DPG Media/Talpa Network eisen pauze veiling regionale radio

DPG Media en Talpa Network vinden speelveld oneerlijk

DPG Media en Talpa Network hebben – gesteund door FD Mediagroep (BNR Nieuwsradio) – een rechtszaak aangespannen tegen de minister van Economische Zaken, Dirk Beljaarts (PVV) om de huidige veiling van regionale commerciële radiofrequenties op te laten schorten. De rechtszaak zal begin april 2025 dienen. De minister wil dit voorjaar een veiling van de regionale commerciële uitvoeren waarbij de frequenties van 1 september 2025 tot 31 augustus 2035 verdeld worden.

Oneerlijke situatie

Volgens de beide mediabedrijven kan met een pauze de in hun optiek oneerlijke situatie worden hersteld dat radiostations die landelijke op DAB+ uitzenden via een constructie alsnog via regionale FM-frequenties kunnen uitzenden. Thans doen Slam! (van Mediahuis Radio) en Kink dit in de Randstad die bij de veiling van landelijke FM-frequenties buiten de boot vielen.

Als een striktere domeinscheiding tussen landelijke en regionale vergunninghouders op de juiste wijze zou worden doorgevoerd zouden constructies van Slam! en Kink (regionale FM en DAB in combinatie met een landelijke DAB+) niet meer kunnen.

Landelijke FM-merken mogen niet meer

In de regeling omtrent de frequentieveiling is opgenomen dat radiostations met landelijke FM-frequenties hun merk niet meer op regionale frequenties mogen inzetten. Gevolg is dat Qmusic Limburg (dat door DPG Media wordt geproduceerd) en Radio 10 Brabant (dat door Talpa Network wordt geproduceerd) niet langer zijn toegestaan zijn op regionale FM-/DAB+-frequenties na de veiling.

Ook het landelijk opererende merk RadioNL (die met regio-edities werkt) mag niet langer bij de invoering van de beoogde veiling op dezelfde manier blijven bestaan omdat er een striktere beperking komt van het bereik van radiomerken van 30 procent op FM (en 50 procent op DAB+).

Consequenties landelijke veiling

Robert Bernink, algemeen directeur DPG Media Radio stelt dat bij de veiling in 2023 er geen enkel signaal was dat de aanscherping van de domeinscheiding door de minister niet volledig zou worden doorgevoerd. DPG Media bood en won met 20 miljoen euro tijdens de veiling voor het 12-jarig gebruik van het frequentiepakket ten behoeve van Joe. Overigens betaalden de landelijke vergunninghouders gezamenlijk 153 miljoen euro.

Volgens Robert Bernink had dit heel anders uit kunnen pakken als men wist dat het mogelijk zou blijven om met regionaal FM en landelijk DAB+ uit te zenden. Radiozender Joe zond van 6 februari 2023 tot 31 augustus 2023 uit op een regionale FM-frequentie in de Randstad in combinatie met landelijke DAB+.

Talpa Network en DPG Media wijzen er verder op dat het eerder door de overheid advies van het adviescollege radio in 2020 (de commissie onder voorzitterschap van Henk Don), is overgenomen, waarin gesteld werd dat een aanscherping van de scheiding tussen landelijke en regionale radiostations noodzakelijk is. Het adviescollege stelde destijds dat die aanscherping nodig is zodat er geen oneigenlijke concurrentie uit het andere domein kan komen.

Talpa Network en DPG Media stellen hiermee rekening te hebben gehouden in hun strategie en de biedingen tijdens de veiling van de landelijke frequenties in 2023. Beide partijen vinden bij het naderen van de regionale veiling dat die scheiding onvoldoende is doorgevoerd.

Niet specifiek Kink of Slam!

Talpa Network wijst er nog op dat de procedure niet gaat over specifieke stations zoals Kink of Slam! – zij mogen als het aan Talpa Network ligt, natuurlijk gewoon meedoen aan de regionale veiling. Talpa Network wil dat er heldere en eerlijke regels komen die aansluiten bij de eerdere toezeggingen en adviezen omtrent de domeinscheiding. Daarom vraagt Talpa Network samen met DPG Media dat de regels worden aangepast en dat er tot die tijd geen regionale veiling komt.

Politiek besluit?

Eerder zijn er allerlei sessies en inspraakrondes geeest waarbij de minister van Economische Zaken uiteindelijk in de optiek van DPG Media en Talpa Network onvoldoende met de input gedaan is.

FD Mediagroep (BNR Nieuwsradio)

Marc Adriani, hoofdredacteur van BNR Nieuwsradio bij FD Mediagroep geeft desgevraagd aan dat het hun gaat om de spelregels en voorwaarden van de niet-landelijke veiling en het belangrijk vindt dat er een duidelijk onderscheid is tussen landelijke en regionale spelers. Daarom steunt FD Mediagroep de procedure zonder dat deze zelf procedeert.

NLCR

Desgevraagd geven Mediahuis, Kink en de branchevereniging van niet-landelijke commerciële radiostations (NLCR) aan de rechtbankstukken (nog) niet te kennen en daarom niet te kunnen reageren.

