is per direct op zoek naar Junior UX/UI Designer - Antwerpen/Amsterdam

MIE’26 gemist? Dit zijn de belangrijkste inzichten

17-02-2026 | 16:37:00
Mediaplus over de belangrijkste inzichten van MIE’26 en de prioriteiten voor data, AI en merkstrategie

Talpa Media sluit eerste agentic advertising-deal

17-02-2026 | 09:43:46
De advertentietransactie kwam volledig tot stand via communicerende AI-agents: van aanvraag en onderhandeling tot boeking in de adserver.

Markteffect: AI vervaagt grens tussen kwalitatief en kwantitatief

16-02-2026 | 10:48:00
Volgens Markteffect maakt AI-probing het mogelijk om binnen grootschalig onderzoek meer diepgang te realiseren zonder de schaalbaarheid te verliezen.

[Vacatures] Hearst Netherlands zoekt een AI Content Specialist

16-02-2026 | 09:59:00
Hearst Netherlands is per direct op zoek naar AI Content Specialist

[Vacatures] Follo zoekt een AI & Automation Specialist

16-02-2026 | 08:38:00
Follo is per direct op zoek naar AI & Automation Specialist - 32-40 uur | Hybride werken

[Vacatures] Dentsu Creative Amsterdam zoekt een Content Producer Social

13-02-2026 | 08:55:00
Dentsu Creative Amsterdam is per direct op zoek naar Content Producer Social - Full-time · Amsterdam

[Vacatures] De Nieuwe Zaak (DNZ) zoekt een Social Strategy Lead

13-02-2026 | 08:36:00
De Nieuwe Zaak (DNZ) is per direct op zoek naar Social Strategy Lead - Hybride, Zwolle

Monks ontwikkelt AI-kunstcampagne rond Rijksmuseum-collectie

10-02-2026 | 12:33:00
In een open oproep worden deelnemers uitgedaagd om meesterwerken uit de collectie van het Rijksmuseum opnieuw vorm te geven met behulp van AI-tools.

Ainigma start AI Leadership Academy voor AI-native leiderschap

09-02-2026 | 15:06:00
Het eerste programma binnen de Academy, het AI-native Leadership Programma, gaat op 23 maart van start in Amsterdam.

Peter van Wijnaerde: Werk voor een bank. Echt.

09-02-2026 | 08:43:40
De marketeer die anno nu écht iets wil maken dat raakt, blijft hangen en relevant is, die gaat werken voor een bank

[Vacatures] Fightclub zoekt een SEO Specialist

09-02-2026 | 07:48:00
Fightclub is per direct op zoek naar SEO Specialist - Breda

[Vacatures] Dentsu Creative Amsterdam zoekt een AI Art & Video Director

05-02-2026 | 09:25:00
Dentsu Creative Amsterdam is per direct op zoek naar AI Art & Video Director - Full-time · Amsterdam

Story-driven PR als antwoord op contentovervloed en AI

03-02-2026 | 13:44:00
Counter heeft het PR Playbook 2026 gepubliceerd, een whitepaper voor startups, scaleups en andere organisaties die structureel willen werken aan reputatie, positionering en zichtbaarheid.

[Vacatures] Persuade zoekt een AI Creator

30-01-2026 | 10:41:00
Persuade is per direct op zoek naar AI Creator  (28 - 40 uur p/w)


Volg Marketing Report op LinkedIn
Volg Marketing Report op Instagram
Volg Marketing Report op Facebook
Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief
Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List





Lees ook:

Bob Koigi: Emotie presteert beter dan technologie in reclame

20-02-2026 | 14:18:00
Emotioneel storytelling blijkt de krachtigste drijfveer voor reclamesucces, volgens onderzoek van System1 dat campagnes van de Winterspelen 2026 en de Super Bowl analyseert

[Vacatures] Zandbeek zoekt een Consultant (medior/senior)

20-02-2026 | 08:41:00
Zandbeek is per direct op zoek naar Consultant (medior/senior) - Fulltime/Parttime

[Vacancy] VML has a position for PXM - Technology Director

20-02-2026 | 08:11:00
VML is directly looking for PXM - Technology Director - Amsterdam

Somehow en PINK lanceren campagne Humanistisch Verbond

19-02-2026 | 15:53:00
Precies 80 jaar na de oprichting lanceert het Humanistisch Verbond een landelijke merkcampagne, ontwikkeld door Somehow en PINK.

Modern Citizens volledig geïntegreerd in Brand Potential

19-02-2026 | 15:23:00
Brand Potential stapt af van het traditionele agency-model en organiseert zich voortaan als partnerstructuur. Het digitale bureau Modern Citizens gaat volledig op in de organisatie.
 

Dit artikel is gepubliceerd door: Pie Kamau

Uitgelicht





Abonneer je op onze nieuwsbrief.