Cees Faes: Woke-vertising hangt als kauwgom aan de schoen van onze branche

[Forum] Sydney Sweeney has great jeans

Serieus? Mag dit ook al niet meer? Een onschuldig zinnetje als “Het zit een beetje in de genen hè” – iets wat ouders al decennia liefdevol gebruiken om hun kinderen te prijzen (of hun nukken goed te praten) – wordt ineens behandeld alsof het een thought crime is. Orwell, 1984.

Maar dat krijg je als haverlatte-nippende conceptsjamanen zichzelf zijn gaan wijsmaken dat ze geen reclame maken, maar het morele kompas van de samenleving zíjn. En dus móét er in elke commercial een lesbisch stel, een gemengd gezin en een maatschappelijk doel.

Maar oprechte ideologie is maar voor een paar merken weggelegd. De Tony’s. De Patagonias. Die mogen de wereld verbeteren, omdat het echt in hun vezels zit. De rest? Die worden gewoon dik betaald om met open vizier omzet na te jagen. Ook American Eagle. Niet om in een woke-jas de Goody Two-Shoes uit te hangen.

En mensen snakken daar ook weer een beetje naar denk ik. Kijk naar deze campagne met Sydney Sweeney: slim idee, dikke knipoog, nul moraal. Resultaat? Beurskoers +20%, omzet door het dak.

En Good Genes/jeans? Steve te Pas had ’m in 2013 al, op de Albert Cuypstraat. Zonder ophef. Gewoon briljant.

Cees Faes is oprichter van Fightclub

www.fightclub.nl

Deze column is onderdeel van [Forum] Sydney Sweeney has great jeans

Je vindt dat forum hier

Volg Marketing Report op LinkedIn
Volg Marketing Report op Instagram
Volg Marketing Report op Facebook
Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief
Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List




Lees ook:

Cees Faes: "Ik vind daar dus iets van..."; de natte scheet onder de gezegden

13-04-2026 | 15:35:00
Er zijn zinnen die een gesprek openen. En er zijn zinnen die vooral doen alsof. "Ik vind daar iets van" of "ik vind daar wat van" is er zo één. De natte scheet onder de gezegden.

Cees Faes: Niemand van ons had het merk ‘Bad Bunny’ bedacht

09-02-2026 | 14:36:00
Ik was eigenlijk helemaal niet van plan om over Bad Bunny te schrijven.

Cees Faes: Creatief directeur of recreatief directeur?

27-01-2026 | 09:13:00
De creatief directeur (m/v) is een van de belangrijkste mensen van een bureau.

Cees Faes: Waarom Basic-Fit geen Buckler is

05-01-2026 | 09:12:21
Dat is het Buckler-effect: geen boycott, geen actiegroep, geen Twitterstorm. Gewoon schaamte. Licht, herkenbaar, dodelijk.

De 25 meest gelezen columns van het jaar 2025

22-12-2025 | 17:41:00
Welke onderwerpen raakten dit jaar een snaar bij marketingprofessionals? Het antwoord laat zich lezen in de cijfers


Volg Marketing Report op LinkedIn
Volg Marketing Report op Instagram
Volg Marketing Report op Facebook
Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief
Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List





Lees ook:

Jim Abbring: Finally zoekt spanning in creatie

21-04-2026 | 12:10:00
In gesprek met interviewer Bas Vlugt gaat het over de rol van nieuwsgierigheid in het creatieve proces, de samenwerking met klanten en hoe het vak verandert onder invloed van technologie en verwachtingen.

NN breidt podcastreeks uit met Mauritshuis-serie

21-04-2026 | 11:56:00
In deze vierde serie staat de geschiedenis van het museumgebouw centraal, met Splinter Chabot als presentator.

SuperRebel.Agency lanceert campagne attractie This is Holland

21-04-2026 | 11:11:00
De campagne moet de merkbekendheid vergroten en meer bezoekers aantrekken, zowel uit binnen- als buitenland.

Rein van der Ven: Lekker wakker worden, met een Clio Award

21-04-2026 | 11:01:52
Marketing Report is in alle vroegte in Haarlem en spreekt met Rein van der Ven, Creative Director bij Havas Lemz, over de campagne Nederland valt uit voor de Rijksoverheid

Bente nieuwe gezicht van Vodafone

21-04-2026 | 07:28:00
Vodafone start een campagne met zangeres Bente waarin de Unlimited-bundels centraal staan. De campagne maakt deel uit van een bredere positionering onder de noemer Alleen bij Vodafone
 

Dit artikel is gepubliceerd door: Bas Vlugt

Uitgelicht





Abonneer je op onze nieuwsbrief.