Wel geeft Michael Bartelet als voorzitter namens de NLCR aan dat het vanuit principieel oogpunt voor niet-landelijke commerciële radiozenders beter zou zijn als de veiling in de huidige vorm wordt opgeschort. Volgens de NLCR is er veel onduidelijkheid, aangezien er tal van onbeantwoorde vragen zijn omdat er multi-interpretabele regels zijn, die – zo stelt Michael Bartelet - onvermijdelijk zal leiden tot een reeks juridische procedures en handhavingsverzoeken, ook na de veiling.

De NLCR momenteel overweegt juridische stappen te ondernemen tegen het ministerie omdat het hiertoe gedwongen wordt.

DAB+/FM

Radio-ondernemers mogen maximaal 30 procent FM-bereik en 50 procent DAB+ bereik verwerven. In de praktijk blijkt volgens de NLCR echter dat de DAB-limiet in de veiling snel wordt bereikt, waardoor het in veel gevallen onmogelijk is om ook maar in de buurt van de toegestane 30 procent FM-bereik te komen.

Dit staat volgens de NLCR haaks op het advies van de Commissie Henk Don, die aangaf dat niet-landelijke radiozenders juist meer ruimte zouden moeten krijgen, omdat kleine kavels lastig rendabel te exploiteren zijn.

NMO Luisteronderzoek

Ook de introductie van het NMO Luisteronderzoek dat nog in ontwikkeling is en volgens de NLCR nadelig uitpakt voor kleine marktpartijen is nadelig, aangezien daar nog optimalisaties in zullen volgen zodat en meer stabiliteit en zekerheid in de cijfers komt.

Verder is de NLCR principieel tegen het middel veiling door de financieel lastig rendabel te krijgen businesscase.

De NLCR stelt deze zorgen de afgelopen jaren via rapporten, analyses, brieven en lobbytrajecten onder de aandacht gebracht bij het ministerie, maar helaas is hier tot op heden niets mee gedaan.

Volg Marketing Report op LinkedIn
Volg Marketing Report op Instagram
Volg Marketing Report op Facebook
Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief
Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List




 

Lees ook:

Beginnersfoutjes van NPO-bestuursvoorzitter Jet de Ranitz?

07-05-2026 | 23:37:00
Een NOS-journalist vraagt oprecht hoe Jet de Ranitz, bestuursvoorziter van de NPO denkt over de bedreigingen, intimidatie, (dreigend) geweld waar hij en zijn collega’s mee te maken hebben zodra sommige mensen tijdens zijn werk als hij op pad is, duidelijk wordt dat hij voor de NOS werkt

Audioreclame groeit in Q1 2026 naar 52,8 miljoen euro

07-05-2026 | 17:12:00
Audioreclame heeft in het eerste kwartaal van 2026 opnieuw groei laten zien. Adverteerders investeerden in totaal 52,8 miljoen euro in audio, een stijging van 4,3 procent ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Dat blijkt uit de nieuwste omzetcijfers van Audify.

Luistercijfers: Talpa Network daalt - DPG Media Radio haalt april-record

06-05-2026 | 22:13:00
Marketing Report heeft de april 2026-maandcijfers verkregen uit het NMO Luisteronderzoek. Marketing Report heeft de april 2026-maandcijfers verkregen uit het NMO Luisteronderzoek. Qmusic weet opnieuw marktaandeel te winnen en blijft marktleider in de doelgroepen 20-49, 20-59 en 25-54 jarigen

Geen uniform beleid Nederlandse mediapartijen AI

06-05-2026 | 20:00:00
De grote Nederlandse mediapartijen blijken nog niet allemaal concreet en bindend beleid te hebben hoe om te gaan met het gebruik van AI al dan niet in het kader van de Europese AI Act

VRT, DPG Media en Play komen in Vlaanderen met AI-label

04-05-2026 | 15:53:00
De Vlaamse publieke omroep VRT toont voortaan een AI-label wanneer beelden of audio met artificiële intelligentie zijn gemaakt om de werkelijkheid na te bootsen
 

 


Volg Marketing Report op LinkedIn
Volg Marketing Report op Instagram
Volg Marketing Report op Facebook
Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief
Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List





Lees ook:

WPP bundelt branding- en designexpertise wereldwijd

08-05-2026 | 13:29:14
Onder leiding van Global CEO Jane Geraghty wil het concern de samenwerking tussen zijn branding-, design- en experiencebureaus versterken

Bob Koigi: De groeiende kloof in digitale advertenties

08-05-2026 | 12:58:44
Nu AI, automatisering en retail media de wereldwijde advertentiemarkt blijven veranderen, wordt het verschil tussen winnaars en achterblijvers groter.

Herwin van den Berg: Iedereen moet mee in AI

08-05-2026 | 10:21:00
Het gesprek gaat over de impact van AI op bureaus, de veranderende rol van creativiteit

Cees Faes: Cadbury snapt packaging beter dan marketeers

08-05-2026 | 10:01:00
Er zijn drie redenen waarom ik dit zo’n sterke campagne vind. De eerste is eigenlijk simpel: Cadbury gebruikt z’n verpakking als communicatiemiddel.

AWOL, met melk. en Uncle Bil Finalisten SAN New Kids

08-05-2026 | 08:00:00
Na presentaties van zes bureaus zijn de drie finalisten voor SAN New Kids on the Block 2025 vastgesteld
 

Dit artikel is gepubliceerd door: David de Jong

Uitgelicht





Abonneer je op onze nieuwsbrief.