Cees Faes (Fightclub): All is Fair in Love and Marketing

Mag ik een lans breken voor een klein beetje valsspelen? Niet liegen, bedriegen of oplichten, maar gewoon een beetje het randje opzoeken. Want laten we eerlijk zijn: de tijden zijn ernaar. Vraag het aan een willekeurige marketeer, en je hoort dat de huidige markt een crisis is. En crisis betekent marketingoorlog. Zoals het gezegde luidt: ‘All is fair in love and war.’

Die ouwe Grieken, die een houten paard bedachten om het onneembare Troje te veroveren. Of Asterix, die met een flesje (biologische) toverdrank het hele Romeinse leger aan kan. Zelfs Diego Maradona gebruikte ‘de hand van God’ om een veel sterker Engeland te verslaan in het WK. Als je niet de sterkste bent, moet je slim zijn. Maar zijn we dat nog wel genoeg in marketing?

Kennedy, die Nixon versloeg met één geniale zet: een foto van zijn nors kijkende tegenstander met daaronder de vraag: ‘Would you buy a used car from this man?’ Of de opkomst van underdog Trump, die arrivé Clinton te slim af was dankzij Cambridge Analytica’s scherpere online strategie. Slimme marketing laat zien dat het verschil kan maken. Sprite versloeg ooit de grote concurrent met het briljante ‘It’s Up to You’. En diezelfde mentaliteit inspireerde ons om campagnes te maken als Tango’s ‘Wat tank je zelf??’ – een gedurfde stunt op de stoep naast de prijsborden van Shell-stations. Of de Week van de Schooiers voor Hulphond Nederland tijdens de lockdown, toen alleen hondenuitlaters buiten mochten komen. Zelfs een nul-eurobudgetactie, zoals onze AI portretten voor de Marketing100 2024, leverde zes SAN Accenten op.

Kijk ik eerlijk naar de marketingcampagnes van nu, dan zie ik vooral veel respect, inclusiviteit (zijn er nog commercials zonder met elkaar zoenende vrouwen) en duurzaamheid. Natuurlijk, dat zijn belangrijke waarden. Maar waar is het vuur? Waar zijn de slimme guerrillatactieken, de marketing met het mes tussen de tanden? De clownsschoenen van Ronald McDonald in de rij bij Burger King, de boardende KLM zwanen bij EasyJet, de Jaguar die schichtig wegrent van een nieuwe BMW – dat soort briljante, speelse campagnes die ons vak zo spannend maken.

De huidige tijd schreeuwt om meer lef. We staan in een crisis, en juist nu is het moment om slim te zijn, om te knokken, om buiten de gebaande paden te treden. Het is tijd voor marketing die niet alleen opvalt, maar ook een glimlach tovert en je doet denken: dat had ík willen bedenken.

Zoals Winston Churchill ooit zei: Never let a good crisis go to waste.


Cees Faes is oprichter van Fightclub

www.fightclub.nl

 

Volg Marketing Report op LinkedIn
Volg Marketing Report op Instagram
Volg Marketing Report op Facebook
Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief
Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List




 

Lees ook:

Cees Faes: Ferrari is niet Apple-compatible. Blijkbaar.

27-05-2026 | 12:56:49
Enzo Ferrari zei ooit: “Aerodynamics are for people who can’t build engines.” Ferrari ging nooit over efficiëntie. Ferrari ging over excess.

Fightclub grootste winnaar Communicatieprijs Brabant

26-05-2026 | 09:17:00
Communicatieclub Brabant heeft donderdag 21 mei in het Klasse Theater in Tilburg de winnaars van de Communicatieprijs Brabant 2026 bekendgemaakt.

Fightclub en Mora lanceren Boxstaef in België

18-05-2026 | 05:00:00
De frituursnack is ontwikkeld in samenwerking met de Belgische contentmaker, die bekendstaat om zijn video’s over eten en frituurcultuur.

Cees Faes: You Dutch? Lots of Dutch girls inside

14-05-2026 | 17:55:00
Er schieten momenteel meer AIO-bureaus (AI Optimization) uit de grond dan proppers op de strip van Lloret de Mar in 1998

Fightclub en DELTA Energie zetten betaalbaarheid centraal

12-05-2026 | 14:58:00
Fightclub ontwikkelde voor DELTA Energie een nieuwe merkpositionering en campagne onder de belofte Op jouw manier.


Volg Marketing Report op LinkedIn
Volg Marketing Report op Instagram
Volg Marketing Report op Facebook
Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief
Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List





Lees ook:

Guido de Graaf: Stilte voor WK-storm op social media

02-06-2026 | 09:18:00
Het WK-voetbal start over twee weken, maar waar blijft de klassieke WK-koorts? FIFA noemt dit het grootste WK ooit

Budi Gonzalez de Chaves: SuperRebel omarmt brave denken

01-06-2026 | 19:57:00
Budi Gonzalez de Chaves is per 1 juni 2026 benoemd tot CEO van SuperRebel.agency. We spreken hem en medeoprichter Lodewijk Varossieau

Natwerk ontwikkelt Nederlandse campagne voor itsme

01-06-2026 | 16:42:39
Met de campagne Own je ID met itsme wil het bureau laten zien hoe consumenten zich online kunnen identificeren zonder veel persoonsgegevens te delen.

Sam Bompas over ondernemerschap, merken en creatieve groei

01-06-2026 | 15:23:00
Marketing Report is bij SXSW Londen. We zijn te gast bij Bompas & Parr voor een presentatie van medeoprichter Sam Bompas, de creatieve drijvende kracht achter een van de meest inventieve food- en experiencestudio's van Groot-Brittannië: Bompas & Parr

Gardeners ontwikkelt campagne voor HYLO

01-06-2026 | 15:22:39
De campagne vraagt aandacht voor droge ogen en de rol die dagelijks schermgebruik daarbij speelt.
 

Dit artikel is gepubliceerd door: Bas Vlugt

Uitgelicht





Abonneer je op onze nieuwsbrief.