Postbedrijven willen postmarkt anders organiseren

Een samenwerkingsverband van postbedrijven wil de postmarkt in Nederland anders inrichten. Volgens het plan kan de postbezorging efficiënter en betrouwbaarder, met minder afhankelijkheid van overheidssubsidie.

De bedrijven stellen voor om de postbezorging voortaan te laten uitvoeren door één landelijke organisatie die is opgebouwd uit regionale postbedrijven en PostNL. Daarbij zou per wijk nog maar één postbezorger actief zijn. Deelnemende bedrijven dekken volgens eigen zeggen nu al 97 procent van Nederland af.

Het gaat om Weener, EMCO Groep, MSG, Caparis, SBPost, MTB, PostService, WVS, WerkSaam, Werkom, dePostBode, Cycloon, SMNpost, GIGOPost, Ergon Post, Spotta, Provalu, Business Post, Probezorgt en IW, FRL.

Eén netwerk, minder verspilling

In het voorstel worden poststromen zoals pakketten, 24-uurs post en drukwerk uitgesloten van de Postwet. Voor deze vormen van bezorging zijn al meerdere aanbieders actief, zoals pakketdiensten, dagblad- en folderbezorgers. Dat moet zorgen voor meer concurrentie, betere prijzen en hogere kwaliteit.

De post voor consumenten en bedrijven zou voortaan minimaal twee keer per week worden bezorgd via een netwerk onder toezicht van de Autoriteit Consument & Markt (ACM). PostNL en de regionale postbedrijven zouden elk een concessie krijgen voor een bepaalde regio, en daarin zelf verantwoordelijk zijn voor het ophalen, sorteren en bezorgen van post.

Regionale aanpak bespaart kosten

Volgens het plan blijft er één landelijke postzegel bestaan. De opbrengsten daarvan worden verdeeld over de betrokken regionale postbedrijven en een centraal sorteercentrum. Deze decentrale aanpak moet verspilling tegengaan, doordat regionale post zoveel mogelijk binnen de eigen regio blijft.

Een groot deel van de deelnemende postbedrijven is ontstaan uit sociale werkvoorzieningen. Binnen het netwerk werken 4.500 mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt.

Politiek moet ingrijpen

Een onafhankelijke consultant heeft het plan getoetst op haalbaarheid. Voorwaarde voor invoering is een beleidswijziging vanuit het ministerie, zodat de transitie naar regionale postverdeling binnen drie tot vijf jaar kan plaatsvinden. Volgens de initiatiefnemers is het aan de politiek om te voorkomen dat PostNL in de tussenliggende jaren de concurrentie uitschakelt.

"Nu is het moment om in de nieuwe Postwet keuzes te maken die de postmarkt toekomstbestendig maken", aldus de initiatiefnemers. "Met dit plan worden kosten verlaagd, concurrentie hersteld en kan het systeem op termijn functioneren zonder subsidie."

www.spotta.nl

Volg Marketing Report op LinkedIn
Volg Marketing Report op Instagram
Volg Marketing Report op Facebook
Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief
Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List




Lees ook:

[Vacatures] Spotta zoekt een Head of IT landscape transformation

02-02-2026 | 08:35:00
Spotta is per direct op zoek naar Head of IT landscape transformation - 32-40 uur 

Folders zetten 86 procent van lezers aan tot actie

12-12-2025 | 11:37:00
Volgens het onderzoek in opdracht van Spotta leest ruim 90 procent van de Nederlanders van 18 jaar en ouder folders.

Miljoenste mailing mijlpaal voor Spotta

05-12-2025 | 11:54:47
Na campagnes voor onder meer UberEats, AniCura en EuroParcs introduceert Spotta nu een alles-in-1 oplossing voor adverteerders.

Timo Vrijenhoek: Spotta biedt merken sterk brievenbusbereik

27-11-2025 | 10:01:43
Vrijenhoek ziet dat veel adverteerders nog steeds denken aan het folderpakket, zonder zich te realiseren hoe breed het dienstenaanbod inmiddels is

Thomas Hopman: Spotta transformeert brievenbusreclame

25-11-2025 | 15:18:00
Thomas Hopman, CCO van Spotta, spreekt met Bas Vlugt over de transformatie van brievenbusreclame, de digitalisering van consumentenvoorkeuren


Volg Marketing Report op LinkedIn
Volg Marketing Report op Instagram
Volg Marketing Report op Facebook
Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief
Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List





Lees ook:

[Vacatures] Springbok zoekt een Account Director CRM & Loyalty

02-02-2026 | 09:15:00
Springbok is per direct op zoek naar Account Director CRM & Loyalty - Den Bosch

McDonald’s toont veelgebruikte wachtwoorden op straat

02-02-2026 | 08:51:00
McDonald’s Nederland en TBWA\NEBOKO hebben tijdens Change Your Password Day een campagne gelanceerd die aandacht vraagt voor voorspelbare wachtwoorden.

[Vacatures] Dentsu Creative Amsterdam zoekt een Senior PR Consultant

02-02-2026 | 08:21:00
Dentsu Creative Amsterdam is per direct op zoek naar Senior PR Consultant - Full-time · Amsterdam

[Vacatures] Somention zoekt een Operations & Traffic Manager

02-02-2026 | 07:39:00
Somention is per direct op zoek naar Operations & Traffic Manager - Fulltime · Rotterdam

[Vacatures] Somention zoekt een Creatief Strateeg

02-02-2026 | 07:29:00
Somention is per direct op zoek naar Creatief Strateeg - Fulltime · Rotterdam
 

Dit artikel is gepubliceerd door: Saskia van Weert

Uitgelicht





Abonneer je op onze nieuwsbrief.