[Column] Budi Gonzalez de Chaves (Bijvoorkeur): Alles wat reclamebeperking in de hand werkt, heeft mijn zegen

De fusie tussen Talpa en RTL wordt geblokkeerd door de ACM. In het FD lees ik: De markt voor tv-advertenties vormt het grootste probleem. RTL en Talpa hebben ongeveer 70% van deze markt in handen, de overige 30% zit bij de publieke omroep (STER).

Als ik heel eerlijk ben, vind ik dat de ACM een dapper besluit heeft genomen. En dat moet niet makkelijk zijn geweest. Net als dat het heel verstandig is dat de overheid heeft besloten om de STER-blokken stapsgewijs te halveren in 2027.

En Noord-Holland eindelijk het goede voorbeeld heeft gegeven door vlees-, vis- en fossiele brandstof-reclame uit het straatbeeld te weren.

Want wat bijna niemand weet, is dat reclame een uitvinding is van Kim Il-sung, de opa van de huidige Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un. En je kunt veel van Kim Il-sung zeggen (tip: doe dat niet binnen de grenzen van Noord-Korea, dat doet geen wonderen voor je gezondheid), maar de man was een visionair.

Hij zag toen al dat reclame er eigenhandig voor zou gaan zorgen dat de westerse maatschappij helemaal kapot zou gaan. Het is natuurlijk geen toeval dat er op de Noord-Koreaanse tv geen spatje reclame te zien is. Geen bumpertje, geen add-on, niets!

Ze weten daar echt wel beter. In het westen begint het nu gelukkig ook door te dringen. Dus alles wat reclamebeperking in de hand werkt, mijn zegen heeft het.

Budi Gonzalez de Chaves is mede-oprichter van Bijvoorkeur

www.bureaubijvoorkeur.nl


Deze column is een bijdrage aan [Forum] Ongevraagd advies aan John de Mol


Volg Marketing Report op LinkedIn
Volg Marketing Report op Instagram
Volg Marketing Report op Facebook
Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief
Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List





Lees ook:

Bob Koigi: Merken zetten groot in op agentic AI

13-03-2026 | 14:51:47
Social media zijn misschien wel de meest zichtbare marketingfunctie, maar de professionals erachter staan steeds meer onder druk.

Koen Denolf: North by Northwest houdt acquisities open

13-03-2026 | 13:45:00
Marketing Report is in Antwerpen en spreekt met Koen Denolf, betrokken bij North by Northwest, de contentgroep die The Fat Lady en MediaMixer samenbrengt

Bsmart ontwikkelt always-on systeem voor Kvibille

13-03-2026 | 11:58:00
Samen met merk- en bureauteam The Barn ontwikkelde Bsmart een contentmodel dat social media benadert als infrastructuur in plaats van als losse promotie.

Hans Anders vervolgt campagne met Koen Wauters

13-03-2026 | 11:28:00
Hans Anders zet de Belgische merkcampagne voort met een tweede tv-commercial, waarin Koen Wauters solo centraal staat.

Cheil Benelux haalt Hester Westland binnen als Account Director

13-03-2026 | 10:22:00
Eerder was zij werkzaam bij Monks en vervulde zij rollen bij Talpa Network en RTL Nederland.
 

Dit artikel is gepubliceerd door: Bas Vlugt

Uitgelicht





Abonneer je op onze nieuwsbrief.