
NMO lid van Audience Measurement Coalition
Het Nederlandse Nationaal Media Onderzoek (NMO) is lid geworden van de Audience Measurement Coalition (AMC), een internationale branchevereniging waar internationale onderzoeksbureaus, Joint Industry Committees uit verschillende EU-landen en Media Owner Committees lid van zijn.
De internationale branchevereniging werkt mee aan het vaststellen en handhaven van professionele standaarden, mede naar aanleiding van de nieuwe European Media Freedom Act (EMFA). Verder dient de AMC als klankbord voor Europese instanties als de Europese Commissie en het Europees Parlement bij beleidszaken die betrekking hebben op de European Media Freedom Act, waarin naast regulering omtrent commerciële en publieke media ook regels zijn opgesteld over mediabereiksonderzoek.
De European Media Freedom Act trad op 7 mei 2024 in werking, maar krijgt vanaf 8 augustus 2025 volledige rechtskracht.
Audience Measurement Coalition richt zich op beleidsgebieden die zich bezighouden met het belang en de erkenning van onafhankelijk, transparant en betrouwbaar mediabereiksonderzoek in de Europese wetgeving. Daarbij horen ook alle aanverwante governance-standaarden die worden verwacht. Belangrijke marktspelers zoals publieke en commerciële publishers, adverteerders, mediabureaus, producenten en overheidsinstanties zijn daarbij betrokken.
De Audience Measurement Coalition heeft de volgende doelstellingen geformuleerd:
- het bij Europese beleidmakers vertegenwoordigen van de organisaties die actief zijn in de sector van mediabereiksonderzoek;
- het zijn van een internationale referentiebron voor kennis en informatie over mediabereiksonderzoek in gesprekken met beleidsmakers, overheidsinstanties en andere belanghebbenden in de mediaindustrie;
- het ondersteunen van internationale afstemming bij zaken die voortvloeien uit (nieuwe) regelgeving.
2017
Audience Measurement Coalition bestaat eigenlijk sinds 2017 als een ad-hoc-coalitie om standaarden voor mediabereiksonderzoek in Europa vast te stellen en te handhaven. De oprichters van de Audience Measurement Coalition zijn Médiamétrie (Frankrijk), ARMA (Romanian Association for Audience Measurement) en MMS (Zweden), die allemaal Joint Industry Committees (JIC's) zijn, en de onderzoekbureaus Nielsen, Kantar Media en het toenmalige GfK.
Audience Measurement Coalition werd opgericht door Mediametrie (Frankrijk), Asociatia Romana pentru Masurarea Audientelor (Roemenië) en MMS (Zweden) en Nielsen, Kantar Media en het toenmalige GfK.
CIM (België), Danske Media Research Denemarken), Finnpanel (Finland), AGF Videoforschung (Duitsland), Tv Audience Measurement Ireland (Ierland), Media Owned Committee met NRK, TV2, Viaplay en Warner Bros. Discovery (Noorwegen), WEMF fur Werbemedienforschung en Mediapulse (Zwitserland) zijn samen met Comscore, Gemius en Ipsos toegetreden als leden.
Franse voorzitter
De Fransman Yannick Carrio (President Directeur General van Mediametrie) is benoemd tot voorzitter.
Yannick Carrio: "Europese toezichthouders hebben het belang van betrouwbaar, transparant en onpartijdig mediabereiksonderzoek erkend in de bepalingen van de European Media Freedom Act. De Audience Measurement Coalition is nu formeel opgericht om de gesprekken tussen bijna twintig instituten en dienstverleners uit de hele EU met beleidsmakers en regelgevers op Europees en nationaal niveau te structureren. Ik voel me vereerd om te worden benoemd tot de eerste voorzitter van deze nieuwe vereniging. Ik ben vastbesloten om de AMC te vestigen als een belangrijke gesprekspartner voor alle belanghebbenden en beleidsmakers in het media- en reclame-ecosysteem.”
Ton Schoonderbeek, als algemeen directeur van NMO: “De European Media Freedom Act heeft gevolgen voor het mediabereiksonderzoek in Europa en dus ook voor ons als NMO. Deze Europese wet bepaalt straks aan welke eisen het onderzoek moet voldoen, stimuleert alle partijen om zich aan te sluiten bij de lokale marktstandaarden en zet NMO onder toezicht.
Nederland is een van de voorlopers op het gebied van mediabereiksonderzoek met een neutrale, transprante en betrouwbare governance en met een heldere onderzoekscode. Wij zijn het aan onze stand verplicht om bij de AMC aan te sluiten, om zo mee te bepalen hoe de toekomst van mediabereiksonderzoek binnen de nieuwe wetgeving eruit komt te zien.”
Gevolgen NMO
De verwachting is dat in Nederland het Commissariaat voor de Media zal worden aangewezen als toezichthouder op de European Media Freedom Act. Deze toezichthouder staat bekend om het nauwelijks handhaven van de mediawet, gezien de zeer terughoudende wijze van geven van boetes.
Het zou betekenen dat NMO, dat thans bestuurd wordt door vertegenwoordigers van adverteerders (bvA), media-exploitanten (NPO, Screenforce, Audify, Vinex, MMA, NDP Nieuwsmedia) en Mediabureaus (PMA), een toezichthouder boven zich zou krijgen. NMO zal door de Europese regelgeving ook eens per jaar verplicht door een onafhankelijke instantie moeten worden gecontroleerd. Ook dienen toezichthouders een gedragscode aan te moedigen met onafhankelijke en transparante audits.
www.nationaalmediaonderzoek.nl
www.audiencemeasurementcoalition.eu
Volg Marketing Report op LinkedIn!
Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief
Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List
Lees ook:
[DutchMedia Podcast] Patricia Sonius te gast over NMO
NMO Luistercijfers mei 2025: Qmusic overal marktleider
Marc Visch krijgt kritiek op NMO terug als een boemerang
Joris van Lierop: NMO Online maakt beter plannen mogelijk
Patricia Sonius: NMO Crossmedia bundelt alle mediadata
Gepubliceerd door: David de Jong