Apple moet in China noodgedwongen samenwerken met Alibaba

[AI & Marketing door Patrick Petersen]

Apple moet in China noodgedwongen gaan samenwerken met e-commerce gigant Alibaba, ‘s werelds grootste online B2B-handelsplatform. Dit meldt website The Information, die de informatie direct van de betrokkenen zou hebben. De samenwerking komt voort uit maanden van onzekerheid over Apple's AI-strategie in China en kan een cruciale stap zijn om het marktaandeel terug te winnen, dat Apple de afgelopen jaren verloor aan binnenlandse concurrenten zoals Huawei.

Strategische keuze na teleurstelling over Baidu

In 2024 koos Apple aanvankelijk Baidu als belangrijkste AI-partner in China. Volgens het rapport voldeed de vooruitgang van Baidu’s AI-modellen echter niet aan de hoge standaarden van Apple. Daarom evalueerde Apple andere Chinese bedrijven, waaronder Tencent, ByteDance en Deepseek, voordat het uiteindelijk Alibaba selecteerde. Reuters citeert een bron die stelt: "Apple ultimately chose Alibaba because of its vast consumer data and its ability to deliver AI-powered personalized experiences." Dit wijst erop dat Alibaba’s uitgebreide gegevens over koop- en betaalgedrag een doorslaggevende factor waren bij de beslissing.

Huawei’s AI-voorsprong en Apple's Verlies in China

Apple heeft de afgelopen tijd terrein verloren in China, mede door de sterke opmars van Huawei. Sinds 2024 bevatten Huawei-smartphones al geavanceerde AI-tools, waarmee het bedrijf zich onderscheidt in de competitieve Chinese markt. AI-expert en digital retailwatcher Patrick Petersen: “Huawei heeft het zwaar in het Westen sinds het spyware-schandaal en focust vooral op de eigen Chinese markt. Daarbij worden er in China geavanceerde mobiele AI-toepassingen verwacht.”
De daling van iPhone-verkopen in het feestdagenseizoen van 2024 – normaal gesproken een cruciale periode voor Apple – werd deels toegeschreven aan het gebrek aan AI-functionaliteiten. Een bron bevestigde tegenover Reuters: 
The lack of AI features hurt iPhone sales during the holiday season in China.

AI-Commerce: herkennen en direct bestellen

De samenwerking tussen Apple en Alibaba zou zich niet alleen richten op AI-integratie in iPhones, maar ook op AI-commerce. De bedrijven werken mogelijk aan een functie waarmee gebruikers producten kunnen scannen met hun telefoon en deze direct bij Alibaba kunnen bestellen:
Vermoedelijk werken de twee giganten aan AI-commerce oplossingen om bijvoorbeeld met de telefoon producten te kunnen laten herkennen om deze vervolgens meteen te kunnen bestellen bij Alibaba met een persoonlijk koopaanbod.

Dit past bij de bredere trend van gepersonaliseerde AI-oplossingen in China, waar bedrijven als Alibaba toonaangevend zijn in AI-aangedreven aanbevelingen en e-commerce optimalisatie. Reuters citeert een expert die aangeeft: "Alibaba's AI capabilities in commerce make it a natural partner for Apple in China."

Goedkeuring door Chinese toezichthouders

Apple en Alibaba hebben de samenwerking inmiddels voorgelegd aan de Chinese cyberspace toezichthouder ter goedkeuring. Dit is een belangrijke stap, aangezien China strikte regelgeving heeft met betrekking tot data en AI-toepassingen. Volgens Reuters kan goedkeuring van de Chinese overheid een cruciale factor zijn voor het succes van de samenwerking: Regulatory approval will be key for Apple's AI expansion in China.

Als de deal doorgaat, zou dit Apple’s positie in China aanzienlijk kunnen versterken en mogelijk leiden tot een herstel van de iPhone-verkopen in de komende kwartalen.

Patrick Petersen RDM MA MSc is ondernemer met zijn bureau AtMost(TV), auteur van meer dan twintig prijswinnende boeken over AI, marketing, online tech en maatschappelijke ontwikkelingen, zoals zijn www.handboek.ai. Bovenal is hij docent en spreker.
www.atmost.nl

Patrick Petersen RDM MA MSc is ondernemer met zijn bureau AtMost(TV), auteur van meer dan twintig prijswinnende boeken over AI, marketing, online tech en maatschappelijke ontwikkelingen, zoals zijn www.handboek.ai. Bovenal is hij docent en spreker.

www.atmost.nl

Volg Marketing Report op LinkedIn
Volg Marketing Report op Instagram
Volg Marketing Report op Facebook
Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief
Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List




 

Lees ook:

Patrick Petersen: Vaatwasser of AI-botje?

04-05-2026 | 12:53:00
Noem het gerust wat het is; we laten AI vrolijk doordraaien terwijl het stroomnet al piepend en krakend vaststaat

Patrick Petersen: Claude vs ChatGPT in cyberstrijd

17-04-2026 | 08:30:00
Er was ooit een tijd dat AI-bedrijven elkaar probeerden te overtreffen met zaken als innovatie, snelheid en gebruiksgemak.

Patrick Petersen: AI nu menselijk inrichten

07-04-2026 | 10:17:00
We praten graag groots over AI. Sneller, slimmer, efficiënter. Alsof technologie vanzelf de goede kant op beweegt. Maar dat is spijtig niet zo.

Patrick Petersen: De noodzakelijke correctie op AI overmoed

31-03-2026 | 10:39:00
De recente beslissing om OpenAI’s Sora een halt toe te roepen vanwege een overvloed aan ontspoorde content, markeert een cruciaal kantelpunt in de evolutie van kunstmatige intelligentie

Patrick Petersen: Met AI iedereen expert

24-03-2026 | 12:20:53
Iederéén is tegenwoordig expert. Echt waar. Je hoeft er niets meer voor te kunnen, alleen een prompt te typen
 


Volg Marketing Report op LinkedIn
Volg Marketing Report op Instagram
Volg Marketing Report op Facebook
Abonneer je op onze gratis dagelijkse nieuwsbrief
Registreer jouw bureau gratis in de Marketing Report reclamebureau database The List





Lees ook:

S.Pellegrino maakt van flessenlabels gespreksstarters

05-05-2026 | 16:17:00
Nu drankenmerken steeds vaker inzetten op belevingsgerichte storytelling, plaatst S.Pellegrino gesprek en verbinding centraal in zijn nieuwste campagne.

mJourney en Intratuin schalen winkelcampagnes op

05-05-2026 | 14:49:58
Met een combinatie van hyperlokale displaycampagnes, DOOH en footfallmeting wordt de folderaanpak digitaal doorgetrokken en meetbaar gemaakt.

John Deere kent VML Partner-status toe

05-05-2026 | 12:29:45
Leveranciers met een hoge score komen in aanmerking voor langdurige samenwerking.

Mike Hendrixen: Algoritmes sturen, creatie wint

05-05-2026 | 12:20:00
Er was een tijd dat de campagne het verschil maakte. Grote ideeën, strakke planningen, zorgvuldige inkoop en een geïntegreerde uitrol.

[Vacancy] DEPT has a position for Paid Search (SEA) Consultant

05-05-2026 | 11:01:00
DEPT is directly looking for Paid Search (SEA) Consultant - Amsterdam/Rotterdam, hybrid
 

Dit artikel is gepubliceerd door: Laura Heerlien

Uitgelicht





Abonneer je op onze nieuwsbrief.