Uw zelfbenoemde AI-expert maakt meer kapot dan u lief is!

[AI & Marketing door Patrick Petersen]

Net als aan het begin van de socialemediahype en de golf aan contentmarketeers die vervolgens opdoken en als evangelisten het zogenaamde einde van het betaald adverteren aankondigden, zou AI het nieuwe goud zijn. Of... toch niet?

Mijn zoontje weet inmiddels dat de meneer die met opdringerige Insta Reels beweert snel rijk te zijn geworden door pleeborstels voor 50 cent in te kopen en voor 10 euro te verkopen, onzin uitkraamt. Ik kan elke ouder aanraden het leren doorzien van hyperige onzinnigheid onderdeel van de opvoeding te maken.

Op het gebied van AI ontdekken we in hoog tempo de onzinnigheid van de gouden bergen die AI-giganten beloven, terwijl ze vechten om de betalende klant. Deze klant wordt opdringerig gedwongen een betaald AI-chatabonnement af te sluiten om zeker te zijn dat zijn gegevens niet zomaar worden misbruikt.

Als opgegroeid dataprogrammeur, erkend nerd en opgeleid marketingtech-mannetje met een 25-jarig trackrecord (feli’s naar patrick@atmost.nl), doet deze periode mij wederom denken aan een tijd vol tenenkrommende valse beloften aan klanten die denken hun personeelsbestand te kunnen halveren. Dit is een beroerde zin om aan te geven dat ik anders in de wedstrijd zit als het gaat om de inzet van AI, business en marketingcommunicatie.

Na maanden van dialogen (op LinkedIn) met zelfbenoemde AI-experts en oververhitte debatten op events, duikt als rode draad steeds weer hetzelfde verwarde antwoord op: Ja, de gebruiker moet nog wel even het resultaat van de AI-chatbot controleren of het wel goed is.

En dit krijgt een staartje. Uit gedegen onderzoek, onder andere door de BBC, zal begin 2025 blijken dat bekende AI-chatbots zoals ChatGPT, Gemini en Perplexity in 50 procent van de gevallen onjuiste informatie reproduceren. Het gaat hier om feiten die door de taalmodellen zijn verdraaid.

Hier raken we iets waar we massaal blind overheen stappen. Wie zich daadwerkelijk heeft verdiept in het ontstaan van AI-chatbots zoals ChatGPT, Gemini en Perplexity, weet dat deze onder commerciële druk te snel op de markt zijn gegooid. Vooral tussen Google Gemini en OpenAI (ChatGPT) was de ratrace voelbaar, waarbij ChatGPT zich als zwakgetrainde AI-chatbot presenteerde.

Het Ja... je moet wel even het resultaat nog laten controleren verdient een uitvergroting, omdat juist bij het inzetten van die gratis AI-chatbots – bijvoorbeeld als product- of bedrijfschats – de betrouwbaarheid van de beantwoording vitaal is voor het behoud van menig klantrelatie. Het betrouwbaar trainen van zo'n gratis AI-chatbotje zal jaren kosten voordat het als betrouwbare bedrijfstool kan worden ingezet. In die periode wordt het noodgedwongen onderdeel van een verdienmodel en verdwijnen uw servicevragen in een zwart gat ergens in de cloud.

AI-content zorgt aantoonbaar voor een slechtere ranking op sociale media en in zoekmachines. Dit komt doordat de algoritmes de content al snel als misleidend en fake news beoordelen. Het moet u ook zijn opgevallen dat er verdienmodellen opduiken waarbij u de AI-toepassing van een bepaald socialemediaplatform moet gebruiken, zoals Grok op X, om zeker te zijn van een waardevolle ranking. Ook dit is menig gouden-bergen-expert ontgaan.

En dan de massa aan gratis gouden-bergen-AI-webinars die u leren om binnen enkele minuten een gratis chatje te maken, met als voorbeeld een interne AI-chat vol bedrijfsprocedures... om lekker snel nieuw personeel in te werken. De issue van .. zit er nu copyrights op het materiaal waarmee een AI-chatbot wordt getraind..?, was geen webinartopic. Natuurlijk wordt die bedrijfschat dan wel in de cloud gehangen om thuiswerken mogelijk te maken. Waar vroeger een oud-medewerker nog weleens onverhoopt een klantdatabase meenam naar de nieuwe werkgever, neemt die nu een getrainde AI-chatbox mee met al uw bedrijfsprocedures, uw campagneresultaten, processen en interne analyses.

Disclaimer: Deze column is met de hand geschreven.

Patrick Petersen RDM MA MSc is s AI-expert gericht op businessautomatisering en ondernemer met zijn bureau AtMost(TV), auteur van meer dan twintig prijswinnende boeken over AI, marketing, online tech en maatschappelijke ontwikkelingen, zoals zijn www.handboek.ai. Bovenal is hij docent en spreker.

www.atmost.nl

 Volg Marketing Report op LinkedIn!

 Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief

 Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List

 

Lees ook:

Patrick Petersen: Apple noemt AI-modellen onbetrouwbaar

10-06-2025 | 11:18:00
Ah, juni. De maand waarin tech journalisten hun koffers pakken voor Apple’s jaarlijkse zelfverheerlijkingsritueel: de Worldwide Developers Conference

Winactie: Maak kans op Ben jij klaar voor AI-selling?

03-06-2025 | 08:50:02
In de uitgave AI-selling: AI in het verkoopteam ontdek je hoe kunstmatige intelligentie het verkoopproces fundamenteel verandert

Zijn organisaties digitaal vaardig genoeg?

27-05-2025 | 12:04:04
In deze aflevering praten Bert Hagendoorn en Ronald ter Voert met Charlotte Grotenhuis (Director of Partnerships MassiveMusic) en Patrick Petersen (AI-expert & eigenaar Nieuws.marketing)

Patrick Petersen: Meer AI = Minder privacy

27-05-2025 | 08:43:31
We krijgen, volgens de experts binnenkort de heilige graal: AGI, dat is kort voor de buzzterm Artificial General Intelligence.

Patrick Petersen: OpenAI wil al jouw diepste geheimen!

22-05-2025 | 14:47:00
Laten we het eens hebben over OpenAI’s briljante strategie rond privacy... die vooral ontbreekt.
 

Gepubliceerd door: Daan Dekkers

Uitgelicht





Abonneer je op onze nieuwsbrief.