Samenwerkingsomroep AVROTROS/Powned wordt Omroephuis in 2029

Vooruitlopend op politieke besluitvorming over toekomstig publiek bestel

De samenwerkingsomroep AVROTROS/Powned wordt per 1 januari 2029 een omroephuis. De omroepbesturen van AVROTROS en Powned hebben hiertoe een voorlopig besluit genomen. Later moeten beide verenigingen en de daartoe behorende verenigingsorganen zich er nog over buigen.

In de huidige concessieperiode zijn AVROTROS en Powned samen al één samenwerkingsomroep die de erkenning als publieke omroepinstelling heeft. Beide omroepen werken al op facilitair en administratief vlak samen, net als de samenwerkingsomroepen WNL/Omroep MAX en Human/VPRO.

Nog voordat de politieke discussie is gevoerd en een wijziging op de mediawet is ingediend bij het parlement, kondigden AVROTROS en Powned hun hernieuwde samenwerking per 1 januari 2029 aan. Beiden benadrukken dat hun identiteit en de merken AVROTROS en Powned ook na 1 januari 2029 blijven bestaan en zullen vallen onder één Raad van Toezicht.

146 miljoen

Volgens het laatste jaarverslag van de NPO (2023) kregen beide omroepen samen 146 miljoen euro verstrekt, oftewel 13,6 procent van de totale begroting van de NPO. Beide omroepen claimen samen in het gewijzigde omroepbestel een kwart van de omzet te halen van het OCW-budget. AVROTROS stelt alleen naar de hypothetische gelden voor omroephuizen te hebben gekeken op basis van 2023, ook al zijn veel factoren onbekend waaronder bezuinigingen en de hervorming van het bestel. De gezamenlijke omzet, inclusief eigen opbrengsten van beide omroepen, bedroeg in 2023 176,3 miljoen euro. De NPO kreeg in 2023 vanuit het ministerie van OCW 996,7 miljoen euro.  

Het is onduidelijk of en hoe AVROTROS en Powned de intentie hebben om als verenigingen voort te bestaan. De omroephuizen mogen als het aan de minister ligt, alleen als stichtingen bestaan.

Taco Zimmerman, algemeen directeur van AVROTROS: “De publieke omroep staat voor een enorme opgave om met fors minder geld haar belangrijke taken te vervullen. Tegelijkertijd wordt het bestel fundamenteel anders ingericht. Door de huidige succesvolle samenwerking met PowNed uit te breiden en samen een omroephuis te vormen, laten we zien vooruit te willen. Er is geen tijd te verliezen om de publieke omroep toekomstbestendig te maken. Samen met onze Verenigingsraad gaan we dit voorlopige besluit verdere invulling geven.”  

Dominique Weesie, algemeen directeur van Powned: “De huidige samenwerking tussen beide omroepen verloopt in zeer goede harmonie en heeft veel synergievoordelen. Laten wij de eersten zijn die over onze schaduw heen durven te stappen in het belang van een publieke omroep die efficiënt en slagvaardig is, maar met behoud van de identiteit van beide omroepmerken.”

De Tweede Kamer zal op 14 april 2025 voor het eerst een debat houden over de voorstellen van de regering.

Volg Marketing Report op LinkedIn
Volg Marketing Report op Instagram
Volg Marketing Report op Facebook
Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief
Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List




 

Lees ook:

NPO is trots op recordjaar 2025 met 1 miljard aan inkomsten

05-06-2026 | 01:35:00
De NPO zegt trots te zijn op de prestaties uit 2025. Dit stellen de leden van de Raad van Bestuur van de NPO

[DutchMedia Podcast] met Marc Adriani over BNR Nieuwsradio

29-05-2026 | 10:31:00
David de Jong en Taco Jelgersma maken in samenwerking met Audiohuis de tweewekelijkse DutchMedia Podcast. In deze podcast gaan zij in op actuele onderwerpen uit de wereld van media, marketing en telecom. Feiten en een mening met een bite

Daan Jansen hoofd communicatie NPO

22-05-2026 | 16:50:00
Daan Jansen is per 1 juni 2026 benoemd tot hoofd communicatie bij de NPO. Hij is de tweede rijksambtenaar die vanuit OCW naar de NPO overstapt in die functie

Bas Vlugt: Mark Koster - Studio Ego

17-05-2026 | 23:06:00
We worden maar verwend. Twee boeken vlak achter elkaar over een deel hetzelfde interessant onderwerp: de Publieke Omroep. Voor extra verwarring zijn het beide rode boeken met gele letters maar de boeken zijn gelukkig ook heel verschillend

[DutchMedia Podcast]: De NPO-evaluatiecommissie, het Netflix-effect, AI en ESPN

14-05-2026 | 00:07:11
David de Jong en Taco Jelgersma maken in samenwerking met Audiohuis de tweewekelijkse DutchMedia Podcast. In deze podcast gaan zij in op actuele onderwerpen uit de wereld van media, marketing en telecom. Feiten en een mening met een bite
 

 


Volg Marketing Report op LinkedIn
Volg Marketing Report op Instagram
Volg Marketing Report op Facebook
Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief
Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List





Lees ook:

Bob Koigi: AI herdefinieert merkzichtbaarheid

05-06-2026 | 11:17:51
Nu consumenten steeds vaker AI gebruiken voor aanbevelingen en aankoopbeslissingen, moeten merken ook voor de algoritmes zichtbaar zijn

met melk. creatieve partner van Ahead Nutrition

05-06-2026 | 10:43:00
De Rotterdamse partij gaat aan de slag met creatieve communicatie, social content en merkuitingen voor het Duitse snackmerk.

Bitvavo lanceert WAGMI-campagne met $hirak en Jonna Fraser

05-06-2026 | 10:31:46
Met een anthem van $hirak en Jonna Fraser brengt de campagne voetbal, muziek, cultuur en de crypto-community samen.

[Vacatures] Scheepens zoekt een Account Manager

05-06-2026 | 10:06:00
Scheepens is per direct op zoek naar Account Manager

[Vacatures] Scheepens zoekt een Project Manager

05-06-2026 | 09:51:00
Scheepens is per direct op zoek naar Project Manager
 

Dit artikel is gepubliceerd door: David de Jong

Uitgelicht





Abonneer je op onze nieuwsbrief.