Wetsvoorstel Eppo Bruins: NPO-reclame blijft op 8 procent

Commerciële omroepen willen impactanalyse

Minister Eppo Bruins (NSC) heeft bepaald dat de hoeveelheid reclame bij de NPO niet verder verlaagd wordt en op 8 procent blijft. Dit blijkt uit de toelichting op een kleine mediawetswijziging.  

Toenmalig minister Arie Slob (ChristenUnie) besloot het aandeel reclame dat de Ster bij de NPO verkoopt te verlagen van 10 procent in 2021 naar 5 procent in 2026. Dit om minder afhankelijk van reclame te worden en de onafhankelijkheid van reclame voor de programmering te benadrukken.

Gunay Uslu (D66) heeft als toenmalige staatssecretaris in 2023 besloten af te zien van verdere verlaging van de hoeveelheid reclame bij de NPO. Eppo Bruins legt dit opnieuw vast.

Volgens de huidige minister blijven er bij de NPO en Ster regels bestaan over de duur (zowel in totaliteit als per tv-zender en per tijdvak) en gelden er verboden zoals programmaonderbrekende reclame en beperkingen rond kinderprogramma’s.  

Bezwaren

Acht marktpartijen hebben bezwaren ingediend tegen het niet verder verlagen van de hoeveelheid reclamezendtijd bij de NPO en Ster.  Volgens de minister waren de overheidsfinanciën er beter aan toe in 2021. Het afbouwen van reclame zou ten koste gaan van de hoeveelheid financiën voor de NPO, iets wat de politiek niet wil. Een impactanalyse is volgens de minister niet gedaan, maar omdat er geen verruiming is van reclame (maar het niet verder terugbrengen) hoeft dat volgens de minister nu niet.

Uitbreiding reclame NPO

De komende maanden zal de minister naar verwachting terugkomen met een eerder aangekondigde impactanalyse over de financiële gevolgen van de uitbreiding van reclamemogelijkheden van de NPO en Ster. Daarin moet duidelijk worden wat dit betekent voor de commerciële partijen.  Met name RTL Nederland en RTL Group alsmede branchevereniging NDP Nieuwsmedia hebben bezwaren tegen verdere uitbreiding van reclame bij de NPO.

Rijksmediabijdrage

In de wetswijziging is opgenomen dat de rijksmediabijdrage minimaal op 1,04 miljard euro wordt vastgelegd. Hier komen nog do opbrengsten van de Ster bij (2025 minimaal 172 miljoen). Voor 2025 is de totale mediabegroting overigens 1,27 miljard.

Uit deze bijdrage wordt niet alleen de NPO, maar ook de RPO (regionale publieke omroepen) en andere publieke media-instellingen betaald.

Volg Marketing Report op LinkedIn
Volg Marketing Report op Instagram
Volg Marketing Report op Facebook
Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief
Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List




 

Lees ook:

Daan Jansen hoofd communicatie NPO

22-05-2026 | 16:50:00
Daan Jansen is per 1 juni 2026 benoemd tot hoofd communicatie bij de NPO. Hij is de tweede rijksambtenaar die vanuit OCW naar de NPO overstapt in die functie

Bas Vlugt: Mark Koster - Studio Ego

17-05-2026 | 23:06:00
We worden maar verwend. Twee boeken vlak achter elkaar over een deel hetzelfde interessant onderwerp: de Publieke Omroep. Voor extra verwarring zijn het beide rode boeken met gele letters maar de boeken zijn gelukkig ook heel verschillend

[DutchMedia Podcast]: De NPO-evaluatiecommissie, het Netflix-effect, AI en ESPN

14-05-2026 | 00:07:11
David de Jong en Taco Jelgersma maken in samenwerking met Audiohuis de tweewekelijkse DutchMedia Podcast. In deze podcast gaan zij in op actuele onderwerpen uit de wereld van media, marketing en telecom. Feiten en een mening met een bite

Evaluatiecommissie: Focus en slagvaardigheid missen bij NPO

11-05-2026 | 16:42:00
De door de Raad van Toezicht van de NPO ingestelde evaluatiecommissie heeft geconstateerd dat de NPO zich dient te focussen op zijn kernwaarden en een slagvaardige organisatie dient te hebben

Beginnersfoutjes van NPO-bestuursvoorzitter Jet de Ranitz?

07-05-2026 | 23:37:00
Een NOS-journalist vraagt oprecht hoe Jet de Ranitz, bestuursvoorziter van de NPO denkt over de bedreigingen, intimidatie, (dreigend) geweld waar hij en zijn collega’s mee te maken hebben zodra sommige mensen tijdens zijn werk als hij op pad is, duidelijk wordt dat hij voor de NOS werkt
 

 


Volg Marketing Report op LinkedIn
Volg Marketing Report op Instagram
Volg Marketing Report op Facebook
Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief
Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List





Lees ook:

Brand Builders maakt campagne voor De Rotterdamsche Oude

22-05-2026 | 13:12:00
Het kaasmerk van Velder kiest daarmee bewust voor vertraging in een wereld waarin alles sneller moet.

Jade Jacobs: We bouwen merken vanuit creator mindset

22-05-2026 | 11:40:00
Het gesprek draait om hoe het bureau merken helpt om jonge doelgroepen te bereiken en te raken

Bob Koigi: De opmars van retail media in Europa

22-05-2026 | 11:26:48
Retail media groeit razendsnel van een niche binnen ecommerce naar een van de belangrijkste pijlers van digitale advertising.

Ruben Beijer: ENTR brengt geschiedenis tot leven

22-05-2026 | 11:22:50
Veel musea zijn fantastisch in kennis overdragen, maar verliezen het steeds vaker van Netflix, TikTok, gaming en entertainment

Persuade ontwikkelt Scapino-campagne Wesley Sneijder

22-05-2026 | 10:21:25
Na eerdere samenwerkingen met Ireen Wüst en Marco Schuitmaker bouwt het merk verder aan een campagne rond motivatie, toegankelijkheid en betaalbaarheid.
 

Dit artikel is gepubliceerd door: David de Jong

Uitgelicht





Abonneer je op onze nieuwsbrief